printlogo


کد خبر: 196512تاریخ: 1398/7/17 00:00
سازمان صدا و سیما مخالف اصلی حضور عکاسان ورزشی زن در بازی ایران - کامبوج
روابط عمومی سازمان: به صدا و سیما چه ربطی دارد؟

شما تصور کنید که 50 خبرنگار از 20 رسانه خارجی برای پوشش خبری بازی ایران - کامبوج، پنجشنبه 18 مرداد در ورزشگاه آزادی خواهند بود اما تا همین دیروز وضعیت خبرنگاران و عکاسان زن داخلی برای حضور در ورزشگاه آزادی نامشخص بود و در نهایت پیگیری خود خبرنگاران توانست مجوز حضور 20 زن خبرنگار را به همراه داشته باشد. عکاسان زن اما باز هم نتوانستند تا شب گذشته مجوز حضور در این مسابقه و عکاسی از کنار زمین را دریافت کنند.
دلیل اصلی مخالفت بابت حضور عکاسان زن ورزشی به جز پلیس ناجا، سازمان صدا و سیما اعلام می‌شود که به دلیل قرار گرفتن زنان عکاس در کادر تصاویر بازی و پخش آن از تلویزیون با این موضوع مخالفت کرده‌اند. پلیس ناجا هم به دلیل بحث‌های امنیت زنان و اینکه در صورت پرتاب اشیای مختلف ممکن است آسیبی به آنها برسد، مخالفت خود را با حضور زنان عکاس اعلام کرده است.
این موضوع اما در حالی است که وقتی برای پیگیری این خبر با مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما تماس گرفتیم، او مخالفت سازمان صدا و سیما را تکذیب کرد.
آیا صدا و سیما با حضور عکاسان زن برای بازی ایران - کامبوج در کنار زمین مخالفت کرده است؟ این سؤالی است که محمدحسین رنجبران، مدیرکل سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به آن می‌گوید: «این موضوع چه ارتباطی به صدا و سیما دارد؟ این خبرها از کجا مطرح می‌شود و چرا باید صدا و سیما با این موضوع مخالفت کند؟ مگر در بازی‌های دیگری که عکاسان زن در کنار زمین حاضر می‌شوند، موافقت صدا و سیما گرفته می‌شود که حالا می‌‎گویید به خاطر مخالفت صدا و سیما، عکاسان زن را به بازی ایران - کامبوج راه نمی‌دهند؟»
از رنجبران می‌پرسیم آیا شما به‌عنوان روابط عمومی صدا و سیمای ایران مخالفت صدا و سیما با حضور زنان عکاس در بازی ایران - کامبوج را تکذیب می‌کنید که او می‌گوید: «قطعاً تکذیب می‌کنم.»
با این حال اما تا شب گذشته (سه‌شنبه شب) مجوز حضور عکاسان زن برای پوشش تصویری بازی ایران - کامبوج از کنار زمین چمن صادر نشد و این موضوع در کنار محدودیتی که برای بلیت‌فروشی برای زنان متقاضی حضور در ورزشگاه هنوز وجود دارد، دو موردی است که می‌تواند در گزارش ناظران فیفا دو نقطه تاریک بازی ایران - کامبوج به حساب بیاید.
فدراسیون جهانی فوتبال در بیانیه‌های خود بارها تأکید کرده که فدراسیون فوتبال ایران موظف است تا جایی که تقاضا برای حضور زنان در ورزشگاه وجود دارد و فضا برای حضور آنها ممکن است، شرایط حضور زنان را فراهم کند. در همین راستا هر محدودیتی می‌تواند به ضرر فدراسیون فوتبال تمام شود. بخصوص حالا که با حضور رسانه‌های خارجی و خبرنگارانی که از تمام نقاط دنیا به ایران می‌‎آیند، امکان هیچ پنهان‌کاری یا وارونه نشان دادن واقعیت برای فدراسیون فوتبال وجود ندارد.


ابهامی که فدراسیون فوتبال هیچ پاسخی برای آن ندارد
سکوهای اختصاص یافته به زنان افزایش می‌یابد؟


از همان زمان که سامانه بلیت فروشی برای بازی ایران - کامبوج، امکان خرید بلیت سکوهای بنفش را برای زنان متقاضی تماشای مسابقه باز کرد، این سؤال مطرح بود که آیا سکوهای ورزشگاه آزادی تا زمانی که تقاضا از سوی زنان وجود داشته باشد، رنگ بنفش به خود خواهد گرفت یا نه؟
خبرهای رسیده از جلساتی که مسئولان فدراسیون فوتبال با نماینده‌های فیفا داشتند، گویای این موضوع است که مدیران فدراسیون فوتبال با هماهنگی‌ ناظران فیفا، بلیت فروشی برای زنان را ابتدا از یک سکو آغاز کردند و سپس به تناسب تقاضا به سکوها اضافه شده است. با اینکه هنوز تعداد بلیت‌های فروخته شده (حدود سه هزار بلیت) با تعدادی که گفته می‌شد مورد توافق وزارت ورزش و مسئولان دیگر قرار گرفته است (4600 بلیت)، فاصله داد اما هنوز سکویی به سکوهای بنفش مخصوص زنان اضافه نشده است.
مهم‌تر اینکه فدراسیون فوتبال از وزارت ورزش درخواست کرده که هر پاسخی به ابهامات موجود از کانال فدراسیون انجام شود و هیچ یک از نهادهای دیگر درباره حضور زنان در بازی ایران - کامبوج اظهارنظری در این رابطه نداشته باشند، جالب اینکه خود فدراسیون فوتبال هم هیچ اظهارنظری نسبت به این موضوع ندارد و پاسخگوی ابهامات موجود نیست.
اختیار بلیت فروشی اینترنتی از دست مسئول سامانه گرفته شده و در دست ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال است که او هم پاسخی به این سؤال نمی‌دهد که آیا قرار است بلیت‌های بیشتری به زنان فروخته شود یا نه. امیر علوی سخنگوی فدراسیون فوتبال هم هیچ پاسخی به تماس‌ها نمی‌دهد و در فاصله یک روز مانده تا برگزاری بازی هنوز ابهامات درباره زنانی که موفق نشده‌اند بلیت تهیه کنند، باقی است.
فیفا اما تأکید کرده تا زمانی که تقاضای زنان برای حضور در ورزشگاه وجود دارد و سکوها خالی است باید بلیت فروشی برای زنان ادامه پیدا کند. به همین دلیل عده‌ای از زنان که بلیت تهیه نکرده‌اند، ممکن است در روز بازی تقاضای حضور در ورزشگاه را داشته باشند و در صورت خالی بودن سکوها، این تقاضا و پیش‌بینی نشدن آن، فدراسیون فوتبال را با مشکل مواجه کند.


 


Page Generated in 0.0061 sec