printlogo


کد خبر: 171736تاریخ: 1397/8/20 00:00
گزارش دو

پایان‌‌بندی دلنشین وزنه‌برداری در رقابت‌های جهانی
رکوردشکنی داودی زیر سایه ابهت تالاخادزدهمسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در عشق آباد ترکمنستان به پایان رسید و هر چند ایران در این وزن صاحب مدال نشد اما نماینده ایران توانست رکورد یک‌ضرب و مجموع جوانان جهان را به نام خود ثبت کند. علی داودی ۱۹ساله با رکورد ۱۹۷ یک‌ضرب، ۲۲۷ دوضرب و مجموع ۲۴۲ کیلوگرم در رده هشتم بزرگسالان جهان قرار گرفت و رکورددار یک‌ضرب و مجموع جوانان جهان شد. لاشا تالاخادزه وزنه‌بردار مطرح گرجستان هم علاوه بر شکستن رکوردهای جهان مقتدرانه قهرمان جهان شد.
 ***
حرکت یک‌ضرب:
علی داودی در نخستین حرکت یک‌ضرب ۱۸۵ کیلوگرم را مهار کرد. او در دومین حرکت ۱۹۲ کیلوگرم را بالای سر برد. داودی ۱۹ساله در آخرین حرکت یک‌ضرب پشت وزنه ۱۹۷ کیلوگرم قرار گرفت که موفق به مهار این وزنه شد و توانست رکورد یک ضرب جوانان جهان را هم به نام خود ثبت کند.
لاشا تالاخادزه وزنه‌بردار مطرح گرجستان قدرت‌نمایی در عشق آباد را با حرکت یک‌ضرب آغاز کرد. او در نخستین حرکت یک‌ضرب ۲۰۷ کیلوگرم را به راحتی بالای سر برد. تالاخادزه در دومین حرکت، وزنه ۲۱۲ کیلوگرم را مهار کرد و رکورد یک‌ضرب جهان (۲۱۰ کیلوگرم) را ۲ کیلوگرم ارتقا داد. وزنه‌بردار گرجستان در آخرین حرکت یک‌ضرب، پشت وزنه ۲۱۷ کیلوگرم قرار گرفت که این وزنه را هم بالای سر برد و دوباره رکورد جهان را شکست و طلا گرفت. گور میناسیان از ارمنستان با ۲۰۵ کیلوگرم نقره یک‌ضرب را به دست آورد. ایراکلی تورمانیدزه از گرجستان با ۲۰۳ کیلوگرم مدال برنز گرفت.
 ***
حرکت دوضرب:
داودی در نخستین حرکت دوضرب ۲۲۷ کیلوگرم را مهار کرد اما چون وزنه بردار بلاروس رکورد ۲۲۸ کیلوگرم را ثبت کرده بود، داودی نتوانست رکوددار دوضرب باشد. او در حرکت دوم ۲۴۲ کیلوگرم را انداخت. داودی برای حرکت آخر، پشت وزنه ۲۴۵ کیلوگرم ایستاد اما باز هم موفق به مهار این وزنه نشد و با همان ۲۲۷ کیلوگرم به کار خود پایان داد و در دوضرب دهم شد.
بدین ترتیب داودی اما با ثبت رکورد مجموع ۴۲۴ کیلوگرم توانست رکورد مجموع جوانان را هم بشکند. رکورد مجموع جوانان ۴۰۷ کیلوگرم بود.
تالاخادزه بچه‌غول گرجستانی اما در حرکت دوضربه دوباره قدرت‌نمایی کرد و همه رکوردها را شکست. در نخستین حرکت ۲۴۵ کیلوگرم را مهار کرد. در دومین حرکت ۲۵۲ کیلوگرم را بالای سر برد و رکورد دوضرب جهان (۲۵۰ کیلوگرم) را توانست ۲ کیلوگرم ارتقا دهد. او در حرکت آخر ۲۵۷ کیلوگرم را مهار کرد و دوباره رکورد دوضرب جهان را شکست. او همچنین رکورد ۴۷۴ کیلوگرم را در مجموع ثبت کرد که ۲۱ کیلوگرم بالاتر از رکورد مجموع جهان بود و مقتدرانه قهرمان شد.
 ***
نتایج دسته ۱۰۹+کیلوگرم:
۱-لاشا تالاخادزه از گرجستان با رکورد ۲۱۷ یک‌ضرب، ۲۵۷ دوضرب و مجموع ۴۷۴ کیلوگرم (۳ مدال طلا)
۲-گور میناسیان از ارمنستان با رکورد ۲۰۵ یک‌ضرب، ۲۴۵ دوضرب و مجموع ۴۵۰ کیلوگرم (۳ مدال نقره)
۳-رستم جانگبایف از ازبکستان با رکورد ۲۰۲ یک‌ضرب، ۲۴۵ دوضرب و مجموع ۴۴۷ کیلوگرم (۲ مدال برنز دوضرب و مجموع)
۸-علی داودی از ایران با رکورد ۱۹۷ یک‌ضرب، ۲۲۷ دوضرب و مجموع ۴۲۴ کیلوگرم
-ایراکلی تورمانیدزه از گرجستان با رکورد ۲۰۳ کیلوگرم در یک‌ضرب برنز گرفت اما در دوضرب شرکت نکرد.
در رده‌بندی وزنه‌برداران برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو نیز سهراب مرادی بعد از لاشا تالاخادزه بهترین عملکرد را دارد و امتیاز خوبی گرفته است.
 ***
رنکینگ وزنه‌برداران:
۱- لاشا تالاخادزه از گرجستان با امتیاز
7001/1278
۲- سهراب مرادی از ایران با امتیاز 7220/1242
۳- ژیانگ شی از چین با امتیاز 1254/1231
۳۸- علی هاشمی از ایران با امتیاز 3813/964
۴۸- رضا بیرالوند از ایران با امتیاز 3243/940
۷۵- علی داودی از ایران با امتیاز 9699/882
۷۹- محمدرضا براری از ایران با امتیاز 6553/876
۸۲- امیر حقوقی از ایران با امتیاز 6272/872
۱۰۱- حسین سلطانی از ایران با امتیاز 4867/832
۱۱۱- عارف خاکی از ایران با امتیاز 4520/810
مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ نخستین مرحله گزینشی المپیک ۲۰۲۰ بود.
نفراتی که می‌خواهند در المپیک ۲۰۲۰ شرکت کنند باید شش مسابقه گزینشی المپیک را پشت سر بگذارند.
 ***
ایران، سوم امتیازی و دوم مدالی در عشق‌آباد
مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در عشق‌آباد ترکمنستان برگزار شد و در پایان تیم ایران مقام سوم تیمی را به دست آورد. تیم ایران با ترکیب ناقص 8 نفره در این مسابقات شرکت کرده بود و با 448 امتیاز تیم سوم جهان شد. ایران در رده ‌بندی مدالی هم با ۵ طلا، ۱ نقره و ۲ برنز دوم شد.
ایران در سال ۲۰۱۷ قهرمان جهان شده بود اما امسال به دلیل اینکه تیم ناقص اعزام شد و به‌جای ۱۰ نفر با 8 نفر شرکت کرد و نتوانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند. تیم چین عنوان قهرمانی را به دست آورد.
 ***
رده ‌بندی تیمی براساس امتیاز:
۱-چین با 724 امتیاز، ۲-بلاروس با 482 امتیاز، ۳-ایران با 448 امتیاز
 ***
رده ‌بندی تیمی براساس مدال:
۱-چین با 9 طلا، 11 نقره و 5 برنز،۲-ایران با 5 طلا، یک نقره و 2 برنز، ۳-گرجستان با 3 طلا و 2 برنز
 ***
عملکرد وزنه‌برداران ایران:
۷۳ کیلوگرم: حسین سلطانی، مقام نوزدهم
۸۹ کیلوگرم: عارف خاکی، مقام دوازدهم
۹۶ کیلوگرم: سهراب مرادی، قهرمان (۳ مدال طلا)/ امیر حقوقی، مقام دوازدهم
۱۰۲ کیلوگرم: علی هاشمی، قهرمان (طلا مجموع، یک نقره یک‌ضرب و برنز دوضرب)/ رضا بیرالوند، مقام سوم (طلا دوضرب و برنز مجموع)
۱۰۹ کیلوگرم: محمدرضا براری، مقام ششم
۱۰۹+ کیلوگرم: علی داودی، مقام هشتم
 


Page Generated in 0.0057 sec