printlogo


کد خبر: 166515تاریخ: 1397/6/24 00:00
دهمین سال بازی یک فوق ستاره بی‌ادعا
بوسکتس، باارزش‌ترین میراث گواردیولا

ایگناسی اولیوا گیسپرت


پنج‌شنبه دهمین سالگرد نخستین بازی سرخیو بوسکتس برای بارسلونا بود. وقتی این هافبک در بازی با تیم تازه صعودکرده راسینگ سانتاندر به زمین نوکمپ وارد شد، پپ گواردیولا هنوز مو داشت. تصمیم او برای آوردن این بازیکن جوان از تیم B باشگاه یکی از بهترین کارهای او در سال‌های اول مربیگری‌اش بود چون بوسکتس با بیرون راندن یحیی توره قلب زمین را در اختیار گرفت و خاویر ماسچرانو را مجبور کرد با تغییر پست، دوران جدیدی را در مرکز خط دفاعی آغاز کند.
ویسنته دل بوسکه مربی سابق تیم ملی اسپانیا در آستانه جام جهانی 2010 که بوسکتس یکی از کلیدهای قهرمانی‌اش بود آن هم دو سال بعد از نخستین بازی حرفه‌ای گفت: «اگر بازیکن بودم دوست داشتم شبیه بوسکتس باشم.»
در بازی با راسینگ، او پیراهن شماره 28 را به تن کرد و در کنار ژاوی و سیدو کیتا 90 دقیقه بازی کرد اما آنهایی که کنارش بودند، نمی‌دانستند این شروع یک دوره پرافتخار است.
گواردیولا ابتدا از او حمایت کرد و به صورت متناوب او را به بازی گرفت اما در فصلی که بارسلونا به شش گانه قهرمانی رسید و سلطه خود را بر جهان فوتبال به اثبات رساند، بوسکتس در تمام بازی‌های مهم تیم و از جمله فینال لیگ قهرمانان اروپا مقابل منچستریونایتد و کریستیانو رونالدو به میدان رفت. دو سال بعد و با یک قهرمانی دیگر در لیگ قهرمانان، گواردیولا حرف‌های دل بوسکه را تکرار کرد: «دوست دارم خودم را در او مجسم کنم، بوسکتس بهترین بازیکن جهان است.»
البته حضور او لزوما برای همه رضایتبخش نبوده. توره که زمانی صخره‌ای در خط میانی محسوب می‌شد، درباره کسی که جایش را گرفت، گفته بود: «اگر او نبود، من از بارسلونا نمی‌رفتم. سخت‌ترین لحظه دوران حرفه‌ای من همان موقع بود چون دوست داشتم فوتبالم را در این تیم به پایان برسانم. او کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد و چیزی که من می‌خواهم بازی در ترکیب اصلی است نه اینکه روی نیمکت باشم.»
ماسچرانو هم در رقابت با بوسکتس برای بازی در خط میانی تسلیم و مجبور شد یک خط عقب برود. کاپیتان سابق تیم ملی آرژانتین اعتراف کرد: «جانشینی او تقریبا غیرممکن است.» با آنکه ماسچرانو جایگاه بین‌المللی مستحکمی داشت پذیرفت که بوسکتس در خط میانی خیلی بهتر است و اینکه باید برای بازی در قلب دفاع با دیگران رقابت کند.
بهبود وضعیت این فوق‌ستاره بی‌ادعا باعث تغییر شماره‌اش ابتدا به 16 و بعد 5 شد که شماره سمبلیک باشگاه بارسلونا محسوب می‌شد و سال‌ها در اختیار کاپیتان این تیم، کارلس پویول بود.
اثرگذاری او متوقف نشده. بعد از رفتن آندرس اینیستا در تابستان اخیر، او نایب کاپیتان تیم بعد از لیونل مسی شده و نامزد اول برای گرفتن بازوبند است وقتی فوق‌ستاره آرژانتینی از بارسلونای «خودش» برود اما این بارسلونا برای بوسکتس هم هست که یک ماه پیش قراردادش را با باشگاه کاتالان تا سال 2023 تمدید کرده است.
منبع: گل

 


Page Generated in 0.0052 sec