printlogo


کد خبر: 177197تاریخ: 1397/10/20 00:00
حرف روزتوقف برگزاری دوره مربیگری
در خراسان رضوی
زارعی: علت حادثه اشترانکوه اعتماد بیجا به سرپرست بود


رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی می‌گوید پس از حادثه اشترانکوه تا زمان تعیین تکلیف این حادثه دوره‌های مربیگری در استان خراسان رضوی برگزار نخواهد شد.
رضا زارعی در مجمع سالیانه هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی با اشاره به اینکه مربیگری در رشته کوهنوردی موضوع کاذبی است، گفت: «مربیگری کوهنوردی در هیچ کجای دنیا به جز ایران سابقه‌ای ندارد. در اقصی‌نقاط دنیا کوچینگ تعریف می‌شود همچنین در اغلب کشورها فرد را به‌عنوان کوچ، مانتین گاید و یا راهنما
می‌شناسند.»
او ادامه داد: «هر فرد عاری از تجربه‌ می‌تواند با گذراندن 14 دوره، مدرک مربیگری خود را بگیرد، با این وجود گفته می‌شود عدم آموزش باعث بروز حوادث می‌شود. از این جهت اگر این دوره‌ها نتواند فرد را آگاه سازد مدرک مربیگری نمی‌تواند توفیقات خوبی برای علاقه‌مندان داشته باشد و تاثیری در کاهش
حوادث ندارد.»
زارعی با بیان اینکه شخصا دستور عدم برگزاری دوره‌های مربیگری را در خراسان رضوی داده‌ام، ادامه داد: «پس از حادثه اشترانکوه تا زمان تعیین تکلیف این حادثه دوره‌های مربیگری در این استان برگزار نخواهد شد. متقاضیان دوره‌های مربیگری خراسان رضوی برای حضور در این دوره‌ها می‌توانند از طریق سایر استان‌ها اقدام کنند.»
رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با اشاره به حادثه سال گذشته اشترانکوه گفت: «در حادثه اشترانکوه که برنامه مشترک میان دو باشگاه پلنگ برفی و آزادگان بود، به عقیده من یک غفلت، بی‌توجهی و اعتماد نابجا نسبت به سرپرست و مدیرفنی برنامه صورت گرفته بود. اینگونه حوادث مانند اشترانکوه و حوادث گذشته باعث افت فضای کوهنوردی کشور می‌شود.»
او ادامه داد: «در برنامه صعود به اشترانکوه در سال 96 خطاهایی رخ داد که منجر به عزادار شدن چندین خانواده و از دست دادن بهترین همنوردان ما شد. در این میان برخی با تحریک خانواده‌های این افراد می‌خواهند آنها را در برابر فدراسیون قرار دهند. در حالی که فدراسیون هیچ زد و ‌بندی با بیمه ندارد اما برخی از افراد، خانواده‌های داغدار را تحریک و احساسات آنها را جریحه‌دار می‌کنند.»


 


Page Generated in 0.0055 sec