printlogo


کد خبر: 166564تاریخ: 1397/6/24 00:00
گزارش

شفر در فکر خلق شگفتی
رحمتی الیور کان استقلال می‌شود؟


خیلی‌ها برد استقلال مقابل السد قطر و صعودش را در حد یک شگفتی می‌دانند اما از این اعجاز در فوتبال کم رخ نداده و شاید به همین دلیل است که استقلالی‌‌ها امیدوار به قطر سفر کردند. در آخرین تمرین این تیم شفر به شاگردانش یک نکته گفت که کلیدی‌ترین سفارش او در این اوضاع و احوال بود، شفر خطاب به استقلالی‌ها گفت: «اگر ناامید هستید به قطر نیایید.» این یعنی نهایت امیدواری سرمربی آلمانی استقلال به آنچه قرار است در قطر اتفاق بیفتد. او همیشه امیدوار است و سعی می‌کند همین روحیه را به استقلالی‌ها انتقال بدهد، بزرگترین خصوصیت اخلاقی شفر که او را از هم‌صنفانش متمایز می‌کند استفاده از داشته‌های تیم بدون غرغر کردن‌های الکی است. سرمربی آلمانی استقلال شاید در سرش به همین مساله فکر می‌کند و اینکه به شاگردانش بفهماند انتحاری بازی کنند.
فوتبالی‌ها نمی‌دانند به شفر چه نمره‌ای بدهند، عملکرد فصل پیش او در استقلال جای هیچ اما و اگری نگذاشت اما در فصل جاری شاید کار او پر بوده از اشکالات و همین مساله کارنامه کاری او را در ایران به سمت نمره ایده‌آل نمی‌برد.
استقلال بازی رفت مقابل السد قطر را ۳ بر یک در ورزشگاه آزادی واگذار کرد. دیداری که هواداران استقلال استقبال خوبی از بازی تیم‌شان کرده و سکو‌ها را پر کرده بودند اما آبی‌پوشان نمایش ضعیفی داشتند. بسیاری از پیشکسوتان و منتقدان شانسی برای صعود استقلال قایل نیستند اما شاید روحیه شفر و همچنین عملکرد فصل پیش او در استقلال همه را امیدوار کرده است. شفر در مصاف‌های رفت و برگشت چه در لیگ یا در آسیا، هر دو بازی را واگذار نکرده است. این آمار شفر نشان می‌دهد که اگر در بازی رفت نتیجه نگیرد، قطعا بازی برگشت همراه با نتیجه خواهد بود. استقلالی‌ها بر این اصل، امیدوارند تیم تحت هدایت شفر، حداقل السد را در زمین خودش شکست دهد، حتی اگر صعود نکند.
وینفرید شفر در آخرین گفت ‌و گوی خود پیش از سفر به دوحه، از روحیه بالای آبی‌پوشان و همچنین بازگشت به مسابقه صحبت کرد. او در خلال صحبت‌هایش از مسابقه کارلسروهه و والنسیا در مسابقات جام یوفا گفت و از بازگشت تیمش پس از شکست 3 بر یک به والنسیا در بازی برگشت با زدن 7 گل!
برای بازخوانی این اتفاق، به حدود 25 سال قبل سفر می‌کنیم. به 20 اکتبر 93. مرحله دوم جام یوفا و تقابل والنسیا و کارلسروهه در خانه تیم اسپانیایی. نمایش بی‌نقص خفاش‌ها و نتیجه 3  بر یک خانگی با درخشش میاتوویچ یوگوسلاو و پنفی که بریس کرد و دو گل زد. در سوی مقابل ادگار اشمیت تازه‌وارد در دقیقه 80 تک گل تیمش را زد تا کورسوی امید باقی بماند.
کمتر کسی به بازگشت فکر می‌کرد. والنسیا حقیقتا بهتر فوتبال بازی می‌کرد. جو شهر چندان امیدوارکننده نبود. با این حال شفر به بازگشت تیمش امیدوار بود. او پیش از بازی و در رختکن با فریادهای معروف خود به بازیکنان گفت: «به زمین می‌رویم که انجامش بدهیم. ما می‌توانیم.» این فریادها گویی خون تازه به رگ‌های بازیکنان پمپاژ کرد. کاپیتان اولیور کان هم مثل همیشه یک رهبر بی‌بدیل بود. آنها با درخشش کان در درون دروازه و نمایش خیره‌کننده اشمیت به دور سوم صعود کردند و شفر نقشی غیر قابل انکار در این برد داشت.
حالا شفر به همان معجزه نیاز دارد  یا فریادهایی که شاگردانش را هوشیار کرد. او یک بار چنین معجزه‌ای را تجربه کرده است، دستان کاپیتان تیمش هم در این اعجاز نقش به سزایی داشتند، این مربی در دوحه هم نیاز به همان ابزارها دارد، شفر هرگز نا امید نیست. یکی از کسانی که او را می‌تواند به مربی معجزه گر در ایران تبدیل کند، مهدی رحمتی است. اگر کاپیتان استقلال روز خوشی داشته باشد بلد است که چطور استقلال را به آنچه می‌خواهد برساند. فوتبال با همین نبایدها و بایدهایش زیبا است و این همه تماشاگر در کل دنیا دارد، به همین لحظه‌های پر از اعجاز که بیننده را میخکوب پای تلویزیون می‌نشاند. منطق استدلالی دارد اما غیر قابل پیش‌بینی بودن ورزش فوتبال منطق خاص خودش را دارد و گاهی همه معادلات را همینطور به هم می‌‌ریزد.


Page Generated in 0.0056 sec