printlogo


کد خبر: 186525تاریخ: 1398/2/26 00:00
درباره محمدرضا ساکت که همه کاره فدراسیون فوتبال است
بازنشسته از پا ننشسته

مارک ویلموتس اوایل روز گذشته به ایران آمد و در بدو ورود دسته گلی را از دستان محمدرضا ساکت دریافت کرد. دبیرکل سابق همه جا با او راه می‌رود و ابایی ندارد که حضور پررنگش را پنهان کند. مدیران فدراسیون فوتبال به همه ما یاد دادند مهم‌‌ داشتن قدرت و نفوذ است نه عنوان و پست مدیریتی. آنها بدون توجه به فشارهای مختلف به بهترین شکل ممکن به ما فهماندند «استعفا» دادن به معنای پایان کار و جدایی از یک مجموعه مدیریتی نیست. شما می‌توانید استعفا بدهید و در شرایطی که همه فکر می‌کنند به خانه خواهید رفت، در قدرت باقی بمانید بدون اینکه آب در دل کسی تکان بخورد!

رد پای محمدرضا ساکت در همه اتفاقات مهم فوتبال ایران دیده می‌شود. فردی که شاید بعد از مهدی تاج، قدرتمندترین مدیر فوتبال کشور به حساب بیاید چون رییس فدراسیون اعتماد و اعتقاد بسیار زیادی به ایده، تجارب و برنامه‌های مدیریتی او دارد. در واقع منشأ این قدرت حیرت‌انگیز محمدرضا ساکت در فوتبال همین اعتماد بیش از اندازه تاج به او است.
طبیعی است که به دلیل همین واقعیت وقتی در تاریخ 16 آذر سال گذشته به خاطر قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سمت دبیرکلی فدراسیون استعفا کرد، این اقدام او دلیلی بر پایان همکاری‌اش با این سیستم نبود. ساکت فقط عنوان دبیرکلی را واگذار کرد و دوباره به سایه –جایی که به آن تعلق دارد- بازگشت تا کارش را به‌عنوان مرد همه کاره فوتبال ایران ادامه دهد.
در همان مقطع بلافاصله بعد از استعفای ساکت، ابراهیم شکوری 35 ساله بدون داشتن هیچ گونه سابقه مدیریتی به سمت سرپرستی دبیرکلی فدراسیون منصوب شد. دلیلش هم ساده بود. او قبل از گرفتن این حکم معاون ساکت بود و با حمایت همین مدیر از تاج حکم سرپرستی برای مهم‌ترین پست اجرایی فدراسیون گرفت. به هر حال در آن مقطع به خاطر فشارهای مدیران بالا‌دستی امکان انتخاب دبیرکل جدید وجود نداشت و مقامات فوتبال نیاز به فردی داشتند که به صورت مقطعی سرپرست دبیرکلی فدراسیون شود تا کارها پیش برود.  پس شکوری بهترین و بی‌حاشیه‌ترین انتخاب بود که می‌توانست طبق خواسته مدیران بالادستی فعالیت کند.
وقتی شکوری، سرپرست دبیرکلی شد، ساکت بلافاصله بعد از استعفا از دبیر کلی با تیم ملی به قطر و سپس امارات رفت. به هر حال او هنوز هم مدیر سازمان تیم‌های ملی و مشاور عالی اجرایی مهدی تاج بود.
همچنین بد نیست بدانید که ساکت بعد از استعفا دفتر شکیل دبیرکل در طبقه سوم فدراسیون که از بعد از رفتن او همچنان خالی است را تحویل داد و در مرکز ملی فوتبال ایران مستقر شد و از آنجا تمام فعالیت‌ها و کارهای فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را با هماهنگی مهدی تاج زیر نظر گرفت.
در این مدت البته شایعاتی مطرح شد که ساکت با وجود استعفا از سمت دبیرکلی هنوز این پست را در پشت پرده در اختیار دارد که هیچ وقت نمی‌شود این مساله را ثابت کرد، چراکه اسناد و مدارک نشان می‌دهد  سرپرست دبیرکل همان ابراهیم شکوری جوان است. منتهی می‌شود این موضوع را باور کرد که تمام اقدامات، نامه‌نگاری‌ها و تصمیمات مهم پیرامون مسوولیتی که در اختیار شکوری قرار دارد با نظارت و نظر مستقیم ساکت انجام می‌شود و او را می‌توان به یک ماشین امضا تشبیه کرد.
به هر حال شما باور می‌کنید شکوری با داشتن کمتر از یک سال سابقه مدیریتی، به خاطر تغییراتی که فدراسیون ناچار بود آن را انجام بدهد، تبدیل شود به مدیر بالا دستی ساکت و بسیاری دیگر از مدیران فدراسیون کل سیستم زیر نظر او فعالیت کنند؟ جواب بدون هیچ تردیدی خیر خواهد بود
این نکته هم نباید فراموش شود که ساکت بازنشسته برخلاف میل باطنی خود و فقط برای تمکین از قانون از دبیرکلی استعفا داد. منتهی استعفای او به معنای پایان فعالیتش در فوتبال نبود. در واقع ماندن او در فدراسیون و در اختیار داشتن همان نفوذ و قدرت گذشته به خوبی نشان می‌دهد علاقه بسیار زیادی به بودن در راس هرم مدیریتی فوتبال دارد.
با در نظر گرفتن این موضوع باید گفت که در حال حاضر هم تنها عنوان دبیرکلی به خاطر مشکلات قانونی در اختیار ساکت نیست ولی بدون هماهنگی و اجازه او یک لیوان هم در فدراسیون جابه‌جا نمی‌شود. هر جا برنامه، جلسه و اتفاق مهمی باشد او در کنار تاج است و اگر تاج نباشد او به‌عنوان نماینده تام‌الاختیار رییس هست! نمونه دیگرش، جلسه هفته قبل فدراسیون فوتبال با کمیسیون اقتصادی مجلس که آقای ساکت در راس مجلس نشسته‌ است.
 البته ایرادی به این مساله نیست و فدراسیونی‌ها از تبصره و بعضا خلأهای قانونی برای ادامه همکاری با بازنشسته‌ها استفاده کردند. مثل بسیاری از دستگاه‌های دیگر. اعتماد زیاد تاج به ساکت هم اشکالی ندارد اما بررسی عملکرد این رابطه بسیار نزدیک و نتایج و تاثیر آن در فوتبال کشور بدون هیچ تردیدی قابلیت نقد شدن را دارد. در این بین تنها علامت سوال باقی مانده همان قدرت فراقانونی مدیران فدراسیون فوتبال است که قانون کشور را آنطور که دوست داشتند اجرا کردند. وگرنه کجای دنیا یک مدیر با استعفا دادن باز هم همه کاره باقی می‌ماند؟!


ساکت دبیرکل پنهان فدراسیون فوتبال
چرا مشاور فدراسیون کار اجرایی انجام می‌دهد؟


محمدرضا ساکت دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال بعد از استعفا به خاطر بازنشسته بودن همچنان به‌عنوان مشاور با فدراسیون فوتبال همکاری می‌کند. با این حال آنچه ما از ایشان می‌بینیم چیزی فراتر از مشاور است و عملا کارهای اجرایی انجام می‌دهد. در زمان ورود ویلموتس به ایران ساکت و شکوری یعنی دبیرکل سابق و سرپرست دبیرکلی به استقبالش رفتند و او را تا هتل محل اقامتش همراهی کردند. در واقع شکوری با کسی که جایش را در فدراسیون گرفته همراه یکدیگر بودند اما سوال اینجاست که واقعا یک مشاور باید در چنین اتفاقی پیشقراول باشد؟ آیا استقبال از سرمربی بعدی تیم ملی و همراهی او یک کار اجرایی نیست و در حیطه شرح وظایف مشاوران قرار می‌گیرد؟ آیا در فدراسیون فوتبال فرد دیگری که سمت اجرایی دارد نمی‌توانسته کنار شکوری باشد و از مربی بلژیکی استقبال کند؟  یادمان نرود ساکت بعد از استعفا از سمت دبیرکلی در جام ملتهای آسیا هم همراه تیم ملی در قطر و امارات بود و با اینکه خیلی سعی داشت تا از جلوی چشم نباشد و در قاب هیچ دوربینی قرار نگیرد اما کارهای اجرایی تیم ملی را در اردوی قطر و تورنمنت امارات انجام می‌داد.  جالب اینکه گفته می‌شود همین حالا ساکت در بیشتر برنامه‌ها و جلسات مهم فداسیون حضور دارد و همچنان کارهای مربوط به دبیرکلی را او هندل می‌کند. در واقع او به صورت ظاهری استعفا داده اما همچنان پشت پرده همه کارها را خودش پیش می‌برد و مدیر معتمد مهدی تاج است.
 


Page Generated in 0.0052 sec