printlogo


کد خبر: 171653تاریخ: 1397/8/20 00:00
پپ گواردیولا برابر ژوزه مورینیو
رویارویی دشمنان قدیمی در دوران آتش‌بس
گاهی اوقات فراموش می‌شود که آنها در بارسلونا چقدر نزدیک بودند زمانی که نخستین بار همدیگر را دیدند. در یک فیلم جدید که در 5 شهر بریتانیا درباره دوران مربیگری گواردیولا در بارسلونا پخش شده است، ژاوی هافبک سابق این تیم یاد‌آوری می‌کند که مورینیو به فلسفه بازی بارسلونا ایمان می‌آ‌ورد. رابطه مورینیو با گواردیولا خوب بود و اگر اوضاع در جهت متفاوت پیش می‌رفت، آنها حتی ممکن بود با هم کار کنند. صحبتی در اسپانیا بود مبنی بر اینکه مورینیو برنامه داشت اگر باشگاه بارسلونا او را به‌عنوان سرمربی‌اش معرفی کند، گواردیولا را به‌عنوان دستیارش انتخاب کند.

در ابتدا با هم دوست بودند و بعد دشمن. سپس همه از آنها انتظار داشتند که دوباره دشمن باشند - منچستر هرگز برای هر دو آنها به اندازه کافی بزرگ نبود اما با نزدیک شدن دربی یکشنبه، رابطه میان ژوزه مورینیو و پپ گواردیولا همچنان چیزی بیشتر از جوش و خروش نیست. هر دو مرد بخصوص اولی، تا الان نبردهای زیاد دیگری برای جنگیدن داشته است. گاهی اوقات فراموش می‌شود که آنها در بارسلونا چقدر نزدیک بودند زمانی که نخستین بار همدیگر را دیدند. در یک فیلم جدید که در 5 شهر بریتانیا درباره دوران مربیگری گواردیولا در بارسلونا پخش شده است، ژاوی هافبک سابق این تیم یاد‌آوری می‌کند که مورینیو به فلسفه بازی بارسلونا ایمان می‌آ‌ورد. او به سازندگان شیوه بازی «توپ را بگیر، توپ را پاس بده» می‌گوید که مورینیو در تیم جوانان به جلسات تمرینی بازی منطقه‌ای روی می‌آورد و رابطه‌اش با بازیکنان ارشد هم که بعد‌ها به رقبای سرسختش تبدیل شدند، خوب بود.
رابطه مورینیو با گواردیولا خوب بود و اگر اوضاع در جهت متفاوت پیش می‌رفت، آنها حتی ممکن بود با هم کار کنند. صحبتی در اسپانیا بود مبنی بر اینکه مورینیو برنامه داشت اگر باشگاه بارسلونا او را به‌عنوان سرمربی‌اش معرفی کند، گواردیولا را به‌عنوان دستیارش انتخاب کند.
 وقتی مورینیو در نهایت به اسپانیا برگشت و نخستین بازی‌اش را به‌عنوان سرمربی در لالیگا تجربه کرد، این رئال مادرید بود که توسط او هدایت می‌شد نه بارسلونایی که رؤیای بازگشتی فاتحانه به آن را در سر می‌پروراند. این اما انتقام‌گیری از بارسلونا برای نادیده گرفتن او هم نبود. در عوض او دوشنبه سیاه خودش را داشت. نخستین بازی که در نخستین روز کاری هفته برگزار شد - چون در روز یکشنبه انتخابات برگزار شد - با یک پیروزی قاطع 5 بر صفر برای گواردیولا و بارسلونا همراه بود. بارسلونا و گواردیولا 5 بر صفر بردند و مورینیو پس از بازی اعتراف کرد که آن سنگین‌ترین و تلخ‌ترین باخت دوران مربیگری‌اش بوده است. اینکه آن بازی چیزی نزدیک به 400 میلیون تماشاگر در سراسر جهان داشت هم اوضاع را بدتر می‌کرد. آن روز جز ال‌کلاسیکو هیچ بازی دیگری نبود و همه نگاه‌ها فقط به آن بازی بود.
درباره بازی ماه نوامبر سال 2010، ژاوی یک بار به اسپورتس‌میل گفت: «برد 5 بر صفر بهترین بازی بود که من تا به حال در آن حضور داشته‌ام. بازی‌های مهم‌تری مانند فینال جام جهانی هستند اما احساس برتری که ما در آن بازی داشتیم باور نکردنی بود. بردن یک چیز است و بردن رئال مادرید چیزی دیگر اما بازیکنان رئال مادرید حتی به ندرت توپ را لمس می‌کردند.»
حس برتری از وجود مورینیو رفت و هر گونه شانسی برای اینکه او تلاش کند گواردیولا را با ارائه فوتبالی بهتر شکست دهد، برای همیشه از بین رفته بود. بازیکنان بارسلونا حتی در رختکن خودشان را برای یک دقیقه تشویق کردند. از خوش‌شانسی مورینیو اما فاصله میان رختکن دو تیم در نوکمپ آنقدر زیاد بود که صدای بارسلونایی‌ها به او نرسیده باشد اما قطعاً او اشاره‌های فراوانی که به این ماجرا شده را شنیده است. آن بازی تمام رویکرد مورینیو برای اینکه چگونه می‌خواهد گواردیولا را شکست دهد، تحت تأثیر قرار داد. او در نخستین تقابلش با بارسلونا متوجه ضعیف بودن کریم بنزما شد و درخواست مهاجم دیگری داشت. زمانی که خورخه والدانو مدیر ورزشی باشگاه با خواسته‌اش مخالفت کرد، مورینیو مطمئن شد که او در پایان فصل اولش باشگاه را ترک می‌کند. خیلی زود اما زمان روبه‌رو شدن با گواردیولا رسید و فرار از این رویارویی ممکن نبود و در فصل اول حضورش در رئال مادرید در عرض 2 هفته 4 ال‌کلاسیکو برگزار شد و آن زمان بود که مورینیو و گواریولا جنگ سردشان در کنفرانس‌های خبری قبل از بازی را آغاز کردند.
ابتدا مورینیو به طعنه به رسانه‌های دنیا گفت در حالی که در گذشته دو مدل مربی وجود داشته - یک مدل مربی که درباره تصمیمات بد اتخاذ شده علیه او غر می‌زند و مدل دیگر غر نمی‌زند - گواردیولا تنها عضو دسته سوم مربیانی است که حتی وقتی تصمیم داور درست است هم شکایت دارد. حرف او اشاره به زمانی داشت که گواردیولا در فینال جام حذفی به تصمیم داور برای گرفتن آفساید میلیمتری پدرو رودریگس، اعتراض کرد.
وقتی نوبت نشست خبری گواردیولا شد، او گفت: «او اینجا رییس لعنتی است. پس بگذارید قهرمان لیگ قهرمانان نشست‌های خبری باشد.»
چیزی که ظاهراً بیش از همه به گواردیولا فشار آورده بود این بود که مورینیو به کلی دوران کاری‌اش در کنار گواردیولا در بارسلونا را فراموش کرده بود. او در 20 دقیقه‌ای که صحبت کرد، گفت: «من فقط می‌خواهم یادآوری کنم که ما 4 سال اینجا با هم بودیم. من او را می‌شناسم و او هم مرا می‌شناسد و این چیزی است که می‌خواهم به آن احترام بگذارم.»
حرف‌های گواردیولا اشاره‌ای تکان دهنده به دوران کاری آنها در کنار هم بود، همانقدر تکان دهنده که اشاره ژاوی در «توپ را بگیر، توپ را پاس بده».
آنها نخستین باری که یکدیگر را دیدند با هم دوست بودند و بعد بهترین دشمنان هم شدند. در منچستر تا الان احترام متقابل در روابط‌شان حاکم بوده، معیاری از اینکه تیم مورینیو تا الان چقدر در رقابت با سیتی ناکام بوده است اما بالا رفتن دوباره حرارت روابط میان این دو، نشانه خوبی برای هواداران یونایتد خواهد بود. هرچقدر آنها در جدول لیگ برتر به هم نزدیک‌تر باشند، مورینیو بیشتر برای رژه رفتن روی اعصاب حریفش تلاش می‌کند.
منبع: دیلی میل

 


Page Generated in 0.0061 sec