printlogo


کد خبر: 166503تاریخ: 1397/6/24 00:00
یوونتوس نگران گلزنی رونالدو نیست
دیر و زود، بدون سوخت و سوز

جیمز هورنکستل

با تماشای تصاویری منتشر شده در فضای مجازی از کریستیانو رونالدو در یکی از روزهای تعطیلش در دو هفته بازی‌های ملی در جکوزی یا عرشه قایق تفریحی‌اش در آب‌های کوت‌دآزور، نخستین چیزی که به ذهن می‌رسید این است که او به فکر گرفتن چند عکس هنری بوده است یا اینکه دارد نهایت استفاده را از روزهای آفتابی سواحل مدیترانه می‌برد اما واقعیت این است که او دارد کار می‌کند.
زیر عکس برنده 5 توپ طلا کپشنی با این عنوان درج شده است: «ویتامین D»: عالی برای حفظ قدرت استخوان‌های‌تان، قلب و عروق‌ و کمک به سیستم ایمنی بدن. خاطرات زمانی که مرشد رونالدو، سرالکس فرگوسن تخت‌‌های آفتابگیری را برای کمک به افزایش سطح ویتامین D بازیکنانش در زمستان‌های سرد و خاکستری منچستر معرفی کرد زنده می‌شد وقتی که بدن برنزه رونالدوی 33 ساله را می‌دیدی.
اینکه رونالدو تا این حد به ریزترین جزییات درباره شیوه‌های حفظ سلامتی‌اش – از جمله راهکاری که دوست صمیمی‌اش و مدافع وسط کهنه‌کار برونو آلوز به آن اشاره کرد – در آستانه مصاف یوونتوس و پارما قبل از وقفه بازی‌های ملی تحسین‌برانگیز بود. وقتی بحث زندگی سالم و ‌خوراک پاک می‌شود این مبحث آنقدر بزرگ است که می‌ترسی یکی به زودی کتاب دستور‌العمل جدیدی در خصوص موضوع تغذیه منتشر کند که از خواندنش غافل بمانی یا یک نوشابه انرژی‌زای جدیدی معرفی شود که آن را امتحان نکرده باشی.
رونالدو آنطور که مشخص شده است، ‌به آلوز توصیه کرده که از پرس سرد و نوشیدنی لیمو و زنجبیل که بسیار بیشتر از تنها سرد کردن و نوشابه‌های انرژی‌زا جواب می‌دهد استفاده کند. آلوز به گاتزتا دلواسپورت گفت: «این شیوه دفع کننده تورم است. لیموها هم حالت اسیدی دارند اما در بدن مانند آلکالاین رفتار می‌کنند.»
این نوشیدنی با آنتی اکسیدان‌هایش به تسهیل سوزاندن کالری کمک می‌کند. اینکه آیا این نوشیدنی می‌تواند هیچ کاری برای رونالدو جهت خلاص شدن از شر انتقادات به خاطر نرفتن به مراسم یوفا و نمایش ضعیفش در بازی مقابل پارما بکند یا نه مشخص نیست و باید منتظر ماند و دید. نشریه کوریره دلواسپورت بعد از آن بازی با اشاره به رونالدو تیتر زد «CR0»، در پارما و دیگر نشریه معروف ایتالیا هم گاتزتادلواسپورت به خرید 117 میلیون یورویی یوونتوس امتیاز 5 از 10 داد. حتی خبرنگار ایتالیایی امانوئله گامبا درباره رونالدو نوشت: «از نظر فنی و تاکتیکی عملکرد رونالدو شرم آور بود.» این ارزیابی بی‌رحمانه‌ای بود که روی خواننده درباره رونالدویی که در تلاش برای زدن نخستین گلش برای یوونتوس تحت فشار قرار گرفت، تأثیر بزرگی می‌گذاشت.
عطش رونالدو برای بهبود آمارش در سری A جایی که تا الان هیچ یک از 23 شوتش – 6 تا بیشتر از دومین زننده بیشترین شوت در این فصل فوتبال ایتالیا – به گل تبدیل نشده در نهایت به او و تیمش چیره شده است، تیمی که تلاش‌هایش برای کمک به رونالدو جهت ثبت نخستین گلش با پیراهن بیانکونری سبب شده بازی‌اش در قیاس با فوتبالی که در گذشته ارائه می‌کرد، از انسجام کمتری برخوردار باشد و روانی قبل را نداشته باشد.
ماسیمیلیانو آلگری، سرمربی یوونتوس در توئیتی پس از بازی نوشت: «همه از لذت فردی و تیمی که حق‌شان باشد بهره خواهند برد. ما داریم هویت‌مان را به‌عنوان یک تیم می‌سازیم، شما با داشتن حداکثر امتیازات ممکن حتی بهتر هم کار می‌کنید.» وقتی درباره‌اش فکر می‌کنید ترسناک می‌شود. یوونتوس همین حالا هم خودش را از بقیه رقبایش جدا کرده است – اتفاقی که معمولاً به ندرت قبل از نخستین وقفه بازی‌های ملی فصل شاهدش هستیم – و این در حالی است که رونالدو هنوز گل نزده است و آلگری برای بازی مقابل پارما در ترکیب اصلی‌اش از پائولو دیبالا، داگلاس کاستا، ‌ژوائو کانسلو و امره استفاده نکرد و آنها را روی نیمکت‌ نشاند.
کورس قهرمانی این فصل سری A هم به نظر می‌رسد در انحصار یوونتوس باشد و در بسیاری از رسانه‌ها هشتمین اسکودتوی متوالی این تیم آسان و قابل پیش‌بینی توصیف شده است که شاید این توضیح را می‌دهد که چرا بیشتر توجهات به این مساله است که گلزنی برای رونالدو در ایتالیا اینقدر طول کشیده و پیش‌بینی‌هایی که درباره ثبت 40 گل به نام او در این فصل سری A صورت گرفته رنگ باخته است.
آلگری پیش از صحبت‌های منطقی‌اش برای خنثی‌ کردن جنجال‌هایی که درباره گل نزدن ستاره پرتغالی‌اش شکل گرفته با شوخ‌طبعی همیشگی‌اش گفت: «در لیگی که همه دوست دارند عقب بنشینند و دفاع کنند زدن 40 گل سخت است. اینجا بهترین گلزن فصل معمولاً حدود 26 یا 27 گل در طول یک فصل می‌زند و در هر صورت آقای گل فصل هرگز قهرمان لیگ نمی‌شود پس مشکلی نیست.» آخرین باری که تیم آقای گل سری A قهرمان این رقابت‌ها شد، یک دهه پیش بود که آن بازیکن زلاتان ابراهیموویچ بود. در نهایت، رونالدو دارد به این نتیجه می‌رسد که گلزنی در سری A کاملاً‌ از لالیگا متفاوت است.
آلگری ادامه داد: «بیایید اسمش را بهترین یا سخت‌ترین لیگ بگذاریم اما در ایتالیا ما می‌دانیم که چطور باید دفاع کنیم و چطور محوطه جریمه‌مان را ببندیم. توجه زیادی به تاکتیک‌ها و جنبه دفاعی بازی می‌شود. سرمربیان بسیار آماده هستند. آنها کار می‌کنند، تماشا می‌کنند و هیچ چیز را به راحتی از قلم نمی‌اندازند. اینجا تیم‌ها به آسانی به شما باج نمی‌دهند.»
حرف‌های آلگری را دو تن از مدافعان میانی سابق و فعلی سری A هم تأیید می‌کنند: یکی از آنها چیرو فرارا است و دیگری هم‌تیمی سابق خود رونالدو، رائول آلبیول. بعد از‌ آنها هم نوبت به استفان دی فروی مدافع میانی جدید اینتر می‌رسد که در مصاحبه اخیرش با نشریه کوریره دلواسپورت در پاسخ به این سوال که بهترین مهاجمی که مقابلش بازی کرده چه کسی بوده، کریستیانو رونالدو شاید انتظار نداشت که اسم خودش را روی جلد روزنامه نبیند و به جای او دی‌فروی از کیلیان امباپه نام ببرد. با این حال رونالدو به خاطر این چیزها نه مأیوس می‌شود و نه عصبی. چیزی که به رونالدو انگیزه می‌دهد، از درون خانواده خودش است: پسر او رونالدو جونیور در نخستین بازی‌اش با پیراهن شماره 7 تیم زیر 9 ساله‌های یوونتوس مقابل لوسنتو 4 گل زد.
رونالدو به جای شرکت در اردوی تیم ملی کشورش برای شروع لیگ ملت‌های اروپا – البته کشورش به او برای کسب پیروزی یک بر صفر مقابل ایتالیا در لیسبون نیازی نداشت – در تورین در کنار ماریو مانژوکیچ ماند تا روی بالا بردن آمادگی جسمانی‌شان و درک بهتر جزییات تاکتیک‌های آلگری کار کنند. مردم تمایل دارند فراموش کنند که رونالدو 9 سال در رئال مادرید بود و ثبات و آرامش محیطی که او در آنجا داشت را کم اهمیت می‌دانند. خرید تونی کروس در سال 2014، آخرین باری بود که رئال مادرید بازیکنی را خرید و او را مستقیماً‌ به ترکیب اصلی‌اش تزریق کرد و او هم توانایی‌هایش را ثابت کرد. به جز آن، ترکیب اصلی رئال مادرید در 4 فصل متوالی کم و بیش بدون تغییر بود. بازیکنان این تیم همدیگر را کاملاً شناخته بودند و هزاران ساعت کنار هم بازی و تمرین کرده بودند. در یوونتوس اما همه چیز جدید است و سطح درک متقابل رونالدو و سایر بازیکنان چندان بالا نیست. با همه اینها رونالدو فصل گذشته بعد از گذشت 4 هفته از آغاز فصل نخستین گلش را در لالیگا زد پس هیاهویی که درباره گل نزدن او در سه بازی اول فصل یوونتوس به راه افتاده بی‌دلیل است اما از طرفی هم‌تیمی‌‌هایش هم نمی‌خواهند این موضوع برای ستاره پرتغالی‌‌شان به دغدغه ذهنی تبدیل شود. رقبای رونالدو، مائورو ایکاردی در اینتر و گونسالو ایگواین در میلان هم هنوز گل نزده‌اند. در ضمن همانطور که سامی خدیرا هافبک یووه درباره هم‌تیمی‌ سابقش در رئال و هم‌تیمی فعلی‌اش در یووه گفت، بانوی پیر رونالدو را نخرید که برای این تیم رکورد گلزنی در سری A را بشکند بلکه او آمده تا در لیگ قهرمانان، جایی که یووه رؤیای بردنش را دارد، تأثیرگذار ظاهر شود و این رؤیا را به حقیقت مبدل کند.
منبع: ESPN


 


Page Generated in 0.0055 sec