printlogo


کد خبر: 163522تاریخ: 1397/5/22 00:00
یادداشت

طرح نخبه‌پروری در وزنه‌برداری
الگوی فدراسیون‌های دیگر می‌شود

بابک مرادزاده

طرح استعدادیابی و نخبه پروری فدراسیون به طور حتم الگوی دیگر فدراسیون‌ها برای پرورش استعدادهای ورزشی می‌شود. البته گویا به اشتباه این واژه یعنی طرح استعدادیابی و نخبه‌پروری با عنوان راه اندازی تیم ملی نونهالان تعبیر شده بود که کاملا اصطلاح و واژه غلطی است زیرا اصلا چیزی به‌عنوان تیم ملی نونهالان در سیستم استاندارد بین‌المللی وجود خارجی ندارد.
استعدادهای نونهال و علاقه‌مند به رشته وزنه‌برداری حاضر در اردوی شهرستان کرج، دقیقا همان منتخبان جشنواره وزنه‌برداری نونهالان در شهرستان بانه بودند که بنده و بهادر مولایی قهرمان وزنه‌برداری جهان به‌عنوان مربی وظیفه آموزش و هماهنگی نونهالان مستعد را در آنجا برعهده داشتیم. اکثر این وزنه‌برداران ۱۳و ۱۴ ساله بودند و به صورت رسمی، سال آینده طبق قوانین موجود باید در مسابقات نوجوانان رده سنی ۱۳ تا ۱۵ سال روی تخته مسابقات بروند. به همین دلیل اصلا روی آنها نمی‌شود اسم نونهال یا تیم ملی نونهالان را گذاشت زیرا علاوه بر اینکه چیزی به نام تیم ملی نونهالان در سیستم بین‌المللی وجود خارجی ندارد، این بچه‌ها سال آینده می‌بایست در رده سنی نوجوانان نخستین تجربه مسابقه‌ای خود را در میادین داخلی تجربه کنند. بنابراین کلا تیمی با عنوان تیم ملی در رده سنی نونهالان در رشته وزنه‌برداری نداریم. ما در این فدراسیون ابداع کننده جشنواره‌ها و طرح‌های استعدادیابی و نخبه پروری در رده سنی نونهالان بودیم. به همین دلیل همین نام را (طرح استعدادیابی و نخبه پروری) را روی این طرح گذاشتیم.
ما همراه و در کنار عوامل فعال کمیته استعدادیابی فدراسیون وزنه‌برداری سعی در اصلاح ایرادات تکنیکی این نفرات داریم تا در نهایت نظم اردویی در سال‌های آینده از طریق همین بچه‌ها اجرا شود. مهم‌ترین اصل در این اردو اخلاق مداری، احترام به یکدیگر، پیشکسوتان، مربیان و به دور ماندن از خودبینی است.
این نونهالان و نوجوانان نخبه در این اردو پشتوانه‌های وزنه‌برداری ایران در آینده هستند تا در کنار تیم‌های نوجوانان، یک تیم سایه را داشته باشیم. این پشتوانه سازی نیز با حمایت‌های کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان و هیات‌های استانی امکان پذیر است. این طرح استعدادیابی و نخبه پروری به طور حتم الگوی دیگر فدراسیون‌ها می‌شود. این طرح باید از سوی خانواده وزنه‌برداری حمایت و پشتیبانی شود تا در آینده شاهد افتخارآفرینی و قهرمانی این نونهالان باشیم و پرچم عزیز کشورمان در مسابقات جهانی و المپیک به اهتزاز دربیاید.


خبر


آغاز سی و هشتمین دوره مسابقات جودوی نوجوانان کشور
در سنندج
264 جودوکا از 31 استان روی
تاتامی می‌روند
سی و هشتمین دوره پیکارهای جودوی نوجوانان (پسر) قهرمانی کشور با حضور 33 تیم از 31 استان کشور روز یکشنبه در سالن آزادی سنندج آغاز شد.
264 ورزشکار به مدت سه روز به رقابت می‌پردازند و هر یک از استان‌های تهران و کردستان با 2 تیم در این مسابقات حضور دارند. این رقابت‌ها در 2 مرحله برگزار می‌شود که مرحله انفرادی روزهای یکشنبه و دوشنبه و مرحله تیمی نیز سه‌شنبه 23 مرداد برگزار می‌شود.
ورزشکاران در مرحله انفرادی و در روز اول مسابقات در چهار وزن 50، 55، 60 و 66 کیلوگرم به مصاف هم می‌روند و روز دوم مرحله انفرادی هم در وزن‌های 73، 81، 90 و مثبت 90 کیلوگرم پیگیری می‌شود. جودوکاها روز سوم و در مرحله تیمی مسابقات در پنج وزن 60، 66، 73، 81 و مثبت 90 کیلوگرم به رقابت می‌پردازند.

 


Page Generated in 0.0050 sec