printlogo


کد خبر: 174312تاریخ: 1397/9/18 00:00
سرمقاله
این تعطیلی مفید است یا مضر؟

50 روز، زیادتر از حد انصاف و منطق است
این تعطیلی مفید است یا مضر؟


وصال روحانی
Vesal Rohani

ظاهراً برای تعطیلی قریب‌الوقوع لیگ برتر فوتبال کشور یک دلیل موجه وجود دارد و آن برگزاری دور نهایی جام ملت‌های آسیا طی روزهای 15 دی تا 11 بهمن در خاک امارات و لزوم حضور هرچه شایسته‌تر ایران در این پیکارها است.
اما چند سوی این قضیه می‌لنگد. یکی اینکه این تعطیلی حدود 50 روز طول می‌کشد و چند سالی است که حتی کشورهای سردسیر اروپایی هم که زمستان‌های شدیدی دارند، پذیرفته‌اند که چنین تعطیلی کشداری بیش از آنکه موجد بهره باشد، ضرررسان است و تعطیلی نیم‌فصل اغلب کشورهای اروپایی و بخصوص کشورهای حاضر در مرکز و جنوب این قاره از دو هفته فراتر نمی‌رود و این البته سوای انگلیس است که اصولاً تعطیلی ندارد و هفته پایانی نیم فصل اول آن به هفته شروع کننده نیم فصل دوم آن گره خورده است.
مشکل و سوال دیگر این است که آیا برای 16 تیم حاضر در لیگ هجدهم آنقدرها کارهای مفید و الزامی برای نیم فصل وجود دارد که بتوانند در تمامی 50 روز مورد بحث به آن بپردازند؟ آیا بازیکنان خوب و باکیفیت در جمع بدون قراردادها به آن حد می‌رسند که باشگاه‌های متقاضی نفرات جدید بتوانند با صید آنها درجات و سطح بازی خویش را بالاتر ببرند. و مهم‌تر از همه اینها این سوال به ذهن می‌آید که در یک لیگ سرشار از تیم‌های بدهکار چه میزان توان مالی و یا استعداد برای انجام معامله‌های پایاپای وجود دارد که بر‌اساس آن بتوان بنایی را پی‌ریخت که هم تیم‌ها رشد کنند و در نیم فصل دوم بیشتر از نیم فصل اول بدرخشند و هم بر حجم دریای قروض و دیون‌شان افزوده نشود.
در اهمیت فراوان جام ملت‌های آسیا برای فوتبال کشور که 42 سال است آن را فتح نکرده، تردیدی وجود ندارد و همگان باید در این راه پایمردی نشان بدهند و مشارکت تمامی اعضای جامعه فوتبال هر یک به سهمی شایسته خویش در این زمینه الزامی است اما بی‌نصیب ساختن تیم‌های باشگاهی از ملی‌پوشان یعنی بهترین نیروهای‌شان از 20 روز قبل از شروع جام ملت‌ها تا روز پایان آن (مگر آنکه تیم ملی زودتر حذف شود) نیز یک کار منصفانه و عقلایی در حق تیم‌هایی نیست که اگر این نفرات شاخص نباشند، از همین وضعیت متوسط خود نیز فاصله می‌گیرند.
اگر به این قایل باشیم که دوری طولانی‌مدت مذکور فقط برای ایام تعطیلی لیگ مصادف است، باید گفت که حتی جلسات تمرینی تیم‌های باشگاهی دارای نمایندگان پرتعداد در اردوی ملی نیز رنگ و بوی معمول را ندارد و تأثیرگذاری‌اش اندک می‌شود، زیرا تا آن زبده‌ها در صحنه تمرین‌ها و میدان مسابقات حاضر نباشند، نتایجی حاصل نمی‌آید که تیم‌ها را به مقاصد و اهداف‌شان برساند. با شرایط فعلی ملی‌پوشان تیم‌ها فقط پس از اتمام جام ملت‌های آسیا به باشگاه‌های خود عودت داده خواهند شد و چون بلافاصله دیدارهای باشگاهی بازگشایی می‌شود و آن ملی‌پوشان خسته و احتمالاً مصدوم‌اند، فرصت و امکان هماهنگ شدن سریع و مجدد‌شان با سایر نفرات تیم به حداقل می‌رسد. ان‌شاءا... تیم ملی با این همه حمایت و همراهی در جام ملت‌های آسیا سرفراز شود و این آرزوی هر ایرانی ورزش‌دوست است اما اگر چنین نشود، لیگی را از 15 بهمن به بعد شاهد خواهیم بود که هم تیم‌های مدعی آن فاقد انسجام لازم‌اند و هم تیم‌های کوچک و قعرنشین آن چیزی را طی این تعطیلی طولانی‌مدت بر اندوخته‌های فنی ناکافی قبلی‌شان نیفزوده‌اند.


 


Page Generated in 0.0053 sec