printlogo


کد خبر: 186935تاریخ: 1398/2/31 00:00
نخستین موزه ملی ورزش افتتاح شد
نخستین موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری، برخی نمایندگان مجلس، مقامات ارشد ورزشی، قهرمانان و پیشکسوتان ورزشی در محل کمیته ملی المپیک گشایش یافت. این موزه که حدود چهار دهه قبل طرح راه‌اندازی آن مطرح شده بود، سرانجام در دوره ریاست جدید کمیته ملی المپیک و با همکاری نهادهای مربوط، گشایش یافت. همزمان با آیین افتتاح این موزه، شمار دیگری از قهرمانان، مدال‌ها و نشان‌های خود را به موزه اهدا کردند. در این موزه از افتخارات قهرمانان در 30 ویترین رونمایی شد که از این تعداد، هشت ویترین به نشان‌های قهرمانان، هشت ویترین به جام‌های قهرمانی در رقابت‌های مختلف و مابقی به دیگر آثارها و یادبودها اختصاص دارد. بخشی از موزه به افتخارات زنان ایران اختصاص دارد که در سه بخش مجزا به آن پرداخته شده است. یکی از این ویترین‌ها به بازی‌های اسلامی زنان اختصاص دارد. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری در مراسم افتتاح موزه ورزش المپیک و پارالمپیک گفت: «توجه به یک موزه توجه به وضعیت تاریخی یک کشور است. ما نیازمند این هستیم که سابقه ورزشی کشور خودمان را در موزه ورزش نگه داریم.»
وی افزود: «دوستان ما در وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک کار بزرگی انجام دادند و این خواسته بزرگ ملت ایران است. ورزش برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد، هم از جهت اخلاق و روحیه ورزشکاری هم اینکه امروز ورزش به مساله روز تبدیل شده که در همه مسائل کشور تاثیرگذار است، به همین دلیل مورد توجه مردم و جهانیان قرار گرفته است. ورزش امروز در تولید سرمایه اجتماعی برای ما بسیار مهم است. مقوله‌هایی مثل شادی، امید و اعتماد به نفس که از مولفه‌های مهم سرمایه اجتماعی هستند در ورزش به خوبی وجود دارد.»
سیدرضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک هم گفت: «اهداف برای تشکیل موزه متفاوت است، موزه ملی ورزش که امروز افتتاح شد موزه ارزش‌های ملی است. موزه فرهنگ و مرام و اخلاق پهلوانی است.»
رییس کمیته ملی المپیک با تاکید بر اینکه این موزه سرمایه فرهنگی به حساب می‌آید، ادامه داد: «این موزه بیانگر عرق جبین کسانی است که زحمت کشیدند تا کام ملت شیرین شود. این موزه نماد اسطوره‌هایی است که فرزندان ایران زمین به آن افتخار می‌کنند. این موزه با انسان سخن می‌گوید.» صالحی امیری از جایگاه موزه ورزش سخن گفت و ادامه داد: «من موزه پیشکسوتانی هستم که کمر آنها خمیده شد تا ملتی سربلند شود، من موزه جوانانی هستم که برای سربلندی کشور تلاش داشتند، من موزه اخلاق و معرفت و انسانیت و صداقت و راستی هستم.»
 


Page Generated in 0.0054 sec