printlogo


کد خبر: 171396تاریخ: 1397/8/15 00:00
علیرضا فغانی و کارنامه‌ای که هر سال تاریخی‌تر می‌شود
چشم ‌در چشم ستاره‌ها

وصال روحانی

علیرضا فغانی و دستیاران هموطنش (رضا سخندان و محمدرضا منصوری) به سوی مأموریت تازه دورخیز کرده‌اند و آن قضاوت در مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا 2019 است که از 15 دی تا 12 بهمن در خاک امارات برگزار می‌شود. کلکسیون افتخارات این داور مجرب طی چهار پنج سال اخیر چیزی است که هیچ داور دیگر ایرانی در تمامی عمرش و اکثر داوران خارجی دیگر هم در طول این مدت به آن دست نیافته‌اند و هر سال تاریخی‌تر می‌شود. فغانی از 2015 به این سو، فینال جام ملت‌های آسیا 2015، فینال جام‌جهانی باشگاه‌ها 2015، فینال المپیک 2016 و دیدار رده‌بندی جام جهانی 2018 را سوت زده است و در نتیجه حضور وی در جام ملت‌های آسیا 2019 او را در مسیر و مکانی قرار می‌دهد که وی پیش‌تر حد اعلای آن را هم تجربه کرده است.

همیشه در یک نقطه آغاز تازه
با این حال سوابق کار فغانی سرشار از اشتیاق بی‌حد و حصر او برای رسیدن به دستاوردهای تازه و سیر نشدن از موفقیت‌های کسب کرده قبلی است و به‌همین سبب او همیشه در نقطه آغاز مأموریت بعدی‌اش ایستاده است. شاید قضاوت در فینال جام جهانی امسال هم حق این مرد جدی و سختکوش و قانونمدار بود اما فیفا در تصمیمی که هم علل و پایه‌های آن آشکار و هم مبهم بود، تصمیم به اهدای داوری مسابقه فینال به همان قاضی اروگوئه‌ای را گرفت که بازی افتتاحیه را هم سوت زده بود. بر این اساس و بدون اینکه پیش‌داوری زود هنگام داشته باشیم باید به این نتیجه روشن و آشکار و قابل پیش‌بینی برسیم که او از حالا و در ته ذهنش به قضاوت فینال جام جهانی بعدی هم فکر می‌کند و اگر خودش اعلام بازنشستگی زودهنگام نکند یا مشکل دیگری برایش به‌وجود نیاید، منع و حائل و سدی در این راه پیش‌روی او نیست زیرا وی 40 سال بیشتر سن ندارد و بنا بر این در زمان برگزاری جام جهانی بعدی 44 ساله خواهد بود و این یک سال کمتر از حد نصابی است که فیفا به‌عنوان مهلت نهایی برای قضاوت داوران در سطح دیدارهای ملی و بین‌المللی تعیین کرده است.
 
یکی از کارهای نادر
حضور و قضاوت فغانی در دوره بعدی جام ملت‌های آسیا البته تضمینی بر سوت زدن مجدد او در دیدارهای پایانی و رده‌بندی نیست، زیرا اگر تیم ملی ایران هم به این مراحل برسد، بدیهی است که ای‌اف‌سی داوری از کشور ما را مأمور قضاوت دیدارهای فوق یا هر قاضی دیگری را مأمور قضاوت مسابقات تیم‌های متعلق به کشورهای آنها نکند ولی به سبب سرشار بودن فوتبال و کل ورزش‌ها از شگفتی‌ها و نتایج دور از انتظار شاید هم فغانی به‌سوی قضاوت مجدد دیدارهای نهایی جام ملت‌ها سوق یابد و هر چند خود او و همه ایرانی‌ها مایل‌اند که این اتفاق نیفتد (و تیم ملی ایران فینالیست شود) ولی نمی‌توان در این زمینه‌ها با اطمینان سخن گفت. درست است که فغانی تأکید کرده است قضاوت مجدد دیدار پایانی جام ملت‌ها انگیزه بزرگی برای او به حساب نمی‌آید اما او در صورت انجام این کار به یکی از معدود افرادی تبدیل می‌شود که بازی پایانی یک جام ملی قاره‌ای را دو بار متوالی سوت زده است.
 
نمونه‌های قبلی
در جامعه داوری ایران هرگز سابقه نداشته که مردی چنین رزومه بزرگ و غریبی را برای خودش جور کند. محمد فغانی البته در قضاوت فینال جام جهانی 1994 در خاک آمریکا و بین تیم‌های ملی ایتالیا و برزیل مشارکت داشت اما او فقط خط نگه‌دار آن دیدار بود و نه داور وسط و حتی اگر این را با برخی افتخارات فغانی یکسان و همسطح بدانیم، وی هرگز کارنامه‌ای به پرباری فغانی و با تعدد قضاوت‌های مهم برای خودش جور نکرد و مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مسابقه عمر او همانی بود که گفتیم. سایر داوران ارشد نسل‌های قبلی نیز هرگز در زمینه تدوین کارنامه‌ای غنی برای خود به سطح و سطوح فغانی نرسیده‌اند و این شامل محمد صالحی از دهه‌های 1360 و 1370، مسعود مرادی از دهه 1380 و محسن ترکی و سعید مظفری‌زاده از دهه فعلی هم می‌شود.
 
از یک خانواده عجین با داوری
اینکه فغانی چگونه به این دستاوردهای استثنایی رسیده، جدا از همت و دانش فردی او به خانواده‌ای بر می‌گردد که وی از درون آن سربرآورده است. خانواده‌ای سرشار از داوران فوتبال و مردانی که با حرفه داوری عجین بوده و با آن زندگی کرده‌اند و این شامل پدر وی و برادر علیرضا هم می‌شود. برادر علیرضا اکنون به داوری در کشور سوئد مشغول است و پدر وی چنان سلاح اعتماد به نفس را در وجود تک‌تک بچه‌هایش کاشت که علیرضا قادر شده در تورنمنت‌های بزرگ از سال 2014 به بعد با شهامت هرچه بیشتر به سمت نامدارترین ستاره‌ها خیز بردارد و به اصطلاح توی دل آنها برود و با آنان چشم‌درچشم و رخ به رخ شود و آنها را سرجایشان بنشاند. در این تلاقی‌ها وی توانسته با قیافه‌ای کاملاً قانونمدار و حق به جانب تخطی این ستاره‌ها از حد و حدود‌شان را گوشزد کند و قاعده‌مندی بیشتر و آرامش فزون‌تر را از آنها بطلبد و آن چه گفتیم در حرکت‌های مقتدرانه علیرضا در قبال لیونل مسی در دیدار نهایی جام جهانی باشگاه‌های 2015 و برخوردهای مشابه او با شاخص‌ترین مردان فوتبال آلمان، فرانسه، برزیل، آرژانتین، انگلیس و بلژیک در جریان جام جهانی بیست و یکم در خاک روسیه کاملاً هویدا و محسوس بود.
 
مایه اعتبار جام ملت‌ها
علیرضا فغانی به‌لطف داشتن مجموعه‌ای مرکب از مهارت و تجربه و البته اقتدار رفتاری در میدان مسابقات به چیزی تبدیل شده که حتی برای داوران شاخص خارجی هم رشک‌آور است و این امر تا آنجا پیش می‌رود که حضور او در دوره جدید جام ملت‌های آسیا نه فقط افتخاری تازه برای او بلکه به ارمغان آورنده اعتباری بیشتر برای این مسابقات خواهد بود.
 


Page Generated in 0.0053 sec