printlogo


کد خبر: 163517تاریخ: 1397/5/22 00:00
یادداشت
تکواندو شانس کسب 5 مدال را دارد

علی محمد بسحاق

امشب تیم ملی تکواندو راهی جاکارتا ‌می‌شود تا در مهم‌ترین رویداد پیش رو به میدان برود. رقابتی که همه از آن موفقیت و مدال را می‌خواهند اما این به آسانی دوره‌های گذشته نیست. واقعیت‌های تکواندو در این دوره نشان می‌دهد که این رشته نسبت به چهار سال قبل تغییرات زیادی داشته است و نمی‌توان این دو دوره را با هم مقایسه کرد. سبک تمرین، مبارزه، نحوه برگزاری مسابقات و حتی قوانین داوری در این مدت تغییرات زیادی داشته است. به همین دلیل شرایط متفاوتی را باید در جاکارتا تجربه کنیم. ضمن اینکه در آن دوره کره جنوبی افول کرده بود و حتی به زحمت به نشان طلا دست پیدا می‌کرد اما در این دوره کره ‌جنوبی شرایط متفاوتی دارد. مهم‌ترین نکته در دوره گذشته این بود که مسابقات در هشت وزن برگزار می‌شد که تیم‌ها می‌توانستند با انتخاب خود و با بررسی روی ترکیب تیم‌های رقیب نفرات خود را در 6 وزن ارنج کنند که این موضوع روی نتیجه‌گیری تاثیر زیادی داشت ولی در این دوره تکواندوی امروزی به لحاظ فنی و داوری با چهار سال قابل مقایسه نیست. مسابقات در چهار وزن المپیکی و یک وزن ۶۳ کیلوگرم برگزار می‌شود و شما اجازه انتخاب ندارید. ضمن اینکه شرایط تیم ایران هم نسبت به چهار سال قبل متفاوت است. باید با همین تغییرات پیش می‌رفتیم که در دو سه سال گذشته چنین نشده و شاید برخی از نتایج نه چندان خوب اخیر هم به همین دلیل است اما در این چند ماه تیم دچار تحول زیادی شده و مطمئن هستیم که با شرایط کنار آمدیم اما اینکه بگویم تغییرات کلی بوده و ما به طور مثال عاشورزاده جدیدی را در این مسابقات داریم، به هیچ عنوان شدنی نیست اما پس از آنالیز عملکرد ملی‌پوشان، در مراحل مختلف تمرین بیشتر روی برخی تکنیک‌هایی که کمتر استفاده می‌شد و اتفاقا جزو تکنیک‌های پرکاربرد و امتیازآور است، کار کردیم. در واقع از حالت ساکن بودن در مبارزه خارج شدیم و روی جابه‌جایی‌ها و استفاده از ضربات بالا بیشتر کار کردیم.
نکته مهم دیگر که می‌تواند در عملکرد تیم تاثیرگذار باشد، وضعیت رقبای ایران است. رقبای سرسختی در جاکارتا داریم، کره جنوبی با بهترین نفرات خود که جزو بهترین‌های جهان هستند به این مسابقات می‌آید. ضمن اینکه تک ستاره‌هایی در تیم‌های ازبکستان، قزاقستان، چین تایپه، تایلند، چین و اردن در این مسابقات هستند که باعث شده رقابت‌های سطح بالایی در انتظار ما باشد.
به همه این موارد اشاره کردم که به اینجا برسم تکواندو تیم قابل احترامی است و برای موفقیت تلاش می‌کند. با برگزاری مسابقات انتخابی در مراحل مختلف از جام باشگاه‌های آسیا و جام فجر گرفته تا رقابت‌های درون اردویی و مسابقات قهرمانی آسیا و ... تلاش کردیم انتخاب‌ها بیشتر به عدالت نزدیک شود و همه نفرات حتی کسانی که رده‌بندی دارند و قهرمانان جهان، در مسابقات شرکت کرده و به جرات می‌توانم بگویم در شرایط فعلی این نفرات بهترین‌های ایران در اوزان خود هستند. به همین دلیل امیدواریم که 5 مدال در این دوره به دست بیاوریم.مصاحبه


یوسف کرمی: احتمالا به پیشنهاد مربیگری آذربایجان
جواب مثبت می دهم
رشوه در المپیک آتن را نپذیرفتم
 یوسف کرمی تکواندوکار المپیکی ایران تاکید دارد که از کشور آذربایجان به دلیل اینکه با او همزبان هستند پیشنهاد دارد و او نیز در حال بررسی این پیشنهاد است. کاپیتان سابق تیم ملی تکواندو در خصوص پیشنهادهایی که از سوی فدراسیون تکواندوی آذربایجان به او شده است، می‌گوید:«قبل از پیشنهاد جدیدی که آذربایجانی‌ها به من دادند یک بار هم در المپیک آتن، آذربایجان دو برابر پول ایران به همراه خانه و ماشین لوکس به من پیشنهاد داد تا مبارزه نکنم و آذربایجان برنده شود اما من نپذیرفتم چون آن موقع بحث منافع ملی در میان بود و برایم افتخارآفرینی برای کشورم از هر چیز دیگری مهم‌تر بود.» یوسف کرمی در خصوص پیشنهاد جدیدی که آذربایجانی‌ها برای همکاری به او دادند معتقد است:«جدیدا آذربایجانی‌ها به من پیشنهاد همکاری دادند، من هم با توجه به شرایطی که دارم در حال بررسی این پیشنهاد هستم، قطعا اگر سوای آذربایجان موقعیت خوبی در کشورهای اروپایی باشد قبول می‌کنم، پیشنهاد آذربایجان را هم به دلیل اینکه با آنها همزبان هستم، به احتمال فراوان می‌پذیرم چون بدم نمی‌آید خارج از ایران هم در حوزه فنی تکواندو فعالیت کنم.»
 


Page Generated in 0.0058 sec