printlogo


کد خبر: 171629تاریخ: 1397/8/20 00:00
بالای 10 میلیارد تومان خرج برای جورکردن یک خط حمله ناتوان
ابهام‌های 15 ماهه سرمربی ژرمن

وصال روحانی

اینکه وینفرد شفر سرانجام پذیرفته است دستیار تازه‌ای بیاورد، کم اهمیت‌تر از آن است که وی پس ‌از یک سال و 3 ماه کلنجار رفتن با بیش از 10 مهاجم در تیم استقلال و رفت و آمد شماری از آنها هنوز به همه چیزها و آدم‌هایی نرسیده است که در خط حمله به آنها احساس نیاز کرده است.حتی اگر فقط فصل جاری را مبنا بگذاریم و از فصل گذشته به سبب تازه‌وارد بودن شفر چشم بپوشیم، سرمربی آلمانی استقلال بیش از 10 میلیارد تومان را صرف جذب مهاجمان تازه کرده و در فاصله کمی تا پایان نیم‌فصل اول هنوز به آدم‌های مورد نظرش در این خط و ترکیبی که در این خط جواب بدهد، دست نیافته است.
درست است که خرید مرتضی آقاخان و روح‌ا... باقری در پیش‌ فصل و در زمانی انجام شد که خط و ربط خریدها در دست پندار توفیقی بود و شفر در خارج از کشور به ‌سر می‌برد و اما به ‌هر حال شفر کوششی برای دفع آنها نکرد و اگر از آقاخان تا قبل از هفته گذشته هرگز بازی نگرفت، به این سبب بود که او بلافاصله بعد از انتقالش از پیکان به جمع آبی‌ها آسیب شدید دید و حاشیه‌نشین شد و البته نقل قول‌های دیگری را هم داریم که تصریح می‌ورزند او با مصدومیت قبلی از جمع خودروسازان جدا و جذب استقلال شد و مسوولان این باشگاه متوجه این امر نشده و با یک مصدوم طولانی‌مدت قرارداد بسته‌اند.
 
از قربانی تا انصاری
سران استقلال اضافه بر این بعد از مدت‌ها دست به دست کردن علی قربانی و جابر ‌انصاری و وابسته کردن سرنوشت آنها به خرید مهاجم خارجی تازه‌ای که باید جای خالی تیام را پر می‌کرد، سرانجام هر دو را جواب کردند و اگر قربانی باشگاهی را در اسلواکی یافت و پیراهن تیم ترناوا را به‌ تن کرد انصاری روی دست آبی‌ها ماند و چون پیشنهاد مشخص و خاصی نداشت اصرار بر ماندن کرد و آبی‌پوش هم ماند، بدون اینکه شفر راضی و متقاعد به استفاده از وی شود.
شروع بد استقلال در لیگ هجدهم که چندان بهتر از آغاز کار علیرضا منصوریان در لیگ هفدهم نبود، مسوولان را وادار به خریدهایی اضافه بر خط حمله استقلال در واپسین روزهای نقل و انتقال‌ها کرد و از این طریق بود که مرتضی تبریزی مهاجم نشان کرده استقلال و فرد مورد درخواست دو، سه ‌سال اخیر آنها سرانجام از ذوب‌آهن جدا و استقلالی شد و الحاجی گرو آفریقایی هم با این نیت به جمع آبی‌ها اضافه شد که یک تیام تازه برای آنها باشد.
 
نکته عجیب
مبلغ چشمگیری که صرف استخدام اضطراری آنها شد، با اضافه شدن به ارقام خریدهای پیش‌فصل رقمی بسیار بالا و بالای 10 میلیارد تومان را شکل می‌دهد و در برخی گمانه‌زنی‌ها رقم خرج شده در این زمینه حتی از 12 میلیارد تومان هم فراتر می‌رود اما رقم دقیق هرچه باشد، این یک سوال مهم و نکته عجیب است که چرا شفر بعد ‌از این همه بررسی و اقدام و گزینش و امتحان هنوز ترکیب اصلی مورد نظرش در خط حمله و مهاجمانی را که می‌توانند خواسته‌های او را برآورده کنند، نمی‌شناسد و آزمون و خطاهای وی همچنان ادامه دارد و فورواردهای انتخابی او سخت و کم و بد گل می‌زنند و از ناکام‌ترین‌ها هستند.
 این خصلت شفر و آزمایش‌های کم نتیجه و تغییرات مکرر او به خط دفاع و بخصوص دفاع میانی هم بسط می‌یابد و او طی 15 ماهی که از روی کار آمدنش در جمع آبی‌ها می‌گذرد، به ‌ندرت یک ترکیب ثابت دفاعی را ولو در دو دیدار متوالی حفظ کرده است و مدام آدم به این خط می‌آورد و نفرات دیگر را از ترکیب خارج و آنها را بالا و پایین می‌کند.
 شاید عذر او در روزها و هفته‌های پرشمار مصدومیت‌های فزاینده پژمان منتظری برای انجام تغییرات پذیرفته باشد و کوچ سید مجید حسینی به لیگ ترکیه هم مزید بر علت شده باشد اما شفر با ندادن شخصیت و جایگاه لازم به محمد دانشگر او را بسیار لرزان‌تر از دوران موفقش در تیم نفت کرده و در حرکتی «علی‌منصور»‌وار روزبه ‌چشمی را همچنان بین مرکز خط دفاعی و مرکز خط میانی در حال رفت و آمد نگه داشته است.
 
ناکامی چه ریختی است؟‌!
خط و ربط‌هایی از همین دست و نداشتن خط مشی روشن و درازمدت و صبر و تردید بیش از حد در تدوین و تعیین روش ‌تهاجمی آبی‌ها سبب شده آنها در 11 بازی لیگی خود فقط 9 گل بزنند که حتی معدل یک گل در هر مسابقه را به دست نمی‌دهد.
 اگر مخارج جذب نفرات و تشکیل خط حمله‌ای که وصف آن رفت و مهدی قائدی و اللهیار صیاد‌منش را هم باید از اعضای آن تلقی کرد، به‌ رقم نجومی نمی‌رسید که از آن یاد کردیم، باز جای اعتراض کمتری باقی می‌ماند اما زمانی که با هزاران خرج به نقطه فعلی می‌رسید، باید به کفایت سیاست‌گذاران فعلی باشگاه شک کرد و هنگامی که سرمربی تیم‌تان بعد از این همه آزمون نفرات مورد نظرش به بن‌بست کنونی پا می‌گذارد، باید در توانایی کادر فنی هم تردید روا داشت.
 به واقع آن چه اسباب حیرت بیشتری می‌شود، این است که چرا شفر و همراهان و حامیان وی بابت شنیدن شایعات تعویض او و روی کار آمدن یک سرمربی جدید - وطنی - در استقلال ابراز تعجب و نارضایتی می‌کنند.
 مگر ناکامی و نزدن به هدف و شکست در مأموریت‌ها که در حذف قاطعانه از آسیا و خارج شدن از چرخه جام حذفی در ایران و ایجاد فاصله‌ای 11 امتیازی با صدر‌نشین لیگ نمود پیدا می‌کند، نشانه‌ها و سندهای شکست نیستند و آیا ناکامی یک چیز پنهانی و موجود «شاخ‌ و دم‌دار» است که چون در جمع آبی‌ها به وضوح مشاهده نمی‌شود، بتوان آن را انکار کرد؟
 


Page Generated in 0.0066 sec