printlogo


کد خبر: 186521تاریخ: 1398/2/26 00:00
نگاه

پایان ماراتن هجدهم با خواب زمستانی در بهار
با فانوس دنبال پدیده بگردیم


 روز پنجشنبه پایان ماراتن فوتبال در ایستگاه هجدهم است، روزی که بالاخره مشخص می‌شود پرسپولیس قهرمان لیگ برتر خواهد شد و یا سپاهان جام قهرمانی را بالای سر خواهد برد. تکلیف تیم‌هایی که سهمیه آسیا را هم دریافت می‌کنند مشخص خواهد شد و در انتهای جدول هم تیم‌های سقوط کننده معلوم می‌شوند. شاید لیگ هجدهم برای پرسپولیسی‌ها با هت‌تریک به پایان برسد و یا برای سپاهان پایان ناکامی سال‌های اخیر باشد و یا پدیده را به سهمیه آسیا برساند اما فارغ از همه اینها باید نگاه دیگری هم به ماراتن هجدهم فوتبال داشت، نگاهی که کمی پا را فراتر از دغدغه‌های این روزهای باشگاه‌های لیگ برتری بگذارد و نگاه‌ها را به فراتر از مرزها برای فوتبال بدوزد.
اگر همه چیز عادی سپری می‌شد امسال نیز باید منتظر معرفی برخی برترین‌های لیگ هجدهم می‌بودیم اما نتیجه‌گرایی صرف در فوتبال این روزها، برخی مسائل را طوری تحت تاثیر گذاشته که اصلاً یادی از اینها نمی‌شود. با همه اشکالاتی که در لیگ‌های گذشته وجود داشت، در بسیاری از این دوره‌ها، می‌توانستی فانوس به دست دنبال پدیده‌ای تازه در فوتبال بگردی و به یک یا دو بازیکن برسی، مثل اتفاقاتی که برای سردار آزمون، سعید عزت‌اللهی، علیرضا جهانبخش و... طی سال‌های گذشته رخ داد اما به بیراهه رفتن لیگ برتر و فلسفه وجودی برخی باشگاه‌های فوتبال کشورمان در لیگ حرفه‌ای، آنقدر فوتبال را از مسیر اصلی منحرف کرده است که این روزها به جای گشتن دنبال پدیده لیگ برتر و فوتبال کشورمان، بیشتر درگیر پرداخت مطالبات بازیکنان بی‌کیفیت خارجی هستیم. امروز به جای فرستادن استعدادهای فوتبال کشورمان به کشورهای جهان، در فکر ضرب و تقسیم نرخ دلار هستیم تا یا از محرومیت شکایت بازیکنان بی‌کیفیت خارجی نجات پیدا کنیم و یا هزینه‌های سنگین مربیان بی‌کیفیت‌تر را بپردازیم. با این اوصاف به طور حتم مجال و فرصتی برای یافتن پدیده نخواهیم داشت، که نداریم.
اگر چراغ به دست بگیرید و در لیگ هجدهم با ذره‌بین بگردید، به طور حتم به پدیده‌ای نخواهید رسید چه برسد به اینکه بخواهیم کسی را به خارج از لیگ نتیجه‌گرای فوتبال کشورمان بفرستیم. آنقدر در نتیجه‌گرایی پیش رفتیم که حتی تیم‌هایی که اکنون در حال سقوط و در نزدیکی سقوط هستند هم در ابتدای لیگ برتر، به فکر قهرمانی بودند و ساختن بازیکنان و انتقال آنها و کسب درآمد و تامین هزینه باشگاه‌های‌شان هیچ گاه در مخیله آنها نبوده است. لیگ هجدهم در بهار 98 در حال پایان است اما باید بپذیریم که لیگ هجدهم بدجوری در خواب زمستانی مانده است و حتی مزیت‌ها و خاصیت لیگ‌های گذشته را هم ندارد. 16 تیم در 30 بازی به مصاف هم رفتند و به طور میانگین 240 بازی انجام شده است. در کنار این بازی‌ها، جلسات تمرین تیم‌ها، داخل کشور و بیرون کشور هم به وفور برگزار شده است اما آنچه امروز می‌توانیم منتظر آن باشیم فقط قهرمانی یک تیم و سقوط دو تیم است و با تاسف باید گفت حتی یک پدیده که ما را امیدوار و هیجان‌زده کند هم از میان این همه بازی و تمرین نمی‌توان بیرون کشید.

 


Page Generated in 0.0034 sec