printlogo


کد خبر: 166800تاریخ: 1397/6/26 00:00
السد- استقلال: بلیت بازگشت در دست آبی‌ها
در انتظار بزرگترین کامبک 20 سال اخیر

حمیدرضا عرب

زدن 2 گل به السد برای استقلال که بارها در لیگ قهرمانان آسیا طعم شیرین بازگشت را چشیده هرگز نمی‌تواند کار غیرممکنی باشد. استقلال ظرفیت بازگشت‌های بزرگ را دارد و این اتفاق بارها در لیگ قهرمانان آسیا رخ داده است. این بار نیز از وینفرید شفر و شاگردانش انتظار می‌رود که روی همان شخصیت بازگشت پذیر استوار بمانند و صحنه بازی با یکی از مدعیان قهرمانی درآسیا را با پیروزی ترک کنند. بازیکنان استقلال اگر بدانند که در چه موقعیت بزرگی قرار گرفته‌اند، این 90 دقیقه را از جان مایه می‌گذارند و هر آنچه آموخته‌اند را به کار می‌گیرند تا خود را به جمع چهار تیم لیگ قهرمانان آسیا برسانند. استقلال همه را در انتظار یک بازی تاریخی منتظر گذاشته است.
استقلال در بازی رفت که به میزبانی‌اش برگزار شد، شکست تلخی را پذیرفت و در حالی ‌که یک گل هم از حریف پیش بود، ناگهان در نیمه دوم همه چیز را باخت و با شکست 3 بریک میدان بازی را ترک کرد. آن شکست در ظاهر نباید امیدی برای استقلال در بازی برگشت که به میزبانی السد برگزار می‌شود، باقی گذاشته باشد اما به این صراحت هم نمی‌توان از استقلال قطع امید کرد.
استقلال در تاریخ بازی‌های خود در لیگ قهرمانان آسیا بارها در چنین شرایطی قرار گرفته و شکست را با پیروزی تاخت زده است. نمونه‌اش بازی با نوف باخور ازبکستان که استقلال بازی رفت را با نتیجه 4 بریک باخت و در بازی برگشت با نتیجه 3 برصفر پیروز شد. یا بازی با الاتحاد عربستان که آبی‌ها در ورزشگاه آزادی با وجود اینکه از حریف خود با یک گل پس افتادند، توانستند در عرض کمتر از 15 دقیقه شکست را با تساوی تاخت بزنند و به مرحله بعد صعود کنند.
استقلال در بازی برگشت از داشتن تماشاگر محروم است و شاید قدری به لحاظ روانی احساس کمبود کند اما برای گذر از السد تنها تماشاگر کافی نیست و لازم است که استقلال به لحاظ تاکتیکی طرح و برنامه متفاوتی نسبت به بازی رفت داشته باشد و با برنامه‌ریزی کافی گام به میدان بگذارد. در بازی رفت اشتباه‌های فردی و تعویض‌های اشتباه شفر نقش بسیار تعیین کننده‌ای در خلق شکست خانگی آبی‌ها ایفا کرد اما در بازی برگشت هیچ جایی برای اشتباه کردن وجود ندارد و استقلال باید با هدفگذاری مناسب گام به این میدان بگذارد و مانع از تکرار آن اشتباه‌ها شود.
مدیریت بازی در دقایق آغازین در راه رسیدن به نتیجه دلخواه نقش بسیاری ایفا خواهد کرد و اگر آبی‌ها بتوانند دروازه خود را از حملات پی در پی السدی‌ها در ابتدای بازی مصون نگه دارند، بدون شک در ادامه شانس‌های بیشتری برای عبور از این مرحله خواهند داشت.
استقلال به طور قطع باید هافبک‌های طراح السد را خنثی کند و اجازه ندهد بازیکنانی همچون گابی و ژاوی که در بازی رفت نسخه استقلال را پیچیدند در این بازی اقدام به بازیسازی کنند.
یک دفاع منطقه‌ای و یک بازی بسته در دقایق آغازین استقلال را امیدوار نگه خواهد داشت اما در عین حال چشم دوختن به ضد حملات و مهم‌تر از همه استفاده از تک فرصت‌هایی که بی شک نصیب استقلال خواهد شد، آبی‌ها را به سمت و سوی برتری در این بازی سوق خواهد داد.
حس بازگشت اگر در وجود تک، تک بازیکنان استقلال نهفته شده باشد، جبران شکست تلخ بازی رفت هرگز دور از ذهن نیست. مصاحبه بازیکنان استقلال را که می‌بینیم این حس لااقل در ظاهر در وجودشان رخنه کرده و آنها در پی بازگرداندن نتیجه ضعیف بازی رفت در تهران هستند.
این نگاه بدون شک زمینه‌ساز برتری در بازی برگشت خواهد شد و چنانچه شفر نیز برنامه‌ریزی مناسبی در این بازی داشته باشد و به خوبی هافبک‌های السد را مهار کند و دستورات تاکتیکی مناسبی به شاگردانش بدهد، بی‌شک تیمش به نقطه‌ای خواهد رسید که شکست بازی رفت را جبران خواهد کرد.
 استقلال برای رسیدن به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا تنها 2 گل فاصله دارد و برای تیم با ریشه و بزرگی همچون استقلال به ثمر رساندن 2 گل در قطر مقابل السد نمی‌تواند کار دشوار و غیر ممکنی باشد.


ترکیب احتمالی استقلال
دروازه‌بان: مهدی رحمتی
مدافعان میانی: پژمان منتظری، آرمین سهرابیان
مدافعان کناری: میلاد زکی‌پور، فرشاد محمدی مهر(خسرو حیدری)
هافبک‌ها: روزبه چشمی، فرشید باقری، علی کریمی
مهاجمان: وریا غفوری، مرتضی تبریزی، فرشید اسماعیلی
***
نکته: احتمال دارد که روزبه چشمی به خط دفاع منتقل شود و آنگاه آرمین سهرابیان در دفاع چپ قرار گیرد. اگر چشمی از خط میانی به خط دفاع بازگردد ممکن است زکی‌پور یک خط جلو‌تر بازی کند یا اساسا بازیکن دیگری در این پست قرار بگیرد. مارکوس نیومایر یکی از گزینه‌های جدی است. درباره دفاع راست استقلال هم این احتمال وجود دارد که شفر دقیقه 90 از همان وریا غفوری در این پست بازی بگیرد. شفر در تمرین‌های روزهای اخیر همه را گیج کرده است.

 


Page Generated in 0.0054 sec