printlogo


کد خبر: 177412تاریخ: 1397/10/23 00:00
انتخاب پهلوان ایران با برگزاری مسابقات قهرمانی کشور
صادق‌زاده، کنار میران در یک‌قدمی سلیمانی

مسابقات کشتی پهلوانی قهرمانی کشور در سال 97 به میزبانی کرج برگزار شد تا پهلوان سال 97 ایران هم معرفی شود. مسابقاتی که در نهایت با برتری جابر صادق‌زاده به پایان رسید تا او برای پنجمین‌بار بازوبند پهلوانی را به بازو ببندد و در یک‌قدمی پهلوان باشی ایران قرار بگیرد. مرحوم علیرضا سلیمانی با شش بار انتخاب شدن به‌عنوان پهلوان ایران رکورددار است اما صادق‌زاده جوان مازندرانی کشتی ایران این شانس را دارد که به رکورد علیرضا سلیمانی برسد یا حتی از رکورد او هم بگذرد. او در عین جوانی یکی از رکوردداران گرفتن بازوبند پهلوانی است.

ایران ورزشی- تاریخ ورزش ایران پهلوانان زیادی را به خود دیده است. نام‌آورانی که از سال 1323 به طور رسمی بازوبند پهلوانی را به بازو بستند و نام پهلوانی را به سینه خود زدند. افرادی‌که نام‌شان همیشه در تاریخ ورزش ایران و بخصوص کشتی خوش درخشیده است. از مصطفی طوسی که به طور رسمی در سال 1323 برای نخستین‌بار بازوبند پهلوانی را به بازو بست تا مرحوم عباس زندی و مرحوم غلامرضا تختی که در این عرصه سرآمد هستند.  25 پهلوان به طور رسمی بازوبند پهلوانی را در 74 سال برگزاری این مسابقات به دست آورده‌اند.
 
از پوریای ولی تا سید حسن رزاز
انتخاب پهلوان در ایران تاریخ بسیار زیادی دارد و نام بسیاری در تاریخ ایران به‌عنوان پهلوان مطرح شده است. از پهلوان فیله همدانی در سده هفتم هجری گرفته تا پهلوان محمود بن ولی‌الدین خوارزمی معروف به پوریای ولی در سده هشتم و یا پهلوان سید‌حسن رزاز معروف به پهلوان شجاعت در سده سیزدهم به بعد نام‌شان در تاریخ کهن ایران می‌درخشد اما انتخاب پهلوان در ایران به طور رسمی و اهدای بازوبند پهلوانی به پهلوان ایران به سال 1323 بر‌می‌گردد.
 
تختی سرآمد همه
در بین رکوردداران کسب بازوبند پهلوانی تعدادی از نام‌آوران ورزش ایران هستند که سه بار توانستند به این مهم برسند. مصطفی طوسی نخستین کسی است که سه بار بازوبند را به بازو بست. او در سال‌های 1323، 1324 و 1325 شمسی سه بار بازوبند پهلوانی را به بازو بست که گفته شده در سال 24 نبرد او با پهلوان ابوالقاسم سخدری برای بازوبند پهلوانی دو روز طول کشیده است! بعد از طوسی نوبت به جهان پهلوان احمد وفادار چوخه‌کار، نامدار خراسانی رسید که در سال‌های ۱۳۲۹، ۱۳۳۰ و ۱۳۳۱ توانست سه بار پیاپی این بازوبند را به بازو ببندد.
بعد از وفادار بازوبند پهلوانی برای سه سال پیاپی به کسی رسید که واقعا شایستگی آن را به معنای واقعی کلمه داشت. غلامرضا تختی در سال‌های ۱۳۳۶، ۱۳۳۷ و ۱۳۳۸ پهلوان ایران نام گرفت که این نام تا ابد برای او ماند و در واقع با نام تختی کلمه پهلوان معنا پیدا کرد. هیچ‌یک از پهلوانان نام‌شان به اندازه غلامرضا تختی در طول تاریخ ماندگار نشد.
بعد از تختی سال‌ها طول کشید تا باز هم پهلوانی سه بار به این بازوبند برسد. پهلوان حمید قشنگ در سال‌های ۱۳۷۷، ۱۳۷۸ و ۱۳۸۱ سه بار این بازوبند را به بازو بست اما نتوانست این سه دوره را پیاپی تکرار کند و در سال‌های 79 و 80 این بازوبند را به محمود محمدی و امین رشید لمیر داد. تقریبا یک دهه طول کشید تا آرش مردانی در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ سه بار این بازوبند را به دست آورد تا آخرین کسی باشد که سه بار به بازوبند پهلوانی رسیده است.
 
رکوردداران پهلوانی
در طول تاریخ 74 ساله برگزاری مسابقات پهلوانی ایران علیرضا سلیمانی با شش بار قهرمانی و بستن بازوبند پهلوانی بیشترین عنوان را به خودش اختصاص داده است. علیرضا سلیمانی که در سال 1989 تنها طلای سنگین وزن تاریخ کشتی آزاد را به دست آورده بود، شش بار هم بازوبند پهلوانی را به بازو بست. البته او برای به دست آوردن این شش بازوبند یک‌دهه زحمت کشید. سلیمانی که لقب پهلوان باشی را به خودش اختصاص داده است، برای نخستین بار در سال 58 این بازوبند را به دست آورد و ششمین و آخرین بازوبند خود را هم در سال 69 به دست آورد. او سال 68 توانست قهرمان جهان شود. سلیمانی در سال‌های ۱۳۵۸، ۱۳۶۱، ۱۳۶۲، ۱۳۶۴، ۱۳۶۵ و ۱۳۶۹ پهلوان ایران نام گرفت. بعد از سلیمانی سال‌ها عباس زندی رکورددار پهلوانی در ایران بود. پهلوان عباس زندی در سال‌های ۱۳۲۸، ۱۳۳۲، ۱۳۳۳ و ۱۳۳۴ به بازوبند پهلوانی رسیده بود. سید‌محمود میران جودوکای نامدار ایران هم تقریبا چهل سال بعد توانست رکورد پهلوان زندی را بشکند و با 5 دوره قهرمانی بالاتر از زندی قرار بگیرد. رکوردی که حالا یک شریک پیدا کرده است و جابر صادق‌زاده توانست با قهرمانی در مسابقات پهلوانی سال 97 برای پنجمین‌بار بازوبند پهلوانی را به بازو ببندد. حالا صادق‌زاده در کنار محمود میران قرار گرفته و یک قهرمانی دیگر تا رسیدن به رکورد سلیمانی فاصله دارد. صادق‌زاده برای نخستین‌بار در سال 91 به بازوبند پهلوانی رسید اما در سال‌های 92 و 93 بازوبند را به میرزاپور و پرویز هادی داد وگرنه الان از رکورد سلیمانی هم رد شده بود.
 


Page Generated in 0.0054 sec