printlogo


کد خبر: 174296تاریخ: 1397/9/18 00:00
اخبار ناامید کننده، ابهامات درباره تاج، خط و نشان برای وزارتخانه
شروع هفته پرتلاطم برای فوتبال ایرانبعد از پایان مهلت کنار رفتن مدیران بازنشسته و شایعاتی که در خصوص استعفای تاج شنیده شد، شنبه روز اول هفته که قرار بود با اخبار امیدوار کننده‌ای همراه باشد با خبر نامه تعلیق آغاز شد که البته منبع مشخصی نداشت. در این خبر که در یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شد آمده بود: «به دنبال این اتفاقات نامه تعلیق فوتبال ایران طی چند روز آینده به مسوولان ورزش خواهد رسید. براین اساس ابتدا تیم ملی فوتبال ایران از حضور در جام ملت‌های آسیا تعلیق خواهد شد و پس از آن نمایندگان ایران حق حضور در لیگ قهرمانان آسیا را نخواهند داشت.»

عجیب اینکه در این خبر آمده بود بعد از اینکه تیم ملی قادر به شرکت در جام ملت‌ها نخواهد بود پرسپولیس هم از لیگ قهرمانان آسیا کنار می‌رود اما مشخص نشد چرا فقط پرسپولیس؟
صبح شنبه اخبار ناامید کننده درباره تعلیق و حاشیه‌هایش کم نبود. در یکی از خبرها آمده بود: «گفته می‌شود کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی تحولات فدراسیون را با دقت دنبال می‌کند و حتی گفته شده تماس‌هایی از خارج از کشور با وی برقرار شده که با موضوع احتمالا تعلیق فوتبال ایران از سوی فیفا مرتبط بوده است.»
در عین حال خبرگزاری که خبر از ارسال نامه تعلیق داده بود نوشت: «رایزنی‌هایی که در این مورد با مسوولان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت گرفته منجر به نامه‌ای شده که قرار است به زودی برای مسوولان ورزش ایران ارسال و طی آن فوتبال ایران تهدید به تعلیق شود. در این مورد گفته می‌شود نامه مد‌نظر با هدایت برخی افراد از داخل تنظیم شده و قرار است برای مسوولان ورزش کشورمان ارسال شود تا به نوعی وزارت ورزش را برای عقب‌نشینی تحت فشار قرار دهد.»
در مورد شخص مهدی تاج اما اخبار و حواشی متفاوت بوده است. تاج دیروز (شنبه) هم در محل کار خود در فدراسیون حاضر نشد. اتفاقی که از یک‌ سو نشانگر تمکین تاج به این قانون دولتی (منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها) است و از سوی دیگر می‌تواند به حاشیه‌ها دامن بزند و بحث اختلاف فدراسیون با وزارت ورزش را شدید‌تر کند.
البته برخی رسانه‌ها با وجود غیبت تاج در محل کارش او را ماندنی دانسته و به این استناد کردند که «‌طبیعتا اگر مهدی تاج از فدراسیون فوتبال رفتنی بود در انتخابات مورد اشاره ثبت‌نام نمی‌کرد یا نفر جایگزین را برای شرکت در انتخابات کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی می‌کرد.»
همچنین از قول یکی از مدیران وزارت ورزش که نامی از او برده نشده بود خواندیم:‌ «ما، شخص وزیر و معاونانش در ماه‌های گذشته تلاش بسیاری برای آگاه کردن مسوولان درباره حساسیت‌های موضوع فوتبال نشان داده‌ایم و تا به حال نیز مبنا بر حفظ مهدی تاج و پیش بردن مواد قانونی بر این اساس بود که به فوتبال لطمه‌ای نخورد. بنابراین این انتظار وجود داشت که مجمع فوق‌العاده‌ای تشکیل شود و در مجمع درباره افراد بازنشسته هیات رییسه صحبت شود که این اتفاق رخ نداده است و باتوجه به عبور از ضعف زمانی مدنظر مجلس حالا موضوع بحرانی به نظر می‌رسد اما وزارت ورزش همچنان بر آن موضع است، اینکه آقای تاج به‌عنوان رییس همچنان در سمت خود باقی بماند و مجمع درباره افراد بازنشسته تصمیم بگیرد. وزارت ورزش تحت هیچ شرایطی در امور فوتبال دخالتی نمی‌کند و این مساله نیز باید با تدبیر فدراسیون فوتبال حل بشود.» در حالی که وزارت ورزش و جوانان در قانونگذاری دخالتی نداشته و تنها ملزم به اجرای قانون شده، ترکش‌هایی نیز متوجه این نهاد شده است کما اینکه مدیران بازنشسته این وزارتخانه هم چاره‌ای جز ترک صندلی‌شان ندارند و فریبا محمدیان معاون وزیر از روز پنجشنبه در پست خود حاضر نمی‌شود.
در حالی که هیچ خبری از مهدی تاج و علی کفاشیان نیست وزیر ورزش هم در جمع خبرنگاران حاضر به صحبت درباره مدیران بازنشسته نشد اما عبدالکاظم طالقانی عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال که خودش هم یکی از مدیران بازنشسته است و باید سمتش را ترک کند در مصاحبه‌ای عجیب گفت: «برای روشنگری افکار عمومی می‌خواهم چند جمله‌ای بر زبان بیاورم. هدفم فقط روشن شدن ذهن مردم عزیزمان است و بس.»
رییس هیات فوتبال خوزستان ادامه داد: «کاش مسوولان وزارت ورزش به جای مصاحبه‌های سریالی جهت تخریب فوتبال و هیات رییسه و به جای هماهنگی با رادیو ورزش و برنامه‌های تلویزیونی جهت ادامه این هدف به نامه 48 روز پیش هیات رییسه فدراسیون فوتبال پاسخ می‌دادند تا فوتبال که در یکی از پرافتخارترین دوران خود به سر می‌برد اینچنین و در آستانه جام ملت‌ها با ستاد تخریب و جنگ روانی، آن هم بدون حق پاسخگویی دست به گریبان نشود.»
این عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال گفت: «فدراسیون فوتبال به دلیل ملاحظات بین‌المللی تاکنون این نامه‌ها را منتشر نکرده اما به طور حتم مردم باید از حقایق مطلع باشند. از رییس فدراسیون خواهش می‌کنم ملاحظات را کنار بگذارد و سه نامه ارسالی به وزیر ورزش را منتشر کند تا مردم بدانند چه کسانی به میزها چسبیده‌اند.»
طالقانی گفت: «رادیو و تلویزیون و وزارت ورزش به جای پرداخت حقوق حقه فوتبال دست از هجمه به آن بردارند. وزارت ورزش پاسخ بدهد مگر هیات رییسه در آن نامه ننوشته بود طبق نظر شما اقدام خواهد کرد و هر آنچه را شما مصلحت فوتبال می‌دانید، انجام شود؟ این همه مصاحبه و تخریب برای چیست؟‌!»
البته ملاحظات بین‌المللی که طالقانی از آن صحبت می‌کند می‌تواند یقه مدیران بازنشسته فدراسیون فوتبال را هم بگیرد. مثلا اینکه چرا تاج جواب خانم فاطیما سامورا دبیرکل فیفا را نداد تا شایعات درباره دخالت دولت در فوتبال را جدیت بخشد. از طرفی طی روزهای گذشته بیشتر اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال مصاحبه کرده‌اند تا مدیران وزارت ورزش و البته در جملات مدیران وزارتخانه این میزان از عناد و دشمنی دیده نمی‌شود.
 


Page Generated in 0.0088 sec