printlogo


کد خبر: 163560تاریخ: 1397/5/22 00:00
وقتی مسابقه افتتاحیه یک لیگ رسمی و مهم کشور لغو می‌شود
فوران خدشه‌ها و کمبودها در «لیگ یک»

وصال روحانی

پیش‌بینی بروز مشکلات عدیده در فصل تازه «لیگ‌یک» فوتبال کشور مسأله چندان سختی نبود زیرا شواهد و نشانه‌ها دال بر این بودند که حداقل چهار تیم از 18 تیم حاضر در عرصه شرایط برگزاری مسابقات را ندارند و الزام‌های آیین‌نامه‌ای را برآورده نکرده‌اند.
با این حال همان خوشبینی‌های ذاتی و نگاه توأم با سطحی‌نگری به مسائل فوتبال کشور سبب شد زنگ آغاز مسابقات لیگ دسته اول از عصر روز شنبه (20 مرداد) به صدا درآید و فراخوان 18 تیم به فصل تازه، با تمرکز بر یک بازی افتتاحیه در تبریز وارد مرحله جدی و یک شروع رسمی شود ولی چه سود که ایرادات تشکیلاتی و کمبودهای سازمانی سبب شد چنین مسابقه‌ای سر نگیرد. این دیدار قرار بود بین گسترش فولاد ارجاع شده ‌از لیگ برتر (که ظاهراً آن را بانی‌گستر نامیده‌اند) و بادران در ورزشگاه بنیان دیزل شهر تبریز برگزار شود اما به‌رغم برگزاری مراسم سنتی آغاز لیگ و تلاوت آیاتی از قرآن این مسابقه سر نگرفت زیرا قرارداد بازیکنان بانی‌گستر هنوز در هیأت فوتبال تبریز به ثبت نرسیده و ایرادات تشکیلاتی و سازمانی این تیم حل نشده است.

چون مشکلات بانی‌گستر و به‌روایت بهتر همان گسترش فولاد ریشه در مسأله مالکیت همزمان زنوزی در تراکتورسازی و گسترش فولاد تبریز دارد و از تلاش ظاهراً موفق برای جابه‌جایی گسترش با ماشین‌سازی لیگ یکی بر‌می‌خیزد شاید این تصور و ابهام ایجاد شود که نقیصه‌ای در کار 17 تیم دیگر حاضر در لیگ یک نیست و بقیه از هر جهت برای حضوری قانونی در میدان بهره‌مند هستند اما همانطور که قضایای تلخ سپیدرود در لیگ برتر فقط یکی از وجوه پر تعداد غول بدهکاری در این لیگ است، ابعاد ماجراهای بانی گستر نیز فقط ضرب‌المثل «مشت نمونه خروار است» را به یادها می‌آورد و این لیگ یک و قواعد و ادوات ناکافی و مماشات‌های مکرر رایج در آن است که هم لیگ را از اعتبار ساقط کرده و هم دعواهای حقوقی و قضایی آن را افزایش بخشیده است و دو روز بعد از شروع رسمی این پیکارها هنوز کسی نمی‌داند نفت تهران ارجاع شده از لیگ‌برتر آیا در لیگ ‌یک به میدان می‌آید یا خیر.

خرید دردسرساز
شاید هم باید متذکر شد از وقتی که زنوزی در سایه سرمایه بیکرانش به‌رغم تملک گسترش فولاد اقدام به خریداری تراکتوری‌ها و کامل کردن روند تبدیل یک باشگاه نظامی به باشگاهی خصوصی کرد، دردسر را در مسیر هر دو لیگ جاری ساخت. از آنجا که قواعد تصریح می‌کند مالکیت توأمان و همزمان دو تیم در یک لیگ تخلف صریح است، زنوزی و مشاورانش چاره کار را در تاخت زدن کارها با ماشین‌سازی دیدند تا تیمی که به نمایندگی از آنها در لیگ‌برتر به میدان می‌آید، به‌جای نامیده شدن به اسم گسترش فولاد، ماشین‌سازی نامیده شود و گسترشی‌ها هم با نامی ترکیبی و تازه در «لیگ‌ یک» به میدان آیند.
با این حال مراحل اجرایی و کارهای اداری این انتقال به ‌قدری دیر و بد انجام شد که به بحران تأسف‌آور عصر شنبه در تبریز منجر شد و به‌عنوان یکی از حوادث‌ نادر در تاریخ لیگ‌های ایران- و حتی جهان- مسابقه افتتاحیه لیگ برگزار نشود.

صدای حق‌طلب‌ها
دیروز صدای اعتراض و حق‌طلبی بادران که فصل پیش هم از کاندیداهای -البته ناکام- صعود به لیگ برتر بود، به آسمان بلند شده بود و حق خود را می‌طلبید که طبعاً اعلام نتیجه صفر بر 3 به ‌سود آنها و مجازات تیمی است که شرایط قانونی و تشکیلاتی شرکت در لیگ را رعایت نکرده است. ایزد سیف‌ا...‌پور مدیر عامل بادران از مخارج سفر تیمش به تبریز در راستای برنامه‌های «لیگ یک» یاد کرد و گفت متعجب است که چرا مسابقه بلافاصله 3 بر صفر  به ضرر گسترشی‌ها (یا بانی گستر) اعلام نشده و جریمه 50 میلیون تومانی مرتبط با این قضیه هم به‌نام گسترشی‌ها نوشته نشده و می‌پرسید به چه سبب داور فقط عدم برگزاری مسابقه را اعلام و زمین را ترک کرده است.
عجیب است که او پس از چند فصل شرکت مستمر بادران در لیگ دسته ‌اول کشور هنوز با اینگونه حوادث و کمبودها و خدشه‌ها و فوران بی‌قانونی‌ها خو نگرفته است.
شاید راه دادن مجدد تیم‌های به شدت بدهکار به صحنه مسابقات و عدم جلوگیری از فعالیت آنان مادر مشکلات لیگ‌های ما باشد اما این تمامی ماجرا نیست و کار آنجا گره می‌خورد که تعارفات و برخی روابط و ملاحظات سبب می‌شود بسیاری از قواعد و احکام طبیعی اتخاذ و اجرا و اعلام نشوند و حکم نهایی مرتبط با بازی برگزار نشده سوپرجام کشور، یکی از جدیدترین مصادیق آن است. با این بی‌قانونی‌ها بدیهی است که «لیگ‌ یک» به صحنه تعارض و برخورد تبدیل شود و به‌راحتی بتوان قوانین را دور زد و تیم‌ها را جابه‌جا کرد و حتی بازی افتتاحیه یک لیگ رسمی و مهم کشور را به سوی تعطیلی کشید و آن را مایه تمسخر ساخت.


 


Page Generated in 0.0057 sec