printlogo


کد خبر: 169009تاریخ: 1397/7/19 00:00
مرد سال فوتبال آسیا کیست؟
بخت بالای بیرانوند برای تاریخ‌سازی

وصال روحانی

«دستان امن.» این لقب تازه علیرضا بیرانوند است که توئیتر رسمی لیگ قهرمانان آسیا برای او انتخاب کرده. آن‌هم درست یک روز بعد از شایعه قرار گرفتن این دروازه‌بان ملی‌پوش در فهرست سه نفره کاندیداهای اصلی توپ طلای سال 2018 آسیا. معرفی این سه کاندیدا البته رسمیت نداشت اما حتی این هم باعث نمی‌شود که شانس بیرانوند را برای دریافت توپ طلای آسیا کم بدانیم. دروازه‌بانی که در جام جهانی 2018 روسیه درخشید و با 6 کلین‌شیت در لیگ قهرمانان آسیا درخشش خود را تکمیل کرد. حالا پرسپولیس با پشت سر گذاشتن هیوندای و سامسونگ که در کلین‌شیت‌های 5تایی شریکش شده بودند، به تنهایی در صدر قرار گرفته و بی‌دلیل نیست که توئیتر لیگ قهرمانان تحسینش کرده؛ با انتشار عکسی از او در بازی با السد و تیترِ «دستان امن.»

در صلاحیت سید جلال حسینی تردیدی وجود ندارد و سامان قدوس هم سال فوق‌العاده‌ای را سپری کرده و علیرضا جهانبخش هم به مرزهای تازه‌ای رسیده است اما اگر معیارهای ای‌اف‌سی شرط باشد (که هست) و چنانچه دیدگاه انتخاب‌کنندگان چیزی باشد که تا به‌حال بوده است در میان فوتبالیست‌های شاخص ایرانی کسی که بیشترین اقبال را برای راهیابی به جمع 3 نامزد نهایی عنوان مرد سال آسیا دارد، کسی نیست به جز علیرضا بیرانوند.
او نه فقط در خلق قهرمانی معنوی و البته به بار ننشسته تیم ملی در جام‌جهانی روسیه سهم بارزی داشت و پنالتی مهار کرده کریس‌ رونالدو او را به افسانه‌های ورزش ایران پیوند زد بلکه در ماجراجویی‌های شیرین پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا هم نقش چشمگیری را بازی کرده و هر چند گل‌هایی خورده اما نه به تعداد زیاد و گل‌های متعددی را از سوی رقبا بی‌اثر کرده و بخصوص از زمان ورود سرخ‌های تهرانی به مراحل حذفی دژ آهنین پرسپولیس را محکم‌تر و پرقوام‌تر ساخته است.
 
در فهرست کی‌روش نیست اما...
کارلوس کی‌روش در اظهارنظر اخیرش پیرامون مردان برتر فوتبال آسیا به سردار آزمون از ایران، هون سونگ مین از کره‌جنوبی و اودیل احمداف از ازبکستان اشاره کرده اما حرف‌های او فراتر از مردان زبده یک سال و با نگاهی کلی‌تر و فارغ از چارچوب‌های زمانی بوده و فقط سال 2018 را مبنای نگرش و صدور رأی خود قرار نداده است. بنابراین بحث دستاوردهای این سال به میان می‌آید و در این زمینه کمتر تیمی با ایران لااقل در سطح ملی برابری می‌کند. ایران در جام‌جهانی بیست و یکم از 3 بازی خود چهار امتیاز اندوخت و در گروهش سوم شد و فقط یک امتیاز از اسپانیا و پرتغال که اول و دوم شدند و صعود کردند کم آورد و نمایش‌های قوی ‌تدافعی تیم ملی نخستین فاکتوری بود که این توفیق را رقم زد. یوز‌ها در سه مسابقه خود در آوردگاه روسیه فقط دو گل خوردند و بدیهی بود که بیرانوند با دروازه‌بانی حرفه‌ای خود سهمی وسیع در این ماجرا داشته باشد. به واقع اگر ای‌اف‌سی بخواهد موفق‌ترین تیم ‌قاره آسیا در جام جهانی 2018 را پاس بدارد، باید توجه‌اش را به ایران معطوف کند و در پیکره تیم ایران در مجموع سه بازی سنگربان 1‌متر و 92 سانتی سابق نفت تهران یکی از بهترین‌ها و پر تداوم‌ترین‌ها بود. او در هر سه مسابقه تحت فشار حملات مکرر رقبا قرار داشت و فقط یک بار تسلیم شوت مواج دنی کوار‌شما مهاجم تکنیکی پرتغال و یک بار هم مغلوب ضربه زمینی دیه‌گوکاستا فوروارد برزیلی‌تبار اسپانیا شد و سایر راه‌ها را به ‌سوی رقبا بست و نشان داد تصورات قبلی در این خصوص که اسپانیا و پرتغال هر کدام حداقل سه، ‌چهار گل به ایران خواهند زد، خیالی بیش نبوده است.
 احتمالی قوی و در دسترس
البته دفاع چند لایه تیم ملی هم در ثبت این توفیق‌ها سهم بالایی داشت اما یک دروازه‌بان هم معمولاً در اینگونه موارد چهره می‌شود و این چیزی است که شامل بیرانوند هم شد.
در جام باشگاه‌های آسیا هم این سنگربان لایق که پرتاب‌های بلند دستش به سبب پایه‌گذاری حملات مؤثر برای مهاجمان معروف است، پرسپولیس را به طرز چشمگیری تقویت کرده و الدحیل به‌رغم سرشار بودن از مهره‌های ملی‌پوش و بین‌المللی در دو دیدار بیشتر از دو بار دروازه این سنگربان را نگشود. موفقیت‌های چشمگیر علیرضا در این دو جام ملی و باشگاهی انتخاب او را میان سه کاندیدای نهایی انتخاب مرد سال آسیا موجه جلوه می‌دهد و موفقیت‌های جهانبخش به این سبب که به آقای گلی او در زمان حضورش در لیگ هلند (با پیراهن آلکمار) منحصر شد و او در جام جهانی ندرخشید (و این عدم درخشش شامل قدوس اغلب نیمکت‌نشین و سید جلال حسینی خط خورده هم شد)، بیرانوند را قدمی از آنان در محاسبات سالانه ای‌اف‌سی پیش می‌اندازد و اگر کاندیدا و برنده شود، به‌گونه‌ای تاریخ‌سازی کرده و نخستین دروازه‌بان ایرانی خواهد شد که جایزه سالانه ای‌اف‌سی را به‌دست می‌آورد. این احتمال قوی ‌و در دسترس است که باید صبر کرد و دید ای‌اف‌سی هم آن را اجرایی می‌کند یا خیر. تا رسیدن چنان زمانی بد نیست بدانید جوایز بهترین‌های سال فوتبال آسیا طبق روال سال‌های اخیر در دهه اول آذرماه اهدا خواهد شد.


Page Generated in 0.0055 sec