printlogo


کد خبر: 171731تاریخ: 1397/8/20 00:00
حاشیه
روز باشکوه ورزشگاه آزادی با حضور رییس فیفا و زنان تماشاگربه دلیل هماهنگی برای حضور برخی از شخصیت‌های سیاسی و وزرا در استادیوم آزادی تدابیر امنیتی شدیدی در ورزشگاه آزادی برقرار شده بود. سگ‌هایی از سوی پلیس به جایگاه VIP آورده شد تا امنیت این جایگاه‌ها پس از بازرسی این سگ‌ها به صورت کامل تأیید شود. همچنین پلیس اسب سوار نیز در محوطه ورزشگاه حضور داشت و برخی از تماشاگران با پلیس عکس یادگاری می‌گرفتند! ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت ویژه همه چیز را زیر نظر داشتند و نکات مدنظر را به نمایندگان ایرانی اعلام می‌کردند.
***
در حالی که قرار بود درهای ورزشگاه آزادی از ساعت ۱۲ باز شود اما یک ساعت زودتر در‌های این ورزشگاه به روی هواداران باز شد. برای بلیت‌فروشی سه مرحله بازرسی وجود داشت که در مرحله اول با دستگاه صورت گرفت. یگان ویژه بلیت‌ها را با کد ملی افراد مطابقت می‌داد و هیچ هواداری بدون بلیت نمی‌توانست وارد شود. همچنین بازار سیاه بلیت برای این دیدار نیز به راه افتاده بود و تعدادی اقدام به فروش بلیت این بازی در ورزشگاه آزادی کردند. با وجود اینکه نماینده AFC تاکید داشت، تماشاگران روی سکوها ننشینند اما همچنان تماشاگران روی سکوهای عبور و مرور نشسته‌ بودند. هواداران پرسپولیس با گذاشتن سبیل‌های پلاستیکی روی صورت خود صحبت‌های برانکو را مبنی بر سبیل‌گذاشتن در صورت قهرمانی پرسپولیس یادآوری کردند. حوالی ساعت 12 ورزشگاه آزادی پر شد و دیگر جایی برای نشستن وجود نداشت. این در حالی بود که به سیاق همیشه تعداد زیادی از تماشاگران با بلیت در بیرون ورزشگاه حضور داشتند. به گونه‌ای که نزدیک به 30 هزار تماشاگر بیرون از ورزشگاه حضور داشتند. بسیاری از هواداران پرسپولیس که راهی به ورزشگاه نیافتند، در محوطه آزادی نشسته‌ بودند تا از طریق اسکوربورد بازی را تماشا کنند.
***
جایگاهی که به هواداران تیم فوتبال کاشیما آنتلرز برای دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا برابر پرسپولیس اختصاص داده شده بود، بر خلاف معمول یکی از جایگاه‌های طبقه دوم ورزشگاه آزادی بود. هواداران ژاپنی با چند دستگاه ون وارد استادیوم شدند. در حدود ۴ ساعت به شروع دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا هواداران ژاپنی که به ورزشگاه آمده بودند، وارد استادیوم شدند و به طبقه دوم هدایت شدند. تعداد این افراد حدود 800 نفر است که بین آنها بانوان ژاپنی هم حضور داشتند. آنها همچنین پارچه‌ نوشته‌هایی به زبان ژاپنی در ورزشگاه و در جایگاه اختصاصی خود قرار داده‌ بودند. برخی از تماشاگران ژاپنی پرچم برزیل را هم داشتند،  چرا که زیکو مدیر فنی کاشیما و همچنین دو ستاره کاشیما برزیلی هستند. خبرنگاران ژاپنی هم از جو حاضر در ورزشگاه به وجد آمدند و عکس یادگاری از خود گرفتند.
***
سرانجام پس از پیگیری‌های بسیار، زنان به آزادی رسیدند تا در یک بازی رسمی از نزدیک شاهد حضور آنها در استادیوم باشیم. تعدادی از بانوان هوادار پرسپولیس به ورزشگاه آزادی آمدند تا طبق هماهنگی سابق و مجوز شورای تامین، اجازه حضور در سکوهای ورزشگاه را داشته باشند.
 طبق گفته مسوولان فدراسیون فوتبال، حدود ۳۰۰ بانوی هوادار وارد ورزشگاه شدند تا بازی را از نزدیک تماشا کنند، این در حالی است که پیش از این آمار ۸۵۰ نفر تماشاگر خانم برای این دیدار اعلام شده بود. همچنین تعدادی از خبرنگاران خانم هم برای پوشش خبری این دیدار به ورزشگاه آزادی آمده بودند. عفت محمدی بازیکن سابق تیم‌های بانوان پرسپولیس و تیم ملی ایران در ورزشگاه آزادی حضور پیدا کرد تا بازی دو تیم را تماشا کند. به هنگام ورود بانوان به ورزشگاه همگی آنها بازرسی بدنی شدند. نیلوفر اردلان کاپیتان سابق تیم ملی فوتسال بانوان نیز در ورزشگاه آزادی حضور داشت.
 ***
جیانی اینفانتینو رییس فیفا و شیخ سلمان رییس AFC برای تماشای دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا بین تیم‌های پرسپولیس و کاشیما آنتلرز وارد ورزشگاه آزادی شدند. زمانی که اینفانتینو به همراه تاج وارد جایگاه VVIP شدند، رییس فیفا بلافاصله از تاج سراغ تماشاگران خانم را گرفت و مهدی تاج جایگاه حضور بانوان را به او نشان می‌داد. در همین حین تعدادی از هواداران شعار «دروغه دروغه» سر دادند. او سپس به همراه تاج به داخل زمین رفت تا از نزدیک جایگاه بانوان را بازدید کند. زمانی که اینفانتینو به سمت جایگاه بانوان رفت، توسط بانوان ایرانی به شدت تشویق شد. اینفانتینو پس از بازدید از جایگاه بانوان به جایگاه VVIP بازگشت تا برای تماشای بازی آماده شود. مارکار آقاجانیان و اوسیانو دلا کروز، دستیاران کارلوس کی‌روش نیز وارد ورزشگاه شدند. علی پروین و محمود خوردبین در جایگاه ویژه ورزشگاه آزادی مستقر شدند و این در حالی است که تلاش‌هایی انجام شد تا آنها را به جایگاه VIP بیاورند اما این تلاش‌ها ثمر نداد. حمیدرضا گرشاسبی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس هم در جایگاه ویژه در کنار علی پروین مستقر شد. مصطفی کواکبیان نماینده مجلس به همراه چند تن دیگر از نمایندگان برای تماشای این بازی به ورزشگاه آ‌زادی آمدند. زیکو مدیر فنی باشگاه کاشیما آنتلرز برای دقایقی پشت در جایگاه ویژه معطل شد. محمدرضا ساکت و علی کفاشیان به ورزشگاه آزادی آمدند. آذری جهرمی وزیر فناوری و ارتباطات نیز دقایقی قبل از آغاز بازی به ورزشگاه آمد. اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری ایران به ورزشگاه آزادی آمد. جهانگیری در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با اینکه چه پیش‌بینی از دیدار فینال دارد، عنوان کرد: ان‌شاءا... ایران برنده می‌شود.
***
اتوبوس اعضای تیم فوتبال کاشیمای ژاپن کاملاً اسکورت شده به سمت ورزشگاه آزادی رفتند که با واکنش هواداران پرسپولیس همراه بود. علیرضا بیرانوند به همراه رادوشویچ زودتر از سایر بازیکنان وارد زمین شدند تا خود را برای بازی آماده کنند. در ادامه بازیکنان پرسپولیس در میان تشویق هواداران حاضر در ورزشگاه وارد زمین شدند. لحظاتی پس از پرسپولیسی‌ها بازیکنان کاشیماآنتلرز برای گرم کردن به زمین آمدند.
با وجود تعمیرات در ورزشگاه آزادی، هنوز مشکلاتی در این ورزشگاه دیده می‌شد. در حالی که برای دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا به دستور AFC استادیوم آزادی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته بود، با این حال هنوز ورودی بخش VIP ورزشگاه علیرغم زیباسازی، با مشکل مواجه بود و از سقف آن آب چکه می‌کند. این اتفاق در حالی رخ داده است که میهمانان زیادی در استادیوم آزادی حاضر هستند.
 ***
قبل از آغاز بازی مراسم ویژه‌ای برگزار شد. کنسرت محسن ابراهیم‌زاده خواننده ایران قبل از شروع بازی در مراسم ویژه‌ای برگزار شد که در خلال این مراسم نورافشانی صورت گرفت. قبل از شروع این بازی محسن ابراهیم‌زاده برای اجرای ترانه‌های خود روی استیج تعبیه شده روی پیست تارتان ورزشگاه آزادی رفت و با خواندن آهنگ‌هایی مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. او در حین خواندن ترانه خود از اسم پرسپولیس نیز استفاده کرد که هواداران با جیغ و سوت با او همراهی کردند. در حین اجرای موسیقی از سوی محسن ابراهیم‌زاده، آتشبازی در ورزشگاه آزادی همزمان با روشن شدن چراغ قوه موبایل تماشاگران نیز شروع شد و جلوه بسیار زیبایی به ورزشگاه آزادی بخشید. مراسم پرچم به سبک بازی‌های جام جهانی قبل از شروع فینال در ورزشگاه آزادی برگزار شد. علی پروین لوگوی مخصوص لیگ قهرمانان آسیا را امضا کرد و جام مخصوص بازی را حمل و در جایگاه مخصوص قرار داد. همچنین مشعل استادیوم آزادی نیز بعد از 40 سال و برای نخستین بار بعد از بازی‌های آسیایی 1978 تهران دوباره روشن شد. با قرار گرفتن جام قهرمانی روی سکوی تعبیه شده، پرچم دایره‌ای شکل منقش به لوگوی دو باشگاه در دو سمت زمین پهن شد و به نمایش در آمد. به دنبال این اتفاق بازیکنان دو تیم با تشویق کر کننده هواداران وارد زمین شدند و جهت اجرای مراسم ابتدایی بازی، مقابل جایگاه ایستادند.

 


Page Generated in 0.0056 sec