printlogo


کد خبر: 168979تاریخ: 1397/7/19 00:00
روانخواه: درباره علی قربانی احساسی تصمیم گرفتیم
قانون استقلال این است، نمی‌توانی برو

امید روانخواه را باید جوان‌ترین عضو کمیته فنی باشگاه استقلال در طول تاریخ نامید. مربی جوانی که به دلیل مصدومیت خیلی زود کفش‌ها را آویخت و دوران مربیگری را آغاز کرد. روانخواه گرچه کارنامه درخشان و قابل توجهی در این حوزه نداشته اما به جهت مقبولیت، انگیزه و استعدادی که در خود دارد مورد توجه باشگاه استقلال و پیشکسوتان این باشگاه قرار گرفته تا در حوزه‌ای مهم همچون کمیته فنی باشگاه استقلال فعالیت کند. روانخواه این کمیته را بازویی قدرتمند برای باشگاه استقلال تلقی می‌کند و بر این باور است که این کمیته می‌تواند دست شفر و مدیران استقلال را برای تصمیم‌گیری‌های بهتر بگیرد.

میان اعضای کمیته فنی استقلال از همه جوان‌تر هستید. چه شد که در این گروه مهم جا گرفتید؟
 فکر می‌کنم این سوال را باید باشگاه استقلال جواب بدهد که چرا از من جوان در کمیته فنی استفاده کرد اما اگر بخواهم خودم مختصر جوابی بدهم باید به این نکته اشاره کنم که حضورم در این کمیته خواسته باشگاه استقلال بود. آنها با توجه به سوابقی که در استقلال و مربیگری داشتم خواستند در این حوزه فعالیت کنم. من بالاترین مدرک مربیگری در فوتبال را دارم و مدتی سرمربی تیم سپیدرود و شهرداری فومن بودم. البته به باشگاه استقلال از همان روز اول اعلام کردم که من سرمربی تیم نیروی زمینی تهران هستم و باید با این باشگاه برای حضور در نشست‌های کمیته فنی هماهنگ باشم که آنها هم قبول کردند.
دلیل تشکیل کمیته فنی باشگاه استقلال چیست؟
 مهم ترین دلیل نظارت است. فکر می‌کنم جای چنین گروهی در باشگاه استقلال کاملا خالی بود. باشگاه باید همیشه از چنین افرادی که نیت خیر داشته باشند، سود ببرد تا کارها با هم‌فکری انجام شود. اتفاقاتی در ماه‌های اخیر رخ داده که به سود استقلال نبوده. ما آمده‌ایم تا در بحث خرید و فروش کمک حال باشگاه باشیم و به رفت و آمد‌ها نظارت کنیم. نباید اجازه بدهیم استقلال لطمه ببیند.  باشگاه بزرگی همچون استقلال نباید در مشکلات ساختاری فرو برود اما می‌بینیم که این مشکلات در باشگاه استقلال وجود دارد.
اگر این کمیته فنی قدری زود‌تر تشکیل شده بود بازیکنانی همچون تیام، جباروف، ابراهیمی، حسینی و نورافکن از استقلال می‌رفتند؟
 نمی‌گویم اگر کمیته فنی در باشگاه استقلال تشکیل شده بود همه این بازیکنان در استقلال می‌ماندند اما به جرات می‌توانم بگویم لااقل چهار نفر از این اسامی تا نیم فصل در استقلال باقی می‌ماندند تا در زمان کافی برای انتخاب جانشین‌های آنها تصمیم‌گیری شود. نه اینکه با عجله سراغ بازیکن برویم. ابتدای فصل هجدهم یکدفعه استقلال بازیکنان کلیدی‌اش را از دست داد. از طرفی داریوش شجاعیان هم با مصدومیت مواجه بود و این وضعیت کار را برای سرمربی تیم مشکل می‌کرد. قطعا این جدایی‌ها برای ناکامی‌های استقلال دلایلی باقی گذاشته اما اگر ما می‌توانستیم آنها را حفظ کنیم الان هیچ دلیلی برای ناکامی‌های استقلال و این نتایج نا‌مناسب پذیرفتنی نبود.
پس به نوعی شما هم به آقای شفر حق می‌دهید.
 بله، به شفر حق می‌دهم چون بازیکنان مهمی را از دست داده است. شما نگاه کنید استقلال بعد از رفتن بازیکنان کلیدی‌اش چه وضعی پیدا کرده.
خریدهای خوبی هم انجام نشد. نمونه‌اش الحاجی گرو که نتوانسته در خط حمله استقلال نمایش راضی‌کننده‌ای داشته باشد. آیا شما در کمیته فنی درباره جدا شدن این بازیکن بحث داشته‌اید؟
 حقیقت را بگویم تا الان هیچ بحثی درباره جدا شدن گرو از استقلال نداشتیم. ببینید ابتدای فصل همه انتظار داشتند استقلال بازیکن بگیرد و باشگاه هم با گرو قرار‌داد بست. این بازیکن برخلاف تیام جواب نداده اما به نظر من هنوز زود است که برای کنار گذاشتن او تصمیم بگیریم. باید قدری به گرو فرصت بدهیم تا خودش را نشان بدهد. یک مثال برای شما بزنم. قبل از اینکه فصل شروع شود هواداران استقلال به شدت از علی قربانی انتقاد می‌کردند اما وقتی فصل شروع شد نظرات آنها عوض شد.
یعنی اعتقاد داری که نباید به خاطر حرف مردم تصمیم‌گیری کرد؟
 دقیقا. باشگاه بزرگی مثل استقلال باید فراتر از احساس‌زدگی مردم تصمیم‌گیری کند و باید به لحاظ فکری چند قدمی از آنها جلو‌تر باشد. همان مردمی که می‌گفتند علی قربانی باید از استقلال برود الان وقتی من را می‌بینند می‌گویند چرا قربانی را از دست دادید. به نظر من باشگاه در این زمینه‌ها باید نگاه آینده ‌نگرانه‌تری داشته باشد و مانند مردم احساسی نشود و روی احساس تصمیم نگیرد. کمیته فنی تشکیل شده که در واقع جلوی این تصمیم‌گیری‌های نادرست گرفته شود.
حساسیت شما فقط روی بازیکنان خارجی استقلال است یا دیگران را هم زیر نظر دارید؟
 قطعا دیگران را زیر نظر داریم و این‌طور نیست که کمیته فنی فقط روی گرو و دیگر خارجی‌ها متمرکز شود. مطمئنا هر بازیکنی در دراز‌مدت نتواند خودش را با استقلال وفق دهد باید برود. این قانون باشگاه‌های بزرگی همچون استقلال و پرسپولیس است اما باید در این زمینه ما هم درست تصمیم بگیریم و به این نتیجه برسیم که آن بازیکن دیگر به کار استقلال نمی‌آید نه اینکه مانند ماجرای قربانی احساسی تصمیم بگیریم.
درباره تیمت نیروی زمینی هم با همین نگاه جلو می‌روی؟
 تیم من اصلا نمی‌تواند بازیکن بگیرد. نیروی زمینی فقط سرباز می‌گیرد که شکر خدا تا الان با همین سرباز‌ها در لیگ دو فوتبال ایران جایگاه دومی را در اختیار داریم. کار در لیگ دو دشوار است اما سعی می‌کنم بهترین عملکرد را داشته باشم.

 


Page Generated in 0.0067 sec