printlogo


کد خبر: 171668تاریخ: 1397/8/20 00:00
با وسایلی کهنه و ناقص به جنگ رقبای مافوق مدرن‌مان می‌رویم
خناری‌نژاد: برای کسب سهمیه المپیک نفس می‌کشم
یک قسمت مهم از ایرادات ما به وسایل و امکانات ژیمناستیک برمی‌گردد، در این ورزش مدرن‌سازی دایمی و به‌روزسازی هر ساله وسایل الزامی است و بدون آن به بن‌بست خواهید رسید. ما به واقع با امکانات و وسایل و اسباب و تشک‌های 10 الی 15 سال پیش به عرصه‌ای پا می‌گذاریم که سرشار از رقبای تمرین کرده با مجهزترین و مدرن‌ترین وسایل است. به طور متوسط مطرح‌ترین ژیمناست‌های ما نیز هر سال به طور متوسط بیشتر از سه بار سر از کشورهای خارجی در نمی‌آورند و این در قیاس با رقبای ما که دایماً در سفر و حضر هستند و می‌روند و می‌آیند، بسیار اندک است. کسب تجربه بین‌المللی مستلزم شرکت مستمر در تورنمنت‌های خارجی و یا برپایی شماری از آنها در خاک خودی است اما به دلایل مختلف این امر از ما دریغ شده است.

وصال روحانی

هادی خناری‌نژاد 28 ساله و قائمشهری در فاصله فقط چند روز تا مراسم ازدواجش همه هوش و حواس‌اش متمرکز بر ژیمناستیک است و یک هدف مهم وجودش را لبریز کرده و آن راهیابی به المپیک 2020 توکیو است و به واقع با این رویای شیرین زندگی می‌کند. سعیدرضا کیخا دیگر قطب ورزش ژیمناستیک نیز همین آرزو و هدف را دارد و هر دو می‌خواهند نخستین ژیمناست‌های تاریخ ایران باشند که پس از تعیین شدن حد نصاب‌ها و مجوزهای الزامی برای ورود به المپیک‌ها و به واقع سهمیه‌ای شدن این مهم دست به این کار ارزشمند بزنند. تنها مرتبه شرکت یک ایرانی در ژیمناستیک المپیک‌ها به یک بار حضورمان توسط یکی از ژیمناست‌های زن در دوره قبل از انقلاب باز می‌گردد و حالا اگر شرایط یاری کند هم خناری‌نژاد که سه حرکت ابتکاری‌اش روی دارحلقه به نام خود وی در این ورزش به ثبت رسیده و هم کیخا که 5 حرکت با نام‌های کیخای یک، دو ... و پنج در دفاتر ژیمناستیک برای او حک شده، المپیکی و به واقع سدشکن خواهند شد

آقای خناری‌نژاد چرا در اردوی جاری تیم ملی که در تهران دایر است غیبت دارید و در حال حاضر چه می‌کنید؟
 تیم ملی راهی آلمان و شهر مونیخ این کشور است و من به سبب مراسم عروسی‌ام از این مهم بازماندم و آنجا نخستین تورنمنت دارای سهمیه المپیک (توکیو) برگزار می‌شود و کیخا می‌کوشد که همان جا کار را تمام کند و یا امتیازات زیادی بگیرد. در ادامه سال‌جاری و تا اردیبهشت 1398 سه تورنمنت دیگر هم داریم که دارای سهمیه کسب المپیک و کسب امتیاز برای این رقابت‌ها هستند و اگر در مونیخ به جایی نرسیم، می‌توان به تورنمنت‌های بعدی فکر کرد. البته فقط دو نفر را به مونیخ می‌برند و من همانطور که قبلاً هم گفتم، به سبب مراسم ازدواجم نمی‌توانم در این جمع باشم ولی من برای رسیدن به این هدف بزرگ نفس می‌کشم.
مصدومیت مزمن زانویت به کجا انجامید؟
 خوشبختانه به طور کامل خوب شده است و دو سه هفته‌ای است که با تمام وجود و به طور تام و تمام تمرین می‌کنم و کمبود و محدودیتی هم ندارم و اگر مسأله عروسی‌ام در کار نبود الان در اردوی ملی کنار سایر ملی‌پوشان بودم.
ظاهراً به‌عنوان مشاور خانم اینچه‌درگاهی رییس فدراسیون ژیمناستیک هم فعالیت می‌کنید؟
 بله، یک سالی است که این سمت را دارم و ایشان نظرات پیشنهادی مرا در خصوص مسائل مختلف می‌شنود و همه چیز را جمع‌بندی و سپس اتخاذ تصمیم می‌کند. یکی از توصیه‌های من به درگاهی تعطیل نشدن اردوهای تیم ملی ژیمناستیک به جز در مواردی و روزهای اندک در طول سال و اضافه شدن چند جوان به جمع تمرین‌کنندگان بوده است. تجربه شخصی‌ام می‌گوید اردوهای مقطعی و فاصله‌دار اثر لازم را ندارد و پشت ورزشکاران باد می‌خورد و طول مدت تأثیرگذاری تمرینات فقط زمانی به حد کفایت می‌رسد که کار تعطیل نشود و استمرار داشته باشد.
آیا از بابت این مشاوره‌ها، حقوقی هم از فدراسیون می‌گیرید؟
 خیر، فقط حکمی به این نام برایم صادر شده است.
جوانانی که به آنها اشاره کردید چه کسانی هستند و به چه سبب در اردوی تیم ملی در تهران حاضرند؟
 آدم‌های تازه وارد و فاقد صلاحیتی نیستند و برعکس، اعضای تیم ملی جوانان و نوجوانان ما طی سال‌های اخیر بوده‌اند و حالا تمرین‌های بیشتر و سنگین‌تر در کنار ملی‌پوشان بزرگسال آنها را پخته‌تر و در عین جوانی صاحب تجربه و بینش بیشتر و بهتر خواهد کرد. این طرحی است که من همیشه در ذهنم داشتم و حالا به‌عنوان مشاور رییس فدراسیون قادر به اجرایی کردن آن شده‌ام.
به جز رقابت‌های انتخابی المپیک که در قالب تورنمنت‌هایی مثل مونیخ و امثال آن برگزار می‌شود، کدام رقابت‌های مهم را در اواخر امسال و اوایل سال آینده در ورزش ژیمناستیک خواهیم داشت که بزرگان ما هم در آن شرکت جویند؟
 پیکارهای ژیمناستیک قهرمانی آسیا 2019 را خواهیم داشت که اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود و به فاصله حدود یک ماه ژیمناستیک قهرمانی جهان نیز در خاک قطر برپا خواهد شد. نگاه ما به هر دوی این رقابت‌ها نگرشی از سر امیدواری و با هدف کسب یکی دو مدال در آسیا و راهیابی به مرحله نهایی یکی دو اسباب در «قهرمانی جهان» است.
آیا برداشت و حاصل کار تیم ژیمناستیک اعزامی‌مان به بازی‌های آسیایی جاکارتا یک برداشت و نتیجه مثبت و کافی بود؟
 هشتم شدن ما در قسمت تیمی به نظر من دستاورد بسیار مهمی بود و در ژیمناستیک آسیا که امثال چین و کره جنوبی و ژاپن در آن حاضرند و از «قدرت»های اول جهان به حساب می‌آیند کسب این رتبه، ارزشی دوچندان می‌یابد. این کشورهای شرق آسیایی در هر دوره قهرمانی جهان و یا جام جهانی (با قهرمانی جهان فرق دارد) و همینطور المپیک‌ها حداقل 40 و حتی 50 درصد مدال‌ها را تصاحب می‌کنند و ما در آسیا به واقع با نیروهای درجه اول جهانی طرف هستیم و کسب رتبه و مقام در این سطح کم از عنوان جهانی نیست و به همین سبب است که می‌گویم هشتم شدن در جاکارتا یک پیروزی بزرگ و مثل صعود به سکوی افتخار بود.
سعید کیخا هم در جاکارتا خوب کار کرد و چهارم شد و تا کسب مدال برنز وسیله تخصصی‌اش (خرک‌حلقه) کمترین فاصله را داشت. اینطور نیست؟
 من هم با این نظریه موافقم. او بسیار خوب رقابت کرد و می‌توانست رقیب چینی را بگیرد و به مدال برنز هم برسد اما حمایت داوران از آن چینی بیشتر بود و اعداد جریمه‌ای که به نامش نوشتند کمتر از جریمه حرکات کیخا روی خرک‌حلقه بود و نتیجه آن شد که مدال برنز از ورزشکار ما سلب و نصیب ژیمناست چینی شد.
چه باید انجام داد تا در موارد بعدی در این زمینه‌ها کم نیاوریم؟
 یک قسمت مهم از ایرادات ما به وسایل و امکانات ژیمناستیک برمی‌گردد، در این ورزش مدرن‌سازی دایمی و به‌روزسازی هر ساله وسایل الزامی است و بدون آن به بن‌بست خواهید رسید. ما به واقع با امکانات و وسایل و اسباب و تشک‌های 10 الی 15 سال پیش به عرصه‌ای پا می‌گذاریم که سرشار از رقبای تمرین کرده با مجهزترین و مدرن‌ترین وسایل است. وقتی عادت به تمرین روی وسایل فرسوده و ترک خورده کنید، ریتم و شتاب حرکات‌تان نیز عوض می‌شود و نمی‌توانید در یک میدان درجه اول جهان که مدرن‌ترین وسایل و با بیشترین شتاب و سرعت زیر پایتان است، به حداکثر بیلان ممکن برسید. مانند مواردی است که آدم‌ها عادت به خوردن غذا با دست پیدا کنند و سپس آنها را به مجالس و میهمانی‌هایی ببرند که غذا طبعاً با قاشق و چنگال و کارد سرو می‌شود و این امر برای آنها غریبه و غیرمأنوس خواهد بود و احساس راحتی نخواهند کرد.
آیا تعداد سفرهای ژیمناستیک و حضورهای‌مان در میدان‌های بین‌المللی در طول هر سال به حد کفایت می‌رسد؟
 اصلاً نمی‌رسد و به طور متوسط مطرح‌ترین ژیمناست‌های ما نیز هر سال به طور متوسط بیشتر از سه بار سر از کشورهای خارجی در نمی‌آورند و این در قیاس با رقبای ما که دایماً در سفر و حضر هستند و می‌روند و می‌آیند، بسیار اندک است. کسب تجربه بین‌المللی مستلزم شرکت مستمر در تورنمنت‌های خارجی و یا برپایی شماری از آنها در خاک خودی است اما به دلایل مختلف این امر از ما دریغ شده است و ملی‌پوشان ما هیچ گاه آمادگی آرمانی و مسابقه‌ای‌شان به حد رقبای آنها نمی‌رسد.
آیا در جمع جوان‌ترها و نوجوانان کنونی ژیمناستیک، هستند کسانی که آینده‌ای روشن مثل شما و کیخا داشته باشند؟ این را بدین سبب می‌پرسیم که خیلی‌ها معتقدند شما و کیخا دست‌نیافتنی هستید و نسل جوان‌تر به هر دستاوردی هم برسد با کارهای 10 سال اخیر شما و کیخا برابری نخواهد کرد.
 اینطور هم نیست و من برعکس معتقدم که در میان جوانانی که اینک عضو تیم ملی این رده و یا در جمع بزرگسالان حاضر هستند افرادی یافت می‌شوند که به درجات بسیار بالایی برسند ولی به شرط اینکه روی آنها کار و سرمایه‌گذاری شود و به حال خود رها نشوند و فقط در اردوها روی آنها کار موقتی و تلاش پاره وقت صورت نگیرد. آنها را هم باید مثل ملی‌پوشان بزرگسال در یک پروسه یادگیری طولانی‌مدت و اردوهای مستمر قرار داد و کاری کرد که فقط در نیمی از سال فعال نباشند بلکه همیشه در تکاپو باشند و در اردوهای تیم ملی به سطوح بالاتری برسند. اینکه در پایان هر اردوی یک یا دو هفته‌ای در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان آنها را رها کنیم که به خانه و مشق و تحصیل خود برگردند و کار پیوسته نباشد و قطع و وصل کارها زیاد باشد موجب می‌گردد که قهرمانانی دیرپا را در اختیار نداشته باشیم و آنها از یک سطح مشخص بالاتر نخواهند رفت. با این توضیحات معتقدم اگر شروط مورد اشاره‌ام برآورده شود جوانان نسل فعلی و بعدی می‌توانند از حد و اندازه‌های من و کیخا نیز فراتر بروند.
اسم آنها را هم بیاورید تا موجب افزایش روحیه‌شان شود.
 امیدوارم اسمی از قلم نیفتد اما به هرحال خسرونژاد، صادقی، الفتی و رضا بهلول‌زاده که آخری در المپیک اخیر جوانان در آرژانتین نخستین مدال تاریخ ژیمناستیک ایران در المپیک‌ها را صید کرد و یک برنز را نصیب ما کرد، از آن قبیل‌اند و با این نفرات و رشدی که در سال‌های پیش رو خواهند داشت، می‌توان به آینده خوشبین بود.
سایرین چه؟
 از نسل میانه که قدری از این جوانان مسن‌تر و از من و کیخا جوان‌تر هستند نیز باید به کهنی و پرنیان اشاره کرد و آنها را هم باید به جمع ذخایر این ورزش افزود. بستگی به این دارد که مقام‌های این ورزش و فدراسیون با این استعدادهای بالقوه چطور برخورد می‌کنند و راه و روال آموزشی و توصیه‌ها و برنامه‌های ما برای آنان چیست. من توصیه‌های لازم را در این زمینه به سران فدراسیون داده‌ام و امیدوارم که به آن توجه و اجرا شود. من و کیخا هم البته حاضریم که تمامی تجربیات سال‌های طولانی‌مان را به قصد رشد هر چه بیشتر این ورزش در اختیار این نسل جوان قرار دهیم و آنها را هر چه بهتر سازیم و به سوی اهدافی پیش برانیم که برای خود ما غیرقابل اکتساب بوده و آینده کوتاه‌مان نیز کسب آن را در سال‌های بعدی ناممکن ساخته است
 


Page Generated in 0.0057 sec