printlogo


کد خبر: 177425تاریخ: 1397/10/23 00:00
توپ و تورتداخل حضور پتروشیمی در جام باشگاه‌های جهان
و اردوی تیم ملی
ملی‌پوشان پترو قبل از پنجره ششم
به اردو می‌آیند
تیم ملی بسکتبال در حالی که سهمیه حضور در جام جهانی را تقریبا قطعی کرده و دو دیدارش در تهران، تقریبا جنبه تشریفاتی دارد، با این حال نتیجه این بازی‌ها که در تهران برگزار می‌شود اهمیت بسیاری دارد. البته تداخلی که در برنامه‌های فدراسیون جهانی به وجود آمده و حضور نماینده بسکتبال ایران در نخستین دوره جام باشگاه‌های جهان ماجرا را قدری پیچیده کرده است.
پتروشیمی نماینده ایران و آسیا در نخستین دوره رقابت‌های بسکتبال باشگاه‌های جهان است. این رقابت‌ها ۲۶ تا ۲۸ بهمن ماه به میزبانی ریودوژانیرو برزیل و با حضور ۶ تیم برگزار می‌شود.
پتروشیمی مهرماه امسال در بیست و هفتمین دوره رقابت‌های باشگاه‌های آسیا که به میزبانی تایلند برگزار شد، برای نخستین بار قهرمانی این مسابقات را از آن خود کرد و اینگونه تک سهمیه قاره آسیا برای نخستین دوره مسابقات باشگاه‌های جهان را به دست آورد.
پتروشیمی که با هدایت مهران حاتمی قهرمانی آسیا را به دست آورد درست همزمان با پیگیری تمرینات تیم ملی پیش از پنجره ششم انتخابی جام جهانی، در محل برگزاری مسابقات باشگاه‌های جهان در برزیل حضور دارد. اهمیت این رقابت‌ها به اندازه‌ای است که کادرفنی پتروشیمی قصد دارد ترکیب کامل خود را در اختیار داشته باشد و این یعنی غیبت ملی‌پوشان این تیم در تمرینات تیم ملی.
ارسلان کاظمی، بهنام یخچالی، سجاد مشایخی، میثم میرزایی و روزبه ارغوان از جمله ملی‌پوشان تیم پتروشیمی هستند که اتفاقا به جز مشایخی مصدوم، همگی در ترکیب تیم ملی برای پنجره پنجم انتخابی جام جهانی هم حضور داشتند اما در اردوی پیش روی تیم ملی به خاطر همراهی تیم باشگاهی خود غایب خواهند بود و همین مساله می‌تواند به روند آماده‌سازی این تیم آسیب برساند.
مهران حاتمی سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی با تاکید بر اهمیت مسابقات باشگاه‌های جهان و اینکه این تیم به‌عنوان نخستین تیم آسیایی صاحب سهمیه مسابقاتی به این مهمی شده است به مهر گفت: «همیشه و در هر شرایطی همکاری لازم را برای موفقیت تیم ملی داشته‌ایم اما رقابت‌های باشگاه‌های جهان هم جایگاه خود را دارد. این حق ما است که بخواهیم با ترکیب کامل و ایده‌آل‌ترین شرایط در این رقابت‌ها شرکت کنیم.»
او ادامه داد: «بسکتبال هر چهار سال یک‌بار به واسطه برگزاری مسابقات جهانی و بازی‌های المپیک می‌تواند فرصتی برای مطرح شدن در سطح جهان پیدا می‌کند آن هم اگر سهمیه این بازی‌ها را گرفته باشد. بنابراین مسابقات باشگاه‌های جهان فرصت جدیدی است تا بسکتبال ایران در سطح جهان خودی نشان دهد. نباید از این فرصت به سادگی عبور کرد.»
حاتمی همچنین گفت که تا به امروز مکاتبه یا مذاکره‌ای از طرف فدراسیون مبنی بر حضور ملی‌پوشان پتروشیمی در اردوی تیم ملی همزمان با مسابقات باشگاه‌های جهان انجام نشده است.
مسعود قاسمی سرپرست تیم ملی بسکتبال درباره این تداخل و تصمیم فدراسیون در مورد آن توضیح داد: «تیم ملی و برنامه‌های آماده‌سازی آن اهمیت دارد اما نمی‌توان از اهمیت مسابقات باشگاه‌های جهان که قرار است برای نخستین بار برگزار شود هم چشمپوشی کرد. به هر حال پتروشیمی برای داشتن بازیکنان ملی‌پوش هزینه کرده و طبیعی است که بخواهد در رویداد مهم اینچنینی، آنها را به طور کامل در اختیار داشته باشد اما این موضوع باعث می‌شود تیم ملی ترکیب اصلی را در اردو و دیدارهای تدارکاتی نداشته باشد.»
سرپرست تیم ملی ادامه داد: «خوشبختانه زمان مسابقات باشگاه‌های جهان به گونه‌ای است که احتمالا ۷۲ ساعت پیش از نخستین بازی آنها را می‌توانیم در اختیار داشته باشیم. فقط امیدواریم این بازیکنان بدون هیچ مشکل و آسیب دیدگی احتمالی به ترکیب تیم ملی اضافه شوند تا بتوانیم از توانایی آنها در مسابقات مهم و سختی که پیش رو داریم، استفاده کنیم.»

 


Page Generated in 0.0045 sec