printlogo


کد خبر: 171431تاریخ: 1397/8/15 00:00
درخشش شاگردان گواردیولا در لیگ برتر ادامه دارد
این منچسترسیتی مهارناپذیر

سم لی

از برخی جهات، عملکرد منچسترسیتی نسبت به بازی‌های قبلی افت کرده بود. آنها در این بازی گل خوردند با این حال آنها صدرنشین لیگ برتر هستند.
بحث بر سر منچسترسیتی در یازده بازی نخست فصل به‌شدت تغییر کرده است. پس از چند بازی نخست، بسیاری از طرفداران سیتی نگران آن بودند که تیمشان در سطح فصل پیش نباشد (این در حالی بود که آنها همه بازی‌هایشان به جز دیدار در خانه ولوز را برده بودند). پپ گواردیولا از تاکتیک‌های آزمایشی استفاده می‌کرد و بسیاری می‌گفتند که این تیم نمی‌تواند عملکرد هماهنگ و خوبی در زمین داشته باشد.
حالا همه می‌گویند که آنها حتی نسبت به تیم صدامتیازی فصل پیش هم بهتر شده‌اند. سیتی مقابل ساوتهمپتون برای نخستین بار در بیش از دو ماه گذشته در لیگ گل خورد. دنی اینگس از روی نقطه پنالتی گل زد. این پنالتی از فضای بین مدافعان سیتی و ادرسون به دست آمده بود، جایی که حریفان به‌ سختی توانسته‌اند از آن استفاده کنند. اما در نهایت این گل هم نتوانست سیتی را متوقف کند. آنها شش گل به ساوتهمپتون زدند.
چنین لغزش کوچک دفاعی در این فصل برای منچسترسیتی بسیار کم پیش آمده بود. سیتی در ده بازی اول لیگ تنها ده بار اجازه داده بود حریفان ضربه داخل چارچوب داشته باشند اما در روز یکشنبه، آنها شش بار اجازه این کار را به ساوتهمپتون دادند.
در کل آنها در این فصل تنها چهار گل دریافت کرده‌اند که بهترین عملکرد در پنج لیگ برتر اروپا به شمار می‌رود.
طبق آماری که پس از پیروزی سیتی در خانه تاتنهام در دوشنبه گذشته منتشر شد، آنها در هر بازی 44/6 ضربه می‌زنند که نسبت به   37/6 ضربه فصل پیش بهتر است اما موقعیت‌های خطرناک حریف هم از 66/0 موقعیت در هر بازی به 51/0 کاهش یافته است. به بیان ساده، حریفان سیتی نمی‌توانند فرصت گلزنی پیدا کنند.
این به این دلیل است که حریفان معمولا بیش از آنکه به فکر گل زدن به سیتی باشند، به فکر دفاع از دروازه خودشان هستند. سیتی حالا در این فصل 33 گل زده است و دومین خط حمله برتر پنج لیگ بزرگ اروپا را در اختیار دارد. این گل‌ها را بازیکنان بسیاری زده‌اند؛ سرخیو آگوئرو هفت گل زده، رحیم استرلینگ شش گل، ریاض محرز که یکشنبه بازی نکرد هم چهار گل. داوید سیلوا، برناردو سیلوا و لروی سانه هم سه گل به ثمر رسانده‌اند.
این را هم به خاطر داشته باشیم که کوین دبروین در این فصل دقایق زیادی بازی نکرده است.
به این ترتیب، ورزشگاه اتحاد تبدیل به قلعه مستحکمی برای سیتی شده است. آنها از دسامبر 2016 که به چلسی باختند، تاکنون تنها در یک بازی خانگی در لیگ شکست خورده‌اند. آنها در این مدت در 37 بازی خانگی در لیگ، 110 گل زده‌اند، یعنی
97/2 گل در هر بازی.
سیتی در خارج از خانه هم تیمی مهارناپذیر است. آنها فصل پیش از 100 امتیازی که کسب کردند، 50 امتیاز را در خانه حریفان گرفتند. سیتی در این فصل توانسته آرسنال و تاتنهام را در لندن ببرد و در آنفیلد هم به تساوی بدون گل برسد، جایی که انتظار می‌رفت لیورپول دست بالا را داشته باشد.
گواردیولا در پنج هفته اول فصل به بازیکنانش گوشزد کرد که سهل‌انگاری نکنند. او به‌روشنی موفق شده پیامش را به بازیکنان منتقل کند. اگر آنها این فصل قهرمان نشوند به این دلیل نیست که بازی‌ها را آسان گرفته‌اند.
تیم‌های تعقیب‌کننده هم البته حرف‌های خود را دارند که بزنند. تیم‌ها در این فصل لیگ برتر تاکنون می‌توانسته‌اند حداکثر 33 امتیاز کسب کنند و هرچند سیتی توانسته بیش از دیگران امتیاز به دست بیاورد اما نتوانسته فاصله زیادی با رقیبان ایجاد کند. این به خاطر آن است که تیم‌های تعقیب‌کننده عالی بوده‌اند. این تیم‌ها، آن «14 تیم دیگر» لیگ برتر را به‌آسانی برده‌اند.
لیورپول، تعقیب‌کننده اصلی سیتی در این فصل مقابل رقیب خود امتیاز از دست داد و به این ترتیب آنها همچنان باید تلاش کنند تا به سطح سیتی برسند اما در هر حال لیورپول تنها دو امتیاز کمتر دارد.
چلسی هم در هفته‌های اخیر کمی از درخشش خود را از دست داده‌ است اما آنها هم آن بالا هستند. حتی تاتنهام هم که این روزها بیشتر خبر بد می‌شنود تا خبر خوب، تنها پنج امتیاز با منچسترسیتی فاصله دارد. آرسنال که تیمی گرسنه به نظر می‌رسد یک امتیاز کمتر از تاتنهام دارد.
اگر سیتی دوباره قهرمان لیگ شود، باید به همین روند ادامه بدهد و اطمینان حاصل کند که فاصله با رقیبان در ادامه فصل افزایش یابد. این کاری است که آنها فصل پیش انجام دادند و اگر این فصل تکرارش کنند، کمتر کسی غافلگیر خواهد شد. باز هم یادآوری می‌کنیم: آنها این کار را بدون د‌بروین، موثرترین بازیکنشان انجام داده‌اند.
گواردیولا هنوز هم راضی نیست: «تیم امروز نشان داد که در برخی زمینه‌ها هنوز به ثبات نرسیده است.» او به مشکل تیمش در زمینه دوئل‌های نفر به نفر اشاره کرد و گفت سیتی روی پاس‌های بین خطوط دفاع خوبی ندارد و در مالکیت توپ هم شلخته عمل می‌کند.
گواردیولا گفت: «من خوشحالم که شش بر یک بردیم و در صدر جدول هستیم. ما باز هم از عملکرد راضی هستیم و از اینکه بازیکنان تا آخرین دقیقه جنگیدند اما در همین حین، این حس را دارم که ما باید در بسیاری جهات بهتر شویم تا بتوانیم تیمی باثبات شویم.»
آنها حالا دارند فاصله را در صدر جدول بیشتر می‌کنند و وحشت به جان تعقیب‌کنندگان می‌اندازند.
منبع: سایت گل
 


Page Generated in 0.0054 sec