printlogo


کد خبر: 169016تاریخ: 1397/7/19 00:00
نگاه

امیر اسدی

از 19 سال قبل تا امروز، از کوردس تا کرانچار
شکاری و نورافکن در نقش ‌کیا و خطیبیبه حدود 19 سال قبل برمی‌گردیم و درباره تیمی می‌نویسیم که همه انتظار درخشش بازیکنانش را داشتند. تیم المپیک با ستاره‌هایی که بهترین بازیکنان فوتبال ایران در دوره خود بودند. در فاصله یک سال تا شروع مسابقات مقدماتی المپیک 2000، علی پروین به‌عنوان مدیر فنی تیم المپیک کار خود را آغاز کرد. اندکی بعد اگون کوردس آلمانی به‌عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد. نخستین تورنمنت تدارکاتی که امیدها در آن شرکت کردند، مسابقات ویتنام بود. مشخص نبود که چرا شاگردان پروین تا این اندازه عصبی هستند. در همین بازی‌ها علی کریمی به دلیل کتک زدن داور به مدت یک سال محروم شد.
کمی بعد پروین از تیم کنار رفت اما شاگردان کوردس همچنان عصبی بودند. انگار که مشکلاتی در تیم وجود داشت که بازیکنان یکدل نبودند. در نخستین بازی، ایران با دو گل رسول خطیبی در حالی بحرین را برد که جو موجود در استادیوم وحشتناک بود. به دلیل برگزاری بازی در روزی که پرسپولیس هم باید در ورزشگاه آزادی به میدان می‌رفت، قریب به اتفاق تماشاگران پرسپولیسی بودند و تنها کاری که کردند، توهین به داریوش یزدانی بود که آن روزها در لورکوزن آلمان حضور داشت. آنها البته رسول خطیبی را هم در امان نگذاشتند و او را نیز با شعارهای خود محکوم کردند. تنها به این دلیل که در حضور مهدی مهدوی‌کیا، بازوبند کاپیتانی تیم المپیک را بسته است.  برد 2 بر یک مقابل بحرین تنها نتیجه قابل‌قبول تیم المپیک بود، چرا که دو شکست 2 بر صفر برابر لبنان و بحرین باعث شد تا تنها با 3 بازی، حذف ایران از صعود به المپیک مسجل شود. بازی آخر تیم المپیک در ورزشگاه حافظیه شیراز برگزار شد و شاگردان کوردس حتی در این دیدار نیز موفق نشدند از پس لبنان بربیایند و با تساوی یک بر یک، قعرنشین گروه خود شدند.  آن روزها در تیم المپیک، بازیکنانی چون جواد نکونام، سبو شهبازیان، رسول خطیبی، لیث نوبری، حمید فرزانه، علیرضا واحدی‌نیکبخت، یونس باهنر، مهدی مهدوی‌کیا، داریوش یزدانی، فراز فاطمی، حامد کاویانپور و چند ستاره دیگر بازی می‌کردند. تیم المپیک از حیث داشتن بازیکن، غنی بود اما نتوانست نتایج درخشانی کسب کند. در این گروه بحرین با 9 امتیاز صدرنشین شد و لبنان و ایران با 4 امتیاز از صعود به دور دوم بازماندند. در آن تیم المپیک، 3 لژیونر حضور داشتند. بازیکنانی که البته تنه به تنه ستاره‌های بوندس‌لیگا شده و در باشگاه‌های بزرگی حضور داشتند. مهدوی‌کیا و خطیبی در هامبورگ و یزدانی در بایر لورکوزن. تیم فعلی که کرانچار سرمربی‌اش است، از یک جهت به تیم 19 سال قبل شباهت دارد. در این تیم هم 3 لژیونر حضور دارند. امید نورافکن که در شارلروا و لیگ بلژیک بازی می‌کند، رضا شکاری که عضو روبین‌کازان در روسیه است و رضا کرملاچعب که در لیگ دو فنلاند چشم‌ها را به خود خیره کرده. این بازیکنان، قدرت اصلی تیم المپیک هستند. تیمی که با اتکا به توانایی‌های آنها و استفاده از چند بازیکن داخلی تلاش می‌کند به طلسم‌ها پایان بدهد و راهی المپیک 2020 شود. اتفاقی که سخت است اما نشدنی نه.

امیدها: امکانات نداریم اما باید به المپیک برویم
رضا کرملاچعب هم که در فنلاند بازی می‌کند گفته: «شرایط سخت است. فکر می‌کنم نزدیک به ۴۴ سال است که تیم ملی به المپیک نرفته اما همه بازیکنان هم‌قسم هستیم تا با همه وجود تلاش کنیم و به نتیجه برسیم. شرایط و امکانات سخت است اما چاره‌ای نداریم، باید با همین امکانات به همان اهداف‌مان که از گذشته برنامه‌ریزی کرده‌ایم، برسیم. باید تلاش کنیم با همین شرایط سخت در المپیک حاضر شویم.» مهدی مهدی خانی بازیکن پدیده هم می‌گوید: «ما در ماه‌های اخیر در اردو حاضر شدیم و با اینکه سن و سال کمتری داشتیم به مسابقات جاکارتا رفتیم. در این بازی‌ها با تجربه‌تر شدیم و امیدواریم طلسم نرفتن به المپیک را بشکنیم. کمبود امکانات همیشه وجود داشته و چیز جدیدی نیست اما همه ما تلاش می‌کنیم و امیدواریم تا شرایط بهتر شود و بتوانیم به المپیک صعود کنیم.»بازی با تیم‌های درجه دو و درجه سه هم برای ما خوب است
چشمی: تیم‌های درجه یک نشد
 حداقل فیفادی‌ها را از دست ندهیم


روزبه چشمی در حاشیه تمرین تیم ملی گفت: «اردوی خوبی است و از روز سه‌شنبه تیم کامل شده است. امیدوارم از امروز (چهارشنبه) تمرین‌ها را کامل انجام دهیم و اردوی خوبی داشته باشیم تا به اهداف‌مان برسیم.» چشمی در خصوص دیدار دوستانه سه‌شنبه آینده مقابل بولیوی گفت: «بازی‌های دوستانه در راه جام ملت‌ها به ما کمک می‌کند. در این اردو یک فیفادی را هم از دست دادیم، اگر بازی‌های دوستانه بیشتر شود، به ما کمک می‌کند.» مدافع تیم ملی درباره اینکه رقابت در خط دفاعی با حضور بازیکنان لژیونر سخت‌تر شده و چقدر برای بازی در جام ملت‌ها امیدوار است، گفت: «رقابت در تمام خطوط وجود دارد. در خط حمله، دروازه و دفاع رقابت زیاد است که هم انگیزه را بیشتر می‌کند و هم رقابت را. سعی می‌کنیم رقابت کنیم که ابتدا تیم ملی نتیجه بگیرد و اگر فرصت به ما رسید بتوانیم مؤثر باشیم.» چشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عراق، حریف ایران در جام ملت‌ها در مسابقات چهار جانبه‌ای با حضور عربستان، آرژانتین و برزیل حاضر خواهد شد اما تیم ملی ایران بازی‌های دوستانه بزرگی ندارد و با این شرایط چقدر تفاوت در آماده‌سازی تیم ملی و حریفانش می‌بیند، گفت: «تفاوت که مشخص است اما فدراسیون هم تلاش خودش را می‌کند. شاید شرایط ما برای بازی دوستانه دشوار باشد اما باید تلاش شود هم بازی‌های دوستانه بهتری انجام بدهیم و هم اینکه فیفادی را از دست ندهیم. حداقل اگر نمی‌توانیم بازی‌های درجه یک انجام دهیم، روزهای فیفا را از دست ندهیم. مسلماً بازی با تیم‌های درجه دو و درجه سه هم برای ما خوب است، به شرط اینکه روزهای فیفا را از دست ندهیم. با این حال همان‌طور که گفتم تفاوت مشخص است و این مساله کار ما را سخت‌تر می‌کند.»

 


Page Generated in 0.0054 sec