printlogo


کد خبر: 166447تاریخ: 1397/6/22 00:00
از حسین کیهانی تا مجید کیهانی
به سنقرکلیا خوش آمدی


وصال روحانی


این روزها در سنقر کلیا همه خوشحالند زیرا خاندان کیهانی که بچه‌های این شهر هستند، گل کاشته‌اند. حسین کیهانی در «دو»ی دشوار 3 هزار متر با مانع در بازی‌های آسیایی جاکارتا قهرمانی پرشکوهی را تجربه کرده است و مجید کیهانی ضمن تقویت حسین که فامیل نزدیک وی است، از صحنه رقابت‌های جاکارتا با احتساب مدال زرین حسین، 2 طلا و یک نقره را بیرون کشیده ‌است. چیزی که قدری بیش از پیش‌بینی‌های قبلی و خواسته‌های وزارت ورزش از ورزش دوومیدانی بود.
مجید کیهانی روی چیزی کمتر از این حساب می‌کرد و در عین حال به وقایع جاکارتا خوشبین بود اما در تضاد با امیدها و خواسته‌های رییس فدراسیون دوومیدانی حسن تفتیان در «دو»های 100 و 200 متر نمایشی مأیوس‌کننده داشت و از چند دوومیدانی‌کار دیگر ما نیز آبی در جاکارتا گرم نشد و فقط امیر مرادی بود که یک نقره «دو»ی 1500 متر را به طلای حسین‌کیهانی در سه هزار متر با مانع و طلای قابل پیش‌بینی احسان حدادی در پرتاب دیسک افزود و تک امید ما در دوومیدانی زنان یعنی سپیده توکلی هم در مقابل شکوه و جبروت بازی‌های آسیایی کم آورد. مجید کیهانی در واپسین روزهای تابستان همچنان گرم 1397 می‌گوید: «ما بر اساس تحقق پیش‌بینی‌ها از موفق‌ترین فدراسیون‌ها بودیم. ما پیش‌بینی یک طلا، یک نقره و یک برنز را داشتیم و با اینکه به لحاظ کمی همین تعداد مدال بردیم اما با کسب دو طلا به لحاظ کیفی به دستاورد بالاتری رسیدیم. البته من در حساب‌ها و بررسی‌های شخصی‌ام به چیزی فراتر از این هم می‌اندیشیدم. به مواردی که معمولاً در صحنه مسابقات بزرگ روی می‌دهد و قابل پیش‌بینی نیست و اتفاقات متعددی که مسیرها را تغییر می‌دهد ولی این اتفاقات برای ما گاهی منفی از آب درآمد.»

جای حیرت نیست
با این حال مجید کیهانی از نمایش فوق‌العاده قوم و خویش نزدیکش در آوردگاه جاکارتا شگفت‌زده نشده زیرا می‌دانست چنین کارآیی و توانی در وجود حسین کیهانی هست. رییس فدراسیون دوومیدانی می‌گوید: «نمایش حسین در 3 هزار متر فوق‌العاده بود و کلاً فکر می‌کنم که ما در جاکارتا از اعتبار دوومیدانی ایران به بهترین شکل دفاع کردیم. احسان حدادی با برتری قاطع بر رقبا و با بالای 65 متر رکورد، طلایش در ماده پرتاب دیسک را تکرار کرد و امیر مرادی نیز در 1500 متر به خوبی از عهده وظایفش برآمد. فکر می‌کنم ما سال‌های بسیار خوبی را سپری می‌کنیم و بعد از 4 طلایی که در رقابت‌های سال پیش دوومیدانی قهرمانی آسیا در خاک هند گرفتیم، نتایج جاکارتا به یک سند تازه و مجدد برای اثبات توانایی‌های ما در این ورزش پایه و مهم تبدیل شد.
از سر عشق
اگر مردم سنقر کلیا و اهالی کرمانشاه به مجید کیهانی به‌عنوان رییس فدراسیون دوومیدانی نگاهی از سر احترام و حمایت دارند، نگرش‌شان به حسین کیهانی به‌عنوان صیاد یک مدال طلای دیگر در مواد استقامتی نگاهی از سر عشق است و می‌دانند که بچه کوشا و پر تواضع شهرشان واقعاً شاهکار کرده و نمایشی پرشکوه در جاکارتا داشته است. شاید آنها به درستی ندانند که حسین در این ماده در اندونزی چه کرده است ولی بد نیست بدانید زمان حاصله او از زمانی که فرد برنده مدال طلا همین ماده در مسابقات امسال قهرمانی اروپا به ثبت رساند، بهتر بود و او همین حالا در صورت تکرار این زمان در مسابقات قهرمانی جهان به جمع شش، هفت نفر اول راه خواهد یافت و البته از بداقبالی او امسال این رقابت‌ها را نداریم زیرا فقط دو سال، ‌یک بار و در سال‌های فرد برگزار می‌شود.

بهشت برین
برای حسین کیهانی که تابستان سال پیش هم در رقابت‌های دوومیدانی قهرمانی آسیا در اودیشای هند مدال طلای 3 هزار متر با مانع را برد و زمستان سال گذشته در رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا در تهران نیز نشان طلای 3 هزار متر (بی‌مانع) را بر سینه زد، دنیا این روزها قشنگ‌ترین جای ممکن و همچون بهشت ‌برین است. صرفنظر از پاداش‌های مقرر وزارت ورزش و کمیته المپیک برای فاتحان مدال‌های آسیایی، مردم شهرستان سنقر و کلیایی در سیمای این مرد محجوب و سختکوش 28 ساله فردی را یافته‌اند که می‌توانند رویش حساب و به وی افتخار کنند.

آرزوهای دور و محال
کرمانشاه البته همیشه مهد دلیران و سرزمین قهرمانان بوده اما نگاه مردم سنقر کلیا به این دونده تیزپا چیزی فراتر از اینها و همانند مردی است که آرزوهای دور و محال‌شان را محقق ساخته است. حسین آقا 10 روز پس از اتمام هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی (در جاکارتا و پالمبانگ) می‌گوید: خوشحالی من بیشتر از آن رو است که مردم شهرم را بسیار شادمان کردم. انتظار مدال را داشتم اما چون رقبای خوبی در جاکارتا داشتم صید طلا حتمی نشان نمی‌داد. من بخصوص روی دونده‌های مجرب ژاپن و بحرین حساب می‌کردم ولی به لطف ماه‌ها تمرین و جانفشانی و فرم خوبی که محصول آن بود، همه را پشت سر گذاشتم؛ با چنان فاصله‌ای که فراتر از تمامی انتظارهایم بود.

دشت حاصلخیز
حسین کیهانی در لابه‌لای حرف‌هایش تأکید می‌کند که درخشش تازه او نباید مردم را به این باور برساند که وی تک‌ستاره‌ای نوظهور در یک دشت بی‌محصول است و برعکس سنقرکلیا و در نگاهی کلی‌تر استان کرمانشاه پیش‌تر هم دوومیدانی‌کاران توانمندی مثل مرتضی ناظمی و اشکان چراغی داشته‌اند و دوومیدانی سنقر معمولاً در سطح استان حرف اول را زده است و خود مجید‌کیهانی هم پیش ‌از آنکه کارمند ارشد یکی از بانک‌های کشور و سپس رییس فدراسیون دوومیدانی شود، سال‌ها می‌دوید و به درجات قابل قبولی در سطح شهر و استان و به‌ویژه در رده سنی جوانان رسید.

بهترین روزها
با این حال قهرمانی‌های مکرر و سه‌گانه آسیایی حسین کیهانی در 15 ماه اخیر سنقر را به سطحی فراتر از معمول رسانده و بهترین روزهای این شهر را رقم‌ زده است. اوضاع می‌تواند از این هم بهتر شود زیرا سال آینده (2019) هم دوره جدید مسابقه‌های دوومیدانی قهرمانی آسیا را خواهیم داشت و هم دوره تازه دوومیدانی قهرمانی جهان را و از قضا هر دو در خاک قطر برگزار خواهند شد و نحوه و نتایج حضور حسین کیهانی در این رقابت‌ها از جالب‌ترین اتفاقات ورزشی 1398 خواهد بود. کیهانی از صحبت مستقیم درباره میزان شانس‌هایش در این دوومیدانی ابا دارد اما وی قطعاً بدون اقبال نیست. به‌ دنیای او که شاید تازه آغاز شده باشد و به فضای سنقر کلیا که ابدی است، خوش‌آمدید.

 


Page Generated in 0.0060 sec