printlogo


کد خبر: 169176تاریخ: 1397/7/22 00:00
کواچ هنوز می‌تواند خودش و بایرن را نجات دهد
مهلت موقت

رافائل هونیگستاین

اولی هوینس رییس بایرن مونیخ در مصاحبه اخیرش با نشریه کیکر در روز دوشنبه هفته گذشته گفت: «تا آخرین قطره خونم از نیکو کواچ دفاع خواهم کرد و برخلاف گزارش رسانه‌ها، باشگاه در آرامش کامل است.»
 سرمربی کروات که تیمش 4 بازی بدون برد متوالی داشته فعلاً از خطر اخراج گریخته و اکثر مفسران روی کم‌کاری باشگاه در بازار نقل و انتقالات و خستگی مهره‌های کلیدی تیم به‌عنوان دلایل اصلی افت تیم او مانور داده‌اند. با این حال، با وجود حمایت قاطع از سوی مهم‌ترین شخصیت باشگاه، کواچ 46 ساله جایگاه خود را بیش از چیزی که به نظر می‌رسد در معرض خطر می‌بیند. چند منبع خبری نزدیک به چهره‌های ارشد رختکن تیم     به ESPN ‌گفته‌اند که تردید‌ بازیکنان درباره توانایی‌های او برای نجات تیم از بحران فعلی رو به افزایش است. اول، یک اخطار. در باشگاهی مانند بایرن مونیخ، سخت نیست پیدا کردن عده‌ای ناراضی که احساس می‌کنند دچار سوءتفاهم شده‌اند و با تاکتیک‌های سرمربی مخالف هستند بخصوص زمانی که تیم بد نتیجه می‌گیرد. به‌عنوان مثال خامس رودریگس، هیچ تلاشی برای پنهان کردن ناراحتی‌اش از محدود بودن زمان حضور او در ترکیب اصلی بایرن مونیخ انجام نداده است. دور از چشم رسانه‌ها هم تعدادی از بازیکنان جوان تیم از این بابت که کواچ برای بازی‌های مهم به آنها میدان نمی‌دهد، گلایه دارند.
اوضاع بایرن مونیخ فعلاً همین است؛ بدون برچسب موفقیت، غیرواقع‌بینانه است که انتظار داشته باشیم در تیمی با این مقدار از هم گسیختگی، بتوان یکپارچگی و انسجام ایجاد کرد. این تیم بعد از تحت تأثیر قرار دادن کارفرمایان جدیدش با یک برنامه پیش فصل دقیق و منظم و توجه به جزییات دفاعی در زمین بازی، کواچ همانگونه که منتقدانش هم می‌گویند، چیز زیادی در زمینه خلاقیت در حرکات هجومی تیمش در یک سوم دفاعی حریف نشان نداده است و اغلب تیم را به حال خودش رها کرده و به توانایی‌های فردی بازیکنانش اتکا می‌کند.
هفت برد پیاپی در ابتدای فصل که شامل عملکردهایی قوی می‌شد، این تصور را ایجاد می‌کرد که وضعیت بایرن مونیخ آنقدر خوب هست که نیاز چندانی به دستکاری سیستم بازی این تیم نباشد. با این حال، موفقیت تیم‌های رقیب در ناکام گذاشتن بایرن مونیخ گویای این مساله بوده است که حملات باواریایی‌ها از جناحین به شیوه‌ای نسبتاً قابل پیش‌بینی بوده‌اند؛ اینکه نفوذ‌هایشان از میانه میدان ضعیف بوده و تنوع منطقه‌ای چندانی هم نداشته‌اند.
این مشکلات بیشتر از همه زمانی خودشان را نشان دادند که بایرن مونیخ شنبه هفته گذشته در خانه‌اش 3 بر صفر به مونشن‌گلادباخ باخت. در آن بازی میزبان نتوانست هیچ موقعیت گلزنی چندان چشمگیری ایجاد کند و کواچ هم در طول بازی اصرار به استفاده از یک سیستم داشت که ناکارآمد بود.
یک منبع نزدیک به باشگاه به ESPN گفت: «کواچ در کار روی بالا بردن سطح آمادگی جسمانی بازیکنان و سازماندهی دفاعی خوب است اما بازیکنان انتظار داشتند که او برای ضعف حملات تیم هم چاره‌ای پیدا کند و هیچ چیزی دستگیرشان نشد.»
بیش از یک سال پیش، کارلو آنچلوتی سرمربی سابق بایرن مونیخ زمانی از بایرن مونیخ اخراج شد که بازیکنان کلیدی تیمش در داخل رختکن از شیوه‌های بیش از اندازه آسان‌گیرانه او در تمرینات تیم و ترکیب اصلی عجیب او برای بازی منجر به شکست 3 بر صفر باواریایی‌ها مقابل پاری‌سن‌ژرمن در مرحله گروهی لیگ قهرمانان شروع به انتقاد کردند. الان در بایرن مونیخ دشمنی‌‌ها با کواچ هنوز به آن سطح نرسیده است اما سرمربی جدید باواریایی‌ها دارد کم کم اعتماد بازیکنانش را در حوزه تاکتیک‌ها و ایده‌های فوتبال و ایجاد تعادل در مدیریت فردی بازیکنان از دست می‌دهد و طبق گفته یک منبع نزدیک به باشگاه نیمی از بازیکنان تیم، کاملاً به توانایی‌های او ایمان ندارند.
فعلا حمایت هوینس تبر را از روی گردن کواچ برداشته است اما بازیکنان هنوز راضی نیستند و او باید خودش را به آنها ثابت کند و گرنه دوران مربیگری‌اش در بایرن مونیخ قبل از آنکه واقعاً آغاز شده باشد تمام می‌شود.
منبع: ESPN
 


Page Generated in 0.0056 sec