printlogo


کد خبر: 177424تاریخ: 1397/10/23 00:00
حضور مبهم سرپرست‌ها در مجمع کمیته ملی المپیک
پیش پا افتاده، مثل اساسنامه!مجمع کمیته ملی المپیک 25 دی ماه برگزار می‌شود. درست یک سال بعد از انتخابات این کمیته. صالحی امیری در حالی در موعد مقرر مجمع سالیانه‌ را برگزار می‌کند که دستش پر است. او در یک سالی که رییس کمیته بوده، سعی کرده در بخش‌های مختلف اقدامات نویی را رقم بزند و همین موضوع باعث شده تا خیالش بابت مجمع پیش رو راحت باشد. او بعد از راه‌اندازی کمیسیون‌های مختلف و رسیدگی مالی خوب به فدراسیون‌ها، در حالی قدم به مجمع کمیته می‌گذارد که اساسنامه‌ای در دست دارد که می‌خواهد اصلاحش کند. اساسنامه‌ای که اصلاحش چند تغییر اساسی را در کمیته ملی المپیک ایجاد می‌کند؛ بماند که مسوولان کمیته سعی می‌کنند راحت از کنار این موضوع بگذرند و بگویند«اتفاق خاصی در جریان نیست».

ایران ورزشی - مجمع کمیته ملی المپیک در حالی سه‌شنبه همین هفته برگزار می‌شود که قرار است پیش‌نویس چند بند از اساسنامه کمیته به رای گذاشته شود. چند ‌بندی که اهمیت زیادی دارند و در صورت تصویب ممکن است به رفتن دبیرکل و خزانه‌دار کمیته ملی المپیک منجر شود اما جالب است که دبیر کل کمیته وانمود می‌کند موضوع مهمی نیست.
مسوولان کمیته ملی المپیک ابتدا باید گزارشی از عملکرد یک سال گذشته خود بدهند اما این موضوع در قبال اساسنامه‌ای که قرار است به رای گذاشته شود، موضوع مهمی نیست و در اصل اگر این روزها حرف و حدیثی وجود دارد، حول و حوش بندهایی است که اصلاح شده و از 25 آذر ماه در اختیار اعضای مجمع قرار گرفته است.
شهنازی، سخنگوی هیات اجرایی کمیته ملی المپیک وقتی با سوالی درباره اساسنامه و مجمع مواجه می‌شود، انگار که قرار نیست اتفاقی بیفتد، می‌گوید: «اساسنامه هم به همان صورت در مجمع ارائه و در آن تصویب خواهد شد. در بحث دبیرکل و اختیارات، هیات اجرایی مصوب کرده که دبیرکل توسط رییس معرفی و توسط هیات اجرایی نهایی می‌شود. در واقع اعضای هیات اجرایی تصمیم می‌گیرند پیشنهاد رییس تصویب یا رد شود و اساسنامه با این پیشنهاد به مجمع می‌رود. کمیته بین‌المللی المپیک معتقد بود که دبیرکل و خزانه‌داری که توسط رییس به هیات اجرایی پیشنهاد شود، فاقد رای هستند، اگر می‌خواهید اینگونه نباشد باید مجمع عمومی در مورد دبیرکل و خزانه‌دار تصمیم بگیرد تا آنها نیز دارای حق رای باشند. با این حساب قرار شد آنچه هیات اجرایی فعلا تصویب کرده در مجمع مطرح شود و تماس با IOC به بعد از مجمع موکول شود. در واقع قرار شد از مجمع عمومی درخواست شود اگر موافق هستند، این اختیار را به رییس و هیات اجرایی بدهند که با IOC صحبت و نظر آنها را جلب کنند.»
با توجه به فضایی که در مجمع عمومی کمیته نسبت به صالحی امیری و ایده‌هایش وجود دارد، بعید است این موضوع با مانعی مواجه شود، فقط بحث حق رای می‌ماند که این هم خیلی با دردسر مواجه نمی‌شود؛ چرا که گزینه‌ای که مد نظر رییس کمیته است، بعید است بدون برخورداری از حق رای در هیات اجرایی، حاضر به پذیرش این پست ‌شود؛ در نتیجه برای گرفتن رای مجمع، تلاش می‌شود که البته این با چیزی که ابتدا مد نظر بود، فرق دارد.
   
یکی از دغدغه‌های دیگری که در ارتباط با مجمع پیش روی کمیته ملی المپیک وجود دارد، اعضای مجمعی هستند که یا سرپرست‌اند یا بازنشسته‌. حضور این افراد زمانی حایز اهمیت می‌شود که قرار است درباره اساسنامه کمیته ملی المپیک تصمیم‌گیری شود. البته انگار از نظر دبیرکل کمیته ملی المپیک خیلی این مساله اهمیت ندارد؛ چون معتقد است انتخاباتی در کار نیست: «در واقع از آنجا که مجمع پیش رو انتخاباتی نیست برای حفظ جایگاه فدراسیون‌ها و سرپرستان‌شان از این افراد دعوت کرده‌ایم. در واقع اگر مجمع انتخاباتی بود طبق اساسنامه فعلی در صورت غیبت رییس یکی از اعضای هیات رییسه نیز می‌تواند در مجمع شرکت داشته باشد اما براساس بررسی‌های نهایی سرپرستانی که عضو هیات رییسه هستند یا نیستند، می‌توانند در مجمع روز سه‌شنبه شرکت کنند.»
او در حالی این موضوع را می‌گوید که اگر بخواهیم موارد قبلی یا حتی اساسنامه فعلی را معیار قرار دهیم، عملا این افراد نمی‌توانند در مجمع شرکت کنند.
یک نکته دیگر که در ترکیب اعضای مجمع وجود دارد، دعوت از فریبا محمدیان است که به‌عنوان خبره دعوت شده است. او دیگر سمتی در وزارت ورزش ندارد و به علت بازنشستگی مجبور به ترک پست‌اش (البته به صورت صوری) شده است. با این حال در مجمع پیش روی کمیته حضور دارد که شهنازی حضور او را اینطور توجیه می‌کند: «مقرراتی مبنی بر منع حضور بازنشسته‌ها در مجمع وجود ندارد بنابراین مشکلی بابت حضور محمدیان به‌عنوان خبره ورزشی در مجمع نیست.»
او در حالی حضور این افراد بخصوص سرپرست‌ها را توجیه می‌کند که اساسنامه فعلی کمیته که معیار برگزاری مجمع 25 دی ماه هم هست و حتی انتخابات کمیته هم براساس همان برگزار شده، می‌گوید، فقط رییس یا عضو هیات رییسه به نمایندگی از رییس حق حضور در مجمع را دارد و با استناد به این موضوع همچنان درباره حضور سرپرستان ایهام‌هایی وجود دارد مگر اینکه موقع رای‌گیری درباره اساسنامه یا تایید گزارش مالی و ...  نظر آنها لحاظ نشود. البته از آنجا که معمولا در چنین مجامعی صلوات یا ایستادن، معیاری است برای رای دادن، بعید است این موضوع هم به چشم بیاید.
   
با مرور حال و هوای دیروز مجمع کمیته ملی المپیک به یک نتیجه کلی می‌رسیم: بسیار بعید است روز سه‌شنبه صالحی امیری و همفکرانش در کمیته با مشکلی مواجه شوند اما جالب است که در این شرایط دبیر کل فعلی کمیته همه تلاشش را انجام می‌دهد تا شاید تغییراتی که مد نظر است، انجام نشود و او همچنان بماند؛ خواسته‌ای که تقریبا نشدنی است.


 


Page Generated in 0.0053 sec