printlogo


کد خبر: 166596تاریخ: 1397/6/24 00:00
نشست صالحی امیری با رییس کمیته بین‌المللی المپیک
باخ: در تحریم، کنار ایران می‌مانیم

صالحی امیری در جریان سفر به سوییس در مقر کمیته بین‌المللی المپیک با توماس باخ دیدار داشت و او را به ایران دعوت کرد. در ابتدای این دیدار، توماس باخ رییس کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) ضمن خوش‌آمدگویی به صالحی امیری گفت: «این ملاقات کمک می‌کند طرفین نسبت به هم شناخت بهتری پیدا کرده و در مورد تمام مسائل مشترک بین دو نهاد ورزشی به نقطه نظراتی مشترک و تصمیماتی مناسب دست یابند.»
باخ با اشاره به اینکه قبلا هم به ایران سفری داشته، گفت: «شناخت خوبی از ایران دارم. هم اکنون در خانه شخصی‌ام چهار تابلو نقاشی از اصفهان دارم که همه روزه با دیدن آن به یاد فرهنگ و تمدن ایران می‌افتم.»
صالحی امیری نیز ضمن تقدیر از توماس باخ به واسطه برپایی این نشست درباره شرایط ورزش در ایران و علاقه مندی مردم توضیحاتی داد: «ورزش در ایران به جریان اجتماعی بسیار فعال تبدیل شده است و جوانان زیادی روزانه مسائل ورزش را دنبال می‌کنند. جنبش آینده ایران، جنبش ورزش است که تصمیم داریم اهداف جنبش المپیک را توسعه داده و به متن جامعه بیاوریم. در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در هیات اجرایی جدید تصمیم داریم آموزش المپیک را به سطح مدارس و دانشگاه‌ها آورده و با جمعیت میلیونی در این دو نهاد به جنبش المپیک و پیاده سازی آن کمک کنیم.» رییس کمیته ملی المپیک ایران همچنین به تهیه طرح و برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی موزه ملی ورزش ایران اشاره کرد: «اعتقاد دارم جای مجموعه ملی ورزش ایران با توجه به بزرگی و افتخارات قهرمانان ایران زمین، خالی بوده و هست و به همین دلیل در نظر داریم در نخستین فرصت این موزه را با کمک تمامی بخش‌های ورزش راه اندازی کرده و در چند فاز آن را تکمیل کنیم.» او سرمایه‌گذاری ایران در بحث ورزش بانوان را مطرح کرد و گفت: «خوشبختانه با حمایت وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون‌ها گام‌های اساسی در توسعه ورزش بانوان برداشته شده که در همین راستا می‌توان به افزایش تعداد بانوان اعزامی به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ و همچنین مدال‌آوری آنها که سهم عمده‌ای در موفقیت کاروان ورزشی ایران داشته‌اند، اشاره کنم.»
توماس باخ نیز در ادامه این نشست، انتخاب صالحی امیری به ریاست کمیته ملی المپیک را تبریگ گفت و از ویژگی‌های ایران گفت: «به شما تبریک می‌گویم برای پذیرش مقام جدید. این سمت بسیار خوب و ارزشمند است. شما خصوصیات بسیار ارزشمندی دارید که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مردم شناسی و نزدیکی شما به جامعه اشاره کرد. به شما به دلیل برنامه ریزی ویژه در برنامه آموزشی المپیک و احداث موزه نیز تبریک می‌گویم و اعلام می‌کنم که بسیار مایلم از نخستین نتایج تلاش‌های‌تان در مورد آموزش المپیک و احداث موزه مطلع شوم.»
رییس IOC در ادامه بحث حقوق تلویزیونی بازی‌های المپیک و برنامه‌ریزی کمیته بین‌المللی المپیک در این خصوص را مطرح کرد و گفت: «در این زمینه تبادل اطلاعاتی بیشتری خواهیم داشت تا بتوانیم بهترین خروجی را برای کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته‌های المپیک داشته باشیم.»
باخ با عرض تبریک برای پیشرفت ورزش بانوان خواستار پشتیبانی و حمایت کمیته ملی المپیک از حضور بانوان در استادیوم‌ها و ورزشگاه‌ها شد.
او در ادامه جایگاه ورزش ایران را در آسیا و جهان بسیار مهم و ارزشمند تلقی کرد: «شک نداشته باشید در شرایط تحریم در کنار شما خواهیم بود چرا که فلسفه ورزش توسعه صلح جهانی است. ما به هیچ‌وجه از کسانی که می‌خواهند به ایران لطمه بزنند حمایت نکرده و همواره به اهداف جنبش المپیک که حمایت از کمیته‌های المپیک است پایبند خواهیم بود. بسیار تمایل دارم که ایده خوب ملاقات با رییس جمهوری ایران را در مجمع عمومی سازمان ملل جامه عمل بپوشانم که فرصت بسیار خوبی برای حمایت از شما در سطح بین‌المللی است.»
او همچنین به حمایت از ایران در روزهای تحریم تاکید کرد و گفت که ورزش ایران را در این شرایط تنها نمی‌گذارد.
در پایان این نشست دکتر صالحی امیری از توماس باخ برای حضور در ایران دعوت کرد که او نیز گفت در فرصت مناسب برنامه ریزی برای این ملاقات و حضور در ایران را پیگیری خواهد کرد.

 


Page Generated in 0.0049 sec