printlogo


کد خبر: 171453تاریخ: 1397/8/15 00:00
اینکه پرسپولیس تا همین‌جا هم شاهکار کرده، کافی نیست
زندگی ادامه ندارد!

این فرضیه قدیمی که پس از هر ناکامی بزرگ مطرح می‌شود و طی آن به فرد و تیم بازنده گفته می‌شود که «ناامید نباش زیرا زندگی ادامه دارد و جایی برای جبران هست»، لااقل برای پرسپولیس فعلی مصداق ندارد. همان‌طور که برانکو ایوانکوویچ به‌کرات گفته است اگر پرسپولیس امسال قهرمان آسیا نشود، انگار تمام دستاوردهایش تا این مرحله از رقابت‌های لیگ قهرمانان پوچ بوده و تو گویی اصلاً به این مرحله واپسین نرسیده است.
 سرخ‌ها این همه راه طولانی را کوبیدند و پیمودند تا برای نخستین‌بار در تاریخ حیات‌شان و طی تمامی دوران‌های برگزاری جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا (که بعداً به لیگ قهرمانان تغییر نام داد) بر سکوی نخست بایستند و اینک از این مهم دور افتاده و لازمه رسیدن به هدف‌شان غلبه بر کاشیمای ژاپن با اختلاف سه گل در دیدار برگشت در تهران است؛ کاری که اگر غیر ممکن نباشد از توان فنی ترکیب فعلی پرسپولیس کمی تا قسمتی دور است و به دو عامل مهم برای تحقق نیاز دارد؛ یکی اینکه پرسپولیس در یکی از همان شب‌های حماسه‌وار معروفش ظاهر شود و دوم اینکه تماشاگران دوباره برایش چیزی بسیار بیش از سنگ‌تمام بگذارند.

زمان آشکار شدن ضعف‌ها
در تحقق اصل دوم شکی وجود ندارد و هواداران شنبه شب آینده نیز «آزادی» را تبدیل به یک جهنم برای حریف ژاپنی خواهند کرد، اما درمورد نیاز نخست، شک‌هایی اساسی وجود دارد. پایین آمدن آشکار کیفیت فنی و توانایی‌های نفر به نفر قرمز‌ها پس از کوچ تابستانی مسلمان، امیری، احمدزاده و محرمی به سایر تیم‌ها که به لطف همت فراوان گروهی نفرات باقی‌مانده و معجزه هواداران در دیدارهای قبلی پرسپولیس در آسیا چندان به چشم نیامده بود، در مقابل حریف ژاپنی در فینال و به‌خصوص در نیمه دوم مسابقه کاملاً چهره نمایاند و پرسپولیس به سطحی تنزل کرد که نزدیک‌تر به توان واقعی آن است.
 این تیم البته در نیمه اول خوب عمل کرد و باید گل هم می‌زد اما در نیمه دوم به‌لحاظ بدنی و فکری کم آورد و گل‌های آسانی را خورد که دیدیم و دیدید و بازی به کلی از دستش در رفت.
 
پروسه زمان‌بر بازیابی روحی
تبعات ناکامی احتمالی در دیدار برگشت و از دست رفتن امکان قهرمانی ممکن است به صحنه مسابقات داخلی هم بسط یابد.
سرخ‌ها در چنان صورتی نه‌فقط با خستگی جسمانی مفرط حاصل از حضور طولانی‌مدت در لیگ قهرمانان قاره به صحنه لیگ برتر رجعت می‌کنند، بلکه به‌لحاظ روحی هم در شرایط بدی به‌سر خواهند برد و مدتی طول خواهد کشید تا از غم آن شکست احتمالی رهایی یابند. در این میان فدراسیون فوتبال هم به‌خاطر عقب افتادن انبوه بازی‌های پرسپولیس طی هفته‌های اخیر و در پیش بودن جام ملت‌ها اقدام به برگزاری فشرده مسابقات این تیم در صحنه لیگ و جام حذفی خواهد کرد و در چنین شرایطی قرمز‌ها هر چهار یا پنج روز یک‌بار به میدان خواهند آمد تا از نظر تعداد بازی‌ها با رقبایشان در دو جام فوق برابر شوند و امکان ندارد که پرسپولیس در این پروسه فشرده امتیازات متعددی را از دست ندهد.
 
10 امتیاز کمتر از پیشتاز
قرمز‌ها با بساط فعلی احتمالاً در زمان رجعت به لیگ حدود 10 امتیاز از سپاهان که از بالانشینان لیگ است کمتر خواهند داشت و اگر اسم «پدیده» را به‌رغم تمامی شایستگی‌هایش نمی‌آوریم، به این سبب است که این تیم شاید توان و پرسنل کافی برای باقی ماندن در صدر جدول را نداشته باشد. آیا در چنان حالتی که لیگ با گذشت هر روز، فرسایشی‌تر از قبل خواهد شد، پرسپولیس امکان و قدرت از بین بردن این فاصله عمیق را خواهد داشت؟
 اگر می‌گوییم «زندگی ادامه ندارد» به سبب همین‌گونه مسائل و پیامدهای ناکامی احتمالی در لیگ قهرمانان آسیاست و بر این پایه استوار است که تیم بازنده در فینال معمولاً به زمان قابل توجهی برای رهایی از شرایط بد روحی‌اش نیاز خواهد داشت و اگر در همان زمان‌ها مجبور به برگزاری مسابقاتی دیگر در سایر جام‌ها شود، بعید است که آثار منفی ذهنی ناکامی قبلی بر آن مسابقات هم تأثیر‌گذار نباشد.

 اتفاقات بدون تضمین
همه اینها به این معنای الزامی و قطعی نیست که پرسپولیس با بساط فوق در لیگ داخلی و جام حذفی هم ناکام خواهد شد و طبق ضرب‌المثل قدیمی خودمان «از اینجا رانده و از آنجا مانده» خواهد شد، اما این احتمالی نیست که به‌هیچ روی بتوان آن را به‌کلی منتفی دانست.
به سبب نکات فوق است که نمی‌توان گفت پرسپولیس تا همین‌جا هم شاهکارهایش را کامل کرده و اگر در آسیا هم قهرمان نشود باید او را قهرمان دانست و زحماتش را کافی تلقی کرد زیرا این نقطه، زمان و مرحله‌ای است که پرسپولیس باید فقط با جبران مافات در دیدار برگشت فینال در تهران و تصاحب جام قهرمانی نه‌تنها مهم‌ترین عنوان تاریخ حیاتش را به‌دست بیاورد، بلکه مانع سقوط فکری و جسمی‌اش در سایر جام‌های فصل هم بشود. این رقابت‌ها مثل قطعات یک زنجیر کلی به هم پیوند خورده‌اند و هر یک متأثر از دیگری و هر نتیجه‌ای تأثیرگذار بر نتیجه مسابقه بعدی است.
این البته تاوانی است که گاهی تیم‌های موفق و نامدار و یورش‌کننده به چند جام به‌طور همزمان می‌پردازند و پرهیز از آن سخت است و نه بر شیرینی و کامیابی در آن ضمانتی متصور است و نه بر ناکامی و تلخی. فقدان این ضمانت به آینده دورتر هم بسط می‌یابد زیرا پرسپولیس هیچ تضمینی در دست ندارد که در آینده دور و نزدیک هم بتواند دوباره فینالیست آسیا شود و اگر این امر، این مرتبه قریب به نیم قرن زمان برد چه بسا مرتبه بعدی آن نیز بسیار طولانی از آب دربیاید.
 


Page Generated in 0.0071 sec