printlogo


کد خبر: 171472تاریخ: 1397/8/15 00:00
تیم مشهدی قواعد را زیر و رو کرده
پدیده، آنتی‌تز فوتبال

آرمن ساروخانیان

انتظار برای اینکه بردهای پدیده تمام شود و صدر جدول را به مدعیان سنتی تقدیم کند خیلی طولانی شده. یازده هفته بعد از شروع لیگ هجدهم، دیگر نمی‌توان تیم مشهدی را جرقه نامید و بردهای این تیم را اتفاقی دانست. پدیده هر هفته کوبنده‌تر می‌شود و حریفان را بیشتر می‌ترساند. پدیده یک مورد عجیب در فوتبال ایران است. این تیم با قواعدی که از فوتبال باشگاهی می‌شناختیم همخوانی ندارد و همین تفسیر موفقیتش را دشوارتر کرده. بررسی وجوه مختلف ماجرا این موضوع را روشن‌تر می‌کند.
صدرنشین بی‌پول
یکی از مدیران فوتبال اعتراف می‌کرد: «70 درصد مدیریت در فوتبال ایران به پول بستگی دارد. اگر بتوانید حقوق بازیکنان و مربیان را سر وقت پرداخت کنید، بیشتر مشکلات حل می‌شود.» با این وصف انتظار می‌رفت بی‌پولی خیلی زود پدیده را از پا در آورد. این تیم از شروع فصل بحران مالی داشت، تا جایی که گل‌محمدی چند بار تهدید به استعفا کرد و حتی چند روز در تمرینات غایب بود. با این حال این مشکلات روی عملکرد فنی و نتایج پدیده تاثیر نداشته و این تیم هنوز صدر جدول را مقتدرانه در اختیار دارد.
 
کم‌سابقه پرطرفدار
در لیگ برتر تیم‌های کم‌سابقه معمولا طرفدار ندارند. وقتی چنین تیم‌هایی تصمیم به فعالیت در شهری می‌گیرند که تیم‌ یا تیم‌های باسابقه و پرطرفداری دارد، کار سخت‌تر می‌شود.
فوتبال مشهد از قدیم با ابومسلم معنا پیدا می‌کرد و پدیده تنها پنج سال است که فعالیتش را شروع کرده، با این حال توانسته پایگاه هواداری خوبی به دست آورد و بازی‌های خانگی‌اش با تماشاگران نسبتا زیادی برگزار می‌شود.
مشکلات و افول ابومسلم، امکانات خوب ورزشگاه تازه‌تاسیس مشهد و نمایش درخشان پدیده در جذب تماشاگر تاثیر زیادی داشته، با این حال در فوتبال ایران تیم‌های موفق زیادی بوده‌اند که هرگز نتوانسته‌اند پایگاه هواداری داشته باشند. پاس با وجود سابقه قهرمانی همیشه برای سکوهای خالی بازی می‌کرد و حالا سایپا قدم در این راه گذاشته.
 بی‌ستاره موفق
گل‌محمدی پدیده را در اوج بحران مالی تحویل گرفت و تیم جوانی بست. به جز خلعتبری که وارد سال‌های آخر بازی‌اش شده و مشتریان زیادی ندارد، در این تیم بازیکن مشهور دیگری نمی‌بینید. وقتی پدیده نخستین بازی فصل را به پرسپولیس باخت، پیش‌بینی می‌شد که یکی از نامزدهای سقوط باشد و بدون پول و بازیکن مطرح تنها بتواند برای بقا بجنگد.پدیده اما با همین بازیکنان جوان تیمی هماهنگ و زهردار است و توانست از 10 بازی بعدی تیمش 26 امتیاز بگیرد.
 


Page Generated in 0.0055 sec