printlogo


کد خبر: 166848تاریخ: 1397/6/26 00:00
گزارش دونائومی و ماری، مثل سرنا و ونوس
تکرار جذاب قصه دو خواهر

قهرمانی او در گرنداسلم تنیس یک اتفاق منحصر به فرد بود. ستاره‌ای که با چشم‌های بادامی‌اش پدیده خاموش تنیس اوپن آمریکا بود و چراغ خاموش آرام آرام جلو آمد و به جامی چنگ زد که در تاریخ یک قرنی تنیس دنیا دست هیچ چشم بادامی به آن نرسیده بود. او با آن چشم‌های ریز و چهره معصومانه همه چشم‌ها را خیره کرد و در آمریکا چنان ولوله‌ای به پا کرد که همه به احترامش بایستند و کلاه از سر بردارند.
اشک‌های اسطوره زندگی‌اش در فینال جنجالی آمریکا جنبه‌ای دراماتیک به قهرمانی این دختر ساده ژاپنی بخشید تا نائومی اوساکا بدل به بانوی شماره یک تنیس شود.
قهرمانی او یک غافلگیری محض بود چرا که تنیسور ۲۰ ساله ژاپنی پیش از این رقابت‌ها در رتبه نوزدهم تنیس بانوان جهان قرار داشت و تنها قهرمانی در ایندین ولز را تجربه کرده بود. او نخستین فینال گرند اسلم خود را برابر الگوی خود یعنی سرنا ویلیامز تجربه کرد و در نهایت با شکست او به جامی بوسه زد که هیچکس تصورش را نداشت.
قهرمانی در تنیس اوپن آمریکا زندگی اوساکا را عوض و او را به یک ستاره تبدیل کرد. تنیسور ۲۰ ساله یک قرارداد میلیونی با آدیداس امضا کرد. همچنین در یوکوهاما استقبال خوبی از این تنیسور شد و او را به‌عنوان سفیر نیسان معرفی کردند. او در برنامه‌های پربیننده آمریکایی همچون Today،NBCیا
«The EllendeGeneres show» حضور یافت. نائومی به شهرت دست یافت و احساسش را از اتفاقی که رخ داد پنهان نکرد.
اکنون تنیسور ژاپنی باید یاد بگیرد چگونه با شهرت کنار بیاید. او در ۲۰ سالگی با تنیس خود نشان داد که اگر هدف داشته باشید، می‌توانید به پیروزی‌های بزرگی دست یابید. او که در زمین خجالتی است هنگام بازی به یک حیوان درنده تبدیل می‌شود و افراد زیادی روش بازی‌اش را با سرنا مقایسه می‌کنند. این قضیه اتفاقی نیست چون تنیسور آمریکایی از کودکی الگوی نائومی بوده است.  او مانند سرنا یک خواهر بزرگتر از خود به نام ماری دارد. پدرش لئونارد مکسیم فرانکوا پس از اینکه فینال دوبل زنان سرنا و ونوس ویلیامز در رولان گاروس را از تلویزیون مشاهده کرد تصمیم گرفت دخترانش مانند آنها به تنیس بپردازند. چالش پیش روی اوساکا بزرگ است چون سرنا تاکنون فاتح ۲۳ گرند اسلم شده و با ۳۷ سال، به دنبال رسیدن به رکورد ۲۴ قهرمانی مارگارت کورت است.
کودکی متفاوت
نائومی نیز مانند دیگر ورزشکاران مشهور داستان خاص خودش را دارد. مادرش تاماکی زمانی که در موسسه ساپورو تحصیل می‌کرد با جوان سیاه پوستی به نام لئونارد مکسیم فرانکوا آشنا شد. این مرد در هائیتی متولد و در آمریکا بزرگ شده بود و سپس به ژاپن رفته بود. آنها رابطه پنهانی خود را شروع کردند و زمانی که پدر تاماکی متوجه این موضوع شد، عصبانی شد چون بر اساس باورهای‌شان این رابطه یک ننگ در خانواده‌شان محسوب می‌شد.
تاماکی و لئونارد به اوساکا رفتند و در کنار هم زندگی کردند. آنها نزدیک به یک دهه هیچ ارتباطی با خانواده‌ تاماکی نداشتند. فرزندانشان فامیلی‌ مادرشان را به ارث برده بودند چون از این طریق می‌توانستند به راحتی در مدرسه ثبت نام کنند. در سال ۱۹۹۹ همه چیز عوض شد. در این سال لئونارد فینال دوبل رولان گاروس بین سرنا و ونوس را از تلویزیون دید و تصمیم گرفت دخترانش نیز تنیسور شوند. او آشنایی کمی از این ورزش داشت و زمانی که نائومی تنها سه سال داشت به لانگ آیلند نقل مکان کردند جایی که پدر و مادر لئونارد در این شهر زندگی می‌کردند. لئونارد برای فرزندانش کتاب و ویدیوهای آموزشی درباره تنیس خرید تا به فرزندانش این رشته را آموزش بدهد. نائومی در مصاحبه به نیویورک تایمز گفت‌: «دوست نداشتم مدام به توپ ضربه بزنم اما یک هدف داشتم و آن هم شکست خواهرم بود. برای او یک رقابت محسوب نمی‌شد اما برای من اینچنین بود. هر روز به او می‌گفتم فردا تو را شکست خواهم داد.»
آنها در سال ۲۰۱۶ خانه پدر و مادر بزرگشان را ترک و به جنوب فلوریدا نقل مکان کردند. در آنجا هر روز به تمرین پرداختند و شبها درس می‌خواندند. به همین خاطر ارتباط کمی با هم سن و سالان خود داشتند. زندگی نائومی تنها بر اساس یک هدف ساخته شده بود که آن هم ستاره شدن در رشته تنیس بود. نائومی و ماری، ملیت ژاپنی خود را حفظ کردند.
 شکست اسطوره
ماری دچار یک آسیب‌دیدگی شد و این قضیه مانع از پیشرفتش شد. در این شرایط نائومی رتبه خود را در رده‌بندی بهتر کرد. در نهایت توانست نخستین قهرمانی‌اش را در مارس گذشته در ایندین ولز کسب کند. هنگام دریافت جایزه، تنیسور ۲۰ ساله تماشاگران را با اظهاراتش به خنده واداشت.
او گفت‌: «این احتمالا بدترین مصاحبه‌ای باشد که شنیده‌اید.»
 یک هفته‌ بعد نائومی در دور نخست تنیس میامی برای نخستین بار با سرنا روبه‌رو شد و تنیسور آمریکایی پیروز شد.
 او پس از این اتفاق گفت‌: «همیشه دوست داشتم با او بازی کنم.»
 نائومی دوباره با او در فینال تنیس اوپن آمریکا روبه‌رو شد و توانست نخستین ژاپنی لقب بگیرد که فاتح یک گرند اسلم می‌شود. اوساکا اکنون در رتبه هفتم رده‌بندی تنیس بانوان قرار دارد.
 


Page Generated in 0.0056 sec