printlogo


کد خبر: 168957تاریخ: 1397/7/19 00:00
دعوای بی‌حاصل پس از حذف دختر جودوکای نوجوان
بیابید پرتقال فروش را!ایران ورزشی - المپیک نوجوانان آرژانتین در حالی به میزبانی شهر «بوینس آیرس» پیگیری می‌شود که تیم جودوی نوجوانان ایران تنها با دو نماینده در بخش پسران و دختران در این رقابت‌ها حضور پیدا کرده بود. دو نماینده‌ای که اتفاقا هر دو خیلی ناباورانه از گردونه رقابت‌ها کنار رفتند اما اتفاق عجیبی که برای مارال مردانی نماینده دختران جودوی ایران در این رقابت‌ها رخ داده حاشیه‌های عجیبی را به پا کرده است. زمانی که مارال مردانی برای مبارزه وارد تاتامی می‌شود مسوولان برگزاری مسابقات به دلیل پوشش ملی‌پوش کشورمان اجازه مبارزه کردن را به او نمی‌دهند. مردانی نماینده وزن ۷۸- کیلوگرم جودوی بانوان ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۱۸ جوانان در بوینس آیرس کشور آرژانتین، در حالی‌ که قصد داشت در نخستین مبارزه خود برابر حریفی از دومنیکن روی تاتامی برود، مسوولان برگزاری این بازی‌ها به او به علت داشتن حجاب اسلامی اجازه مبارزه ندادند تا تنها نماینده جودوی بانوان ایران در المپیک جوانان از دور رقابت‌ها کنار برود. به همین دلیل رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک به شدت به این موضوع اعتراض می‌کند و مسوول برگزاری مسابقات او را به گوشه‌ای از سالن راهنمایی کرده و در اتاق تمام ماجرا را به او توضیح می‌دهد. مسوول مربوطه مدعی می‌شود که چند ماه گذشته نامه‌ای از سوی اتحادیه جودوی آسیا به فدراسیون جودوی ایران و به شخص رییس فدراسیون ارسال شده و این موضوع به درخشان گفته شده که نماینده ایران با پوشش اسلامی نمی‌تواند در این مسابقات حضور پیدا کند اما محمد درخشان رییس فدراسیون جودوی ایران به دلایلی نامعلوم گویا موضوع به این مهمی را از مسوولان کمیته ملی المپیک کشورمان مخفی نگه داشته است! از سوی دیگر اما محمد درخشان رییس فدراسیون جودو در این خصوص صراحتا هرگونه نامه‌نگاری با کنفدراسیون آسیا و مسوولان برگزاری مسابقات را تکذیب کرده و مدعی شده که رییس اتحادیه جودوی آسیا اصلا چنین نامه‌ای را به فدراسیون جودوی ایران ارسال نکرده‌ است. حال باید دید اصلا انداختن توپ به زمین دیگری برای توجیه فرصتی طلایی که به همین راحتی از دست رفت چه حاصلی دارد و چه دردی را از ما دوا می‌کند؟ خواسته یا ناخواسته قدرت و اعمال نفوذ برگزارکننده بازی‌های المپیک نوجوانان، برای ممانعت از حضور ورزشکاران محجبه در این دوره از بازی‌ها به ارتباطات اندک ما و بی‌اطلاعی مسوولان از قانون وضع شده چربید. قبول داشته باشیم یا نه، یک فرصت طلایی از دست یکی از استعدادهای آتیه‌ساز جودوی بانوان کشورمان به اجبار سلب شد، فقط به‌خاطر اینکه ما از موضوعی به این مهمی بی‌خبر بودیم. حالا بعد از اینکه دیگر کار از کار گذشته و راه چاره‌ای هم برای بازگشت زمان به عقب و جبران مافات وجود ندارد بهترین راه این است که به جای توجیه و انداختن توپ به زمین دیگری فکری اساسی برای موارد مشابه‌ای که قطعا مجددا در همین باب پیش پای ما قرار می‌دهند بکنیم.
 
درخشان: مگر دیوانه‌ام نامه‌‌ای به این مهمی را به کمیته المپیک اطلاع ندهم؟!
محمد درخشان، رییس فدراسیون جودو با تاکید بر اینکه اتحادیه جودوی آسیا هیچ مکاتبه‌ای با فدراسیون جودو مبنی بر ممنوعیت پوشش حجاب در بازی‌های المپیک جوانان نداشته تاکید دارد چون صالحی امیری، رییس اتحادیه جودوی آسیا را نمی‌شناسد احتمالا او را با فرد دیگری اشتباه گرفته است!
محمد درخشان، رییس فدراسیون جودو درباره اینکه عنوان شده عبید العنزی، رییس اتحادیه جودوی آسیا در واکنش به اعتراض رییس کمیته ملی المپیک عنوان کرده بابت این موضوع یک ماه و نیم قبل به فدراسیون جودو هشدار داده است می‌گوید: «اصلا چنین چیزی صحت ندارد و هیچ نامه‌ای بابت این موضوع به فدراسیون جودو ارسال نشده است. فکر می‌کنم رییس کمیته ملی المپیک از آنجا که شناختی نسبت به العنزی ندارد، شخص دیگری را با رییس اتحادیه جودوی آسیا اشتباه گرفته است. مگر دیوانه‌ایم نامه‌ای به دست ما در این خصوص رسیده باشد و ما آن را به اطلاع کمیته ملی المپیک‌ نرسانیم؟»
رییس فدراسیون جودو ادامه می‌دهد: «مردانی کمتر از ۴۰ روز پیش طبق نامه رسمی فدراسیون جهانی که مدارک آن نیز موجود است برای حضور در این رقابت‌ها کوالی‌فاید شده بود پس چطور عنوان شده یک ماه و نیم پیش این موضوع را به ما اعلام کرده‌اند؟ ما نیز بلافاصله کمیته ملی المپیک را در جریان پذیرش مردانی برای حضور در المپیک جوانان قرار دادیم تا کارهای مربوط به اعزام او انجام شود و در ادامه نیز به فدراسیون جهانی برای حضور این جودوکا در المپیک جوانان اعلام آمادگی کردیم.»
درخشان با بیان اینکه طبق قانون فدراسیون جهانی جودو، بانوان مسلمان تنها در رقابت‌های آسیایی می‌توانند با حجاب اسلامی مبارزه کنند معتقد است: «در کلیه رویدادهایی نظیر رقابت‌های قهرمانی جهان، گرندپری و گرنداسلم، بانوان جودوکا نمی‌توانند با حجاب بر روی تاتامی حاضر شوند و به آنها اجازه حضور در میادین داده نمی‌شود اما در رویدادهایی مانند رقابت‌های المپیک که زیر نظر کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) برگزار می‌شود بحثی درخصوص الزام ورزشکاران زن به داشتن یا نداشتن حجاب مطرح نشده، همان‌طور که خانم علی سراج از عربستان در جریان رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن با حجاب بر روی تاتامی حاضر شد و مبارزه کرد، حتی این جودوکا در المپیک ۲۰۱۶ ریو نیز حاضر شد اما نمی‌دانم به چه دلیلی مبارزه نکرد.»

ناکامی ملی‌پوش نوجوان جودوی ایران در المپیک آرژانتین
ابوالفضل شجاعی، تنها نماینده نوجوان جودوی ایران در بازی‌های المپیک‌ ۲۰۱۸ آرژانتین با پذیرش شکست در مقابل حریفی از مولداوی وداعی تلخ را در این دوره از بازی‌ها تجربه کرد.
در جریان رقابت‌های جودوی المپیک نوجوانان ۲۰۱۸ در آرژانتین که با حضور ۱۰۴ جودوکا از ۷۰ کشور در حال برگزاری است، ابوالفضل شجاعی نماینده وزن ۱۰۰- کیلوگرم ایران در دور نخست برابر فلوری نیوهزکو از کشور برونئی به برتری رسید اما او در دومین مبارزه مقابل بکاریس سادوکاس از قزاقستان شکست خورد و به گروه شانس مجدد رفت. شجاعی در نخستین مبارزه خود در گروه شانس مجدد نیز مقابل الین باگریان از مولداوی شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.
پیش از این نیز مارال مردانی، تنها نماینده جودوی بانوان ایران در این رقابت‌ها به‌دلیل داشتن حجاب با ممانعت مسوولان برگزاری این رقابت‌ها، نتوانست به روی تاتامی برود و به اجبار از جدول مسابقات حذف شد.


اصغررحیمی:
درخشان از ممنوعیت حضور بانوان مطلع بود!

سرپرست کاروان ورزش ایران در بازی‌های المپیک جوانان در واکنش به حواشی جودو تاکید دارد که مسوولان حاضر در سالن مسابقات به ما نامه‌ای نشان دادند که در آن رییس فدراسیون جودوی ایران درمورد حضور بانوان با پوشش اسلامی از آنها استعلام کرده و آنها اعلام کرده‌اند که حضور بانوان ایرانی ممنوع است ولی درخشان این موضوع را از ما مخفی نگه داشته بود!
اصغر رحیمی درخصوص حذف عجیب و غریب جودوکای نوجوان کشورمان از گردونه بازی‌های المپیک آرژانتین می‌گوید: «صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک این موضوع را شخصا پیگیری کرد و قره‌خانلو نیز حضور داشت. ما این موضوع را پیگیری کردیم و به مسوولان برگزاری مسابقات اعتراض کردیم که چرا این موضوع را به ما اعلام نکردید به هر حال ورزشکار ما توانسته IDکارت بگیرد و در مسابقات حضور پیدا کند. آنها به ما گفتند که مشکل حجاب در سطح آسیا حل شده است اما در مسابقات کسب سهمیه المپیک (گرندپری، ‌گرنداسلم و بازی‌های المپیک و جهانی) در واقع موضوع حجاب ممنوع است.»
رحیمی تاکید دارد: «ما به آنها گفتیم که چرا این موضوع را به ما اطلاع ندادید و آنها به ما نامه‌ای را نشان دادند که در آن نامه رییس فدراسیون ایران از آنها استعلام کرده بود؛ نه مشخصا درمورد این بازی‌ها بلکه درمورد مسابقات گرندپری ترکیه از آنها سوال کرده که آیا ما می‌توانیم در مسابقات گرندپری شرکت کنیم یا خیر؟ آنها نیز اعلام کرده‌‌اند که حضور بانوان شما در این مسابقات امکان ندارد و غیر قانونی است.»

 


Page Generated in 0.0062 sec