printlogo


کد خبر: 166754تاریخ: 1397/6/26 00:00
آماده‌باش جودوی ایران برای نقش‌آفرینی روی تاتامی جهانی
ملایی، مهره طلایی جودو در باکو
طبق اعلام سایت رسمی فدراسیون جهانی جودو پس از بررسی جودوکاهای حاضر در رقابت‌های قهرمانی جهان، سعید ملایی نایب قهرمان بازی‌های آسیایی به‌عنوان شانس اصلی کسب مدال طلای جهان به شمار می‌رود. بر اساس تقویم فدراسیون جهانی جودو فقط سه روز دیگر تا شروع رقابت‌های جودوی قهرمانی جهان زمان باقی مانده است. رقابتی حساس و مهیج که قرار است با حضور ۸۰۰ جودوکا از ۱۲۹ کشور به میزبانی آذربایجان در باکو آغاز شود. این دوره از رقابت‌های جهانی هفت روز زمان می‌برد و بهترین‌های جودوی جهان قرار است در اوزان مختلف در این مسابقه که بزرگترین و معتبرترین رویداد سال جاری در رشته جودو به حساب می‌آید، به مصاف هم بروند.
بر همین اساس، سایت رسمی فدراسیون جهانی جودو در نگاهی اجمالی به جودوکاهای حاضر در این دوره از مسابقات، شرایط جودوکاهای شاخص حاضر در این دوره از مسابقات را آنالیز کرده است. در این بین ستاره‌های جودوی ایران نیز از زاویه دید تحلیلگران فدراسیون جهانی جودو دور نماندند زیرا در میان سه نماینده ایران، فدراسیون جهانی سعید ملایی ستاره وزن منهای 81 کیلوگرم ایران را به‌عنوان بخت نخست و شانس اصلی کسب مدال طلای این دوره از رقابت‌های جهانی مطرح کرده است، جودوکایی که سال گذشته در بوداپست به نشان برنز جهان دست یافت و بعد از آرش میراسماعیلی و سیدمحمود میران، به‌عنوان سومین جودوکای ایرانی نام خود را بین مدال آوران جهانی ثبت کرده است. ملایی در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی نیز فقط چند ثانیه تا کسب خوشرنگ‌ترین نشان این مسابقات یعنی مدال طلا فاصله داشت اما با ناداوری و البته اشتباه خودش در ثانیه پایانی، رنگ مدالش عوض شد و با نقره بازی‌های آسیایی به کار خود در جاکارتا پایان داد.
طبق اعلام سایت فدراسیون جهانی جودو، سعید ملایی نفر اول رنکینگ وزن ۸۱- کیلوگرم، سال گذشته بعد از ۱۰ سال برای جودوی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان مدال برنز کسب کرد. این جودوکای ۲۶ ساله با طلای گرنداسلم دوسلدورف و چهار برنز رقابت‌های گرندپری، خود را به سطح اول جودوی دنیا رسانده و بعد از کسب نشان نقره بازی‌های آسیایی، در باکو به دنبال مدالی خوشرنگ‌تر از سال گذشته در رقابت‌های جهانی است. به همین دلیل سعید ملایی قطعا در رقابت‌های جهانی 2018 باکو شانس اصلی کاروان جودوی ایران برای ایستادن روی سکوی قهرمانی جهان و درخشش در وزن تخصصی خود است. البته سعید اگر بتواند در این دوره از مسابقات قهرمانی جهان صاحب مدال طلای این رقابت‌ها شود و در صدر رده‌بندی وزن خود در فهرست فدراسیون جهانی باقی بماند، می‌تواند به‌عنوان برترین جودوکای سال 2018 صاحب جایزه ویژه و قابل توجه (50 هزاردلاری) فدراسیون جهانی جودو نیز شود.
همچنین علاوه بر ملایی که براساس اعلام فدراسیون جهانی مسجل‌ترین ملی‌پوش ایران برای کسب نشان طلای جهان است، محمد محمدی بریمانلو در وزن ۷۳- کیلوگرم و جواد محجوب در وزن 100+ کیلوگرم دو جودوکای دیگری هستند که قرار است در این رویداد معتبر همراه با ملایی برای تیم ملی جودوی ایران در مسابقات جهانی روی تاتامی بروند. بریمانلو نیز یکی دیگر از چهره‌های شاخص جودوی ایران است که در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی مدال برنز را برای کاروان کشورمان در جاکارتا کسب کرد و در یک سال گذشته پیشرفت خوبی در وزن تخصصی خود داشته است. او در جاکارتا با ارائه مبارزات سطح بالا بخصوص مقابل نماینده کره جنوبی ثابت کرد که سخت و پرتلاش به دنبال اثبات توانایی‌های خود در این رشته و کسب موفقیت در میدان جهانی و در نهایت بازی‌های المپیک آینده است. جودوکایی که تلاش می‌کند خود را به ۱۰ ورزشکار برتر دنیا در این رشته رزمی برساند. البته بریمانلو قطعا در وزن 73- کیلوگرم جهانی کار سختی پیش رو دارد ولی در دنیای حرفه‌ای ورزش چیزی دور از ذهن و دسترس نیست.
فدراسیون جهانی جودو نگاه و تحلیل فنی جالبی نیز در خصوص جواد محجوب دیگر ستاره سنگین وزن جودوی ایران دارد. سایت رسمی فدراسیون جهانی اینطور در مورد محجوب اظهارنظر می‌کند: «جواد محجوب سال گذشته به وزن ۱۰۰+ کیلوگرم آمد و در این مدت مبارزات خوب و سطح بالایی را به نمایش گذاشت. او در چهار تورنمنت جایزه بزرگ مدال کسب کرد و نشان داد برای وزن جدید برنامه دارد. سبک خاص جودوی محجوب به همراه شرایط وزنی او باعث شده تا وی توانایی برتری برابر هر حریفی را در باکو داشته باشد.»

 


Page Generated in 0.0056 sec