printlogo


کد خبر: 179653تاریخ: 1397/11/18 00:00
کیفیت بالای جام وهبی امره در مقایسه با جام تختی
کشتی فرنگی ایران در استانبول بهتر از اندیمشک


ناصر انصافی مقدم


به درستی می‌توان گفت نیمی از تورنمنت‌های مهم بین‌المللی کشتی دنیا در فصل سرد زمستان و در واقع در ماه‌های اولیه سال میلادی (ژانویه، فوریه و مارس) برگزار می‌شود و تازگی سال و سردی هوا کمترین تاثیری در عدم استقبال تیم‌های کشتی کشورها به‌ویژه کشورهای اروپایی از رقابت‌هایی که در این فصل از سال برگزار می‌شود، ندارد.
در فصل سرما، روس‌ها تورنمنت‌های بین‌المللی جام‌های ایوان یاریگین و ایوان پادوبنی را به صورت جداگانه به ترتیب در کشتی آزاد و فرنگی، ترک‌ها جام‌های یاشار دوغو و وهبی امره در کشتی آزاد و فرنگی و بلغاری‌ها هم جام‌های دان کلوف و نیکلای پتروف و همچنین جام پتکو سیراکوف را در کشتی آزاد و فرنگی برگزار می‌کنند و ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها نیز جام‌های جهان پهلوان تختی و دیوید شولتز را دارند که در هر دو رشته آزاد و فرنگی برگزار می‌شود.
جام‌هایی که در بالا اسامی آنها مورد اشاره قرار گرفت، تنها بخشی از رقابت‌هایی بین‌المللی کشتی در نخستین ماه‌های سال میلادی است و در کنار آنها می‌توان تورنمنت‌های مهم دیگری را هم مورد اشاره قرار داد که در فصل سرد زمستان در کشورهای فرانسه، مجارستان، صربستان، کرواسی، رومانی، ایتالیا و ... برگزار می‌شود که برخی از آنها نام جایزه بزرگ را هم با خود دارند.
شاید بتوان تراکم و تداخل رقابت‌های بین‌المللی کشتی در فصل زمستان و همزمانی آنها از یک سو و دسته‌‌بندی اتحادیه جهانی کشتی با اجرای سیستم رده‌بندی به منظور رتبه‌‌بندی قهرمانان نامدار و زبده کشتی دنیا از سوی دیگر را تنها مانعی برای عدم حضور تیم‌های برتر کشتی جهان در رقابت‌هایی دانست که در این وقت از سال برگزار می‌شود.
همین تراکم و تداخل برنامه‌های کشتی در کشورهای مختلف اجازه نداد تا سی و نهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی فرنگی جام تختی که اوایل بهمن ماه در شهرستان اندیمشک برگزار شد از نظر کمی و کیفی در سطح مطلوبی برگزار شود و در حالی‌که تیم‌های هشت کشور خارجی در آن حضور داشتند، حضور انگشت شمار چند کشتی‌گیر کوبایی، گرجستانی، آذربایجانی و ارمنستانی به همراه تعدادی از کشتی‌گیران ملی پوش کشورمان، گرمابخش این رقابت‌ها شدند.
در حالی‌که روس‌ها نزدیک به دو دهه است که بنا به دلایلی از جمله نداشتن «رابطه دوستانه و صمیمانه» با کشتی ایران، رغبت چندانی به حضور در رقابت‌های بین‌المللی کشتی جام تختی در هر دو رشته فرنگی و آزاد نشان نمی‌دهند اما حداقل حضور کشتی‌گیران ترکیه می‌توانست سطح کیفی جام تختی در اندیمشک را بسیار بالا ببرد همچنان که کشتی‌گیران فرنگی کار این کشور به تنهایی توانستند دو ماه پیش سطح کیفی و فنی رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان در اردبیل را بالا ببرند و باعث رونق و گرمای این رقابت‌ها شوند.
شاید یکی از دلایل غیبت کشتی‌گیران فرنگی کار ترکیه در رقابت‌های بین‌المللی جام تختی در اندیمشک، فاصله بسیار نزدیک این جام با تورنمنت بین‌المللی جام وهبی امره در ترکیه بود که در روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری با حضور تیم‌های 11 کشور در شهر استانبول برگزار شد و با کمیت و کیفیتی به مراتب بالاتر از جام جهان پهلوان تختی در شهرستان اندیمشک برگزار شد. سلجوق سبی و رضا کایالپ را باید از جمله کشتی‌گیران مشهور ترکیه و عنوان‌دار جهان و المپیک غایب در جام وهبی امره ترکیه دانست اما شریف کلیچ، عبدالرحمان آلتان، انور آتالای، چنگیز ارسلان، یونس اوزیل، فاتح چنگیز، امره باشار، برهان آک بوداک و سنگ ییلدریم، سایر کشتی‌گیران مطرح و سرشناس کشتی فرنگی ترکیه بودند که در تورنمنت بین‌المللی کشور خود به میدان آمدند.
در واقع ترک‌ها که از قدرت‌های سنتی و شماره یک کشتی فرنگی جهانند، با چیزی حدود 90 درصد موجودیت کشتی فرنگی خود در حضور تیم‌های خارجی شرکت کننده در جام وهبی امره از 10 مدال طلای توزیع شده فقط توانستند سه طلا را به خود اختصاص دهند و قهرمان مسابقات شوند. در حالی‌که ایرانی‌ها در جام تختی در اندیمشک در 10 وزن رقابت‌ها در هشت وزن صاحب مدال طلا شدند و همین نکته به تنهایی کافی است تا تفاوت سطح فنی و کیفی دو جام تختی و وهبی امره را به خوبی نشان دهد!
برخلاف ترک‌ها که در جام تختی غیبت کردند، تیم منتخب کشتی فرنگی ایران با ترکیب کامل که اکثر آنها را کشتی‌گیران جوان و تازه نفس تشکیل می‌دادند، با هدایت و رهبری محمد بنا در تورنمنت بین‌المللی جام وهبی امره ترکیه در شهر استانبول حاضر شد و با کسب چهار مدال طلا و سه برنز بهترین تیم خارجی شرکت کننده در این رقابت‌ها بود که به مقام نایب قهرمانی رسید.
کشتی‌گیران ایرانی حتی از کشتی‌گیران کشور میزبان یک مدال طلا بیشتر گرفتند و این یکی از نکات جالب توجه و مهم این رقابت‌ها بود که به فکر کشتی‌گیران و دست اندرکاران کشتی ترکیه هم خطور نمی‌کرد.
حامد تاب، امین کاویانی نژاد قهرمان جوانان جهان در سال‌های 2017 و 2018 و محمدهادی ساروی دارنده مدال طلای جوانان 2018 جهان، سه کشتی‌گیر جوان و با اعتماد به نفس تیم کشورمان بودند که با کسب مدال طلای جام وهبی امره در ترکیه توانستند اعتماد محمد بنا را نسبت به خود جلب کنند.
چهارمین چهره طلایی کشتی فرنگی کشورمان در ترکیه، امیر قاسمی منجزی کشتی‌گیر با تجربه وزن 130 کیلوگرم و قهرمان آسیا بود که در غیاب رضا کایالپ پرافتخارترین کشتی‌گیر فرنگی کار ترکیه با شایستگی تمام به مدال طلای جام وهبی امره ترکیه دست یافت.
 


Page Generated in 0.0058 sec