printlogo


کد خبر: 163516تاریخ: 1397/5/22 00:00
آنچه که از کشتی فرنگی در جاکارتا انتظار می‌رود
هت‌تریک در طلا

محسن وظیفه

تیم ملی کشتی فرنگی بعد از اینکه در سال 2010 و در بازی‌های آسیایی گوانگژو توانست با چهار مدال طلا و یک برنز نتیجه درخشانی را کسب کند، سطح توقعات را چنان از این رشته بالا برده که حالا دیگر هیچ کس به کمتر از این راضی نیست. الان هم که قرار است راهی بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا شود، همین سطح توقع وجود دارد و همه می‌خواهند که این تیم حداقل این شرایط را رقم بزند. البته در سال 2010 مسابقات در هفت وزن برگزار می‌شد اما الان در شش وزن که برای همین یک وزن هم اگر یک طلا کم شود، سه مدال طلا کمترین توقعی است که از این تیم می‌توان داشت.
کشتی فرنگی با محمد بنا قدم در مسیری گذاشت که حالا در نبود او هم، همه می‌خواهند که این روند ادامه داشته باشد. حضور در میادین مختلف آسیایی، جهانی و المپیک همیشه با محمد بنا برای کشتی فرنگی ایران با افتخار آفرینی همراه بوده و حالا هم که او از تیم ملی کنار رفته این توقع وجود دارد که کشتی فرنگی با علی اشکانی و احد پازاج همین موفقیت‌ها را تکرار کند. حالا دیگر علی اشکانی تقریبا دو سال است که سرمربی تیم ملی است و باید به جمع ‌بندی کلی از تیم رسیده باشد و بتواند داشته‌های فنی‌اش را ارائه کند. به همین دلیل هم این توقع که کشتی فرنگی ایران بتواند همان نتایج تاریخی در گوانگژو را تکرار کند، زیاده خواهی نیست. اگر چه در اینچئون این تیم 2 طلا و چهار برنز کسب کرد و همه از آن تقدیر کردند اما به نظر می‌رسد کشتی فرنگی ایران به بلوغی رسیده که بتواند بهتر از اینچئون و نزدیک به گوانگژو نتیجه بگیرد.
 
مردانی؛ غریبه‌ای میان قهرمانان
نخستین نماینده ایران مهرداد مردانی است که باید در وزن 60 کیلوگرم به روی تشک برود. او برای نخستین‌بار به این بازی‌ها اعزام می‌شود اما با این حال این امید وجود دارد که او دست خالی به ایران برنگردد.
در سال 2010 در این وزن امید نوروزی مدال طلا را کسب کرد اما در اینچئون وزن 60 کیلوگرم حذف شد و در 66 کیلوگرم افشین بیابانگرد به مدال طلا رسید. مردانی البته کار سختی را در پیش دارد چرا که در این وزن چند چهره مدعی حضور دارند.
میرامبک آیناگولوف دارنده مدال نقره جهان نخستین حریف او است اما در ادامه شینیبو اوتا دارنده نقره المپیک از ژاپن، کانیبک ژولچوبیکوف قهرمان آسیا از قرقیزستان و کیم سئونگ هاک با برنز جهان از کره جنوبی مقابل مردانی قرار می‌گیرند.
داشتن توقع مدال طلا از این وزن کمی غیر طبیعی است اما مردانی برای اینکه نشان بدهد می‌خواهد یک قهرمان بزرگ باشد، باید از دل این همه قهرمان طلا را بیرون بکشد.
البته او یک امتیاز ویژه دارد و آن اینکه او هنوز یک چهره ناشناخته است و این می‌تواند یک امتیاز ویژه باشد.
 
گرایی؛ جوان، پخته و نترس
در وزن 67 کیلوگرم دوبنده تیم ملی کشتی فرنگی به تن محمدرضا گرایی است. کشتی‌گیر شیرازی که جوان است و جویای نام که می‌تواند به‌عنوان پدیده مسابقات مطرح شود. او به تازگی به تیم ملی رسیده و نخستین تجربه‌اش است اما با این‌حال مسابقاتی که او از خود در رقابت‌های انتخابی به نمایش گذاشت همه را امیدوار کرده است.
البته او رقبای دشواری را در پیش دارد از ریو هان سو با طلا و نقره جهان از کره جنوبی گرفته تا المراد تسمرادوف ازبکستانی با مدال برنز المپیک و جهان و قهرمان آسیا، آلمات کبیسپایف از قزاقستان با نقره و برنز جهان و همچنین قهرمانی آسیا، تسوچیکا شیمویامادا از ژاپن با نقره آسیا و همچنین گائو کوان ژانگ قهرمان زیر ۲۳ سال جهان همه حریفان سخت و دشوار گرایی جوان هستند.

 گرایی بزرگ، نخستین شانس طلا
در وزن 77 کیلوگرم محمدعلی گرایی به روی تشک می‌رود. کشتی‌گیری با قامت بلند، دستانی کشیده و بدنی استوار و البته علاقه‌ای وافر به اجرای فنون مختلف کشتی فرنگی در هنگام مسابقه که نخستین شانس مدال طلای ایران در این دوره از بازی‌ها است.
او با حرف و حدیث‌های زیادی به دوبنده تیم ملی رسید اما همه این حرف و حدیث‌ها به خاطر شایستگی و حقی بود که از پشتام ضایع شد نه اینکه کسی بخواهد بگوید که گرایی کشتی‌گیر خوبی نیست. البته او برای مدال کیم هیوون وو از کره جنوبی را در پیش دارد که مدال جهانی و المپیک دارد. این کشتی‌گیر کره جنوبی تنها کسی است که می‌تواند مقابل گرایی مقاومت کند وگرنه هیچ یک از کشتی‌گیران دیگر نمی‌توانند مقابل این جوان شیرازی حرفی برای گفتن داشته باشند.
 
نوری و اتکا به برنز جهان
بدون شک دومین شانس طلای ایران در جاکارتا حسین نوری است. کشتی‌گیر شایسته کرجی که بعد از چند سال، سال گذشته توانست حقش را بگیرد و به مسابقات جهانی فرانسه اعزام شود. او برنز جهان را در نخستین حضورش دشت کرد و حالا به پشتوانه همان مدال برنز به جاکارتا می‌رود. نوری البته با مشکلی به نام مصدومیت هم در ماه‌های اخیر روبه‌رو بود. به همین دلیل هم در گرجستان نتوانست کشتی بگیرد. او در انتخابی به‌عنوان قهرمانی رسید و حالا امید اول تیم ملی است. نوری اگر آماده باشد، حریف ندارد. شاید رستم آساکولوف ازبکستانی در این وزن نام بزرگی داشته باشد اما دلاور ایرانی به راحتی از پس او بر می‌آید. به امید طلای حسین نوری در وزن 87 کیلوگرم که برای تیم ملی بسیار حیاتی است.
 
حیدری شگفتی‌ساز می‌شود؟
در وزن 97 کیلوگرم بعد از کلی حرف و حدیث دوبنده تیم ملی به علی‌اکبر حیدری رسید. او نفر اول انتخابی تیم ملی است اما کشتی‌گیری است که کادر فنی به شدت از دستش به خاطر عملکرد دور از انتظار در گرجستان دلخور شد. حیدری به تورنمنت گرجستان اعزام شد اما در آنجا ضعیف عمل کرد و به همین دلیل به شدت مورد انتقاد کادر فنی قرار گرفت و به همین دلیل هم مهدی علیاری که به بهانه مصدومیت در انتخابی غیبت داشت، به تیم اضافه شد اما حالا حیدری این فرصت را دارد که نشان بدهد او می‌تواند همانی باشد که کادر فنی می‌خواهد. جدی‌ترین رقیب او یرولان ایسکاکوف قهرمان آسیا از قزاقستان است که شکست دادن او نمی‌تواند کار دشواری باشد. حیدری می‌تواند شگفتی ساز این رقابت‌ها باشد و شانسش را برای رسیدن به دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی هم امتحان کند. در واقع اگر حیدری خودش را باور کند، می‌تواند به سادگی هم مدال طلای این وزن را بگیرد و همین‌که شانس خود برای رسیدن به دوبنده تیم ملی در جهانی را هم افزایش بدهد.
 
طلای آسان که سخت به دست می‌آید
شاید بتوان گفت آسانترین مدال طلا می‌تواند در وزن 130 کیلوگرم و توسط بهنام مهدی‌زاده برای ایران رقم بخورد. بهنام دو بار قهرمان آسیا شده در این وزن و این یعنی اینکه تمامی مدعیان این وزن در آسیا را شکست داده. مدعی هم ندارد که در حد مسابقات جهانی و المپیک باشد. به همین دلیل می‌توان این توقع را داشت که او بتواند به آسانی طلای این وزن را به دست بیاورد. طلایی که چشم شهاب قوره جیلی دنبال آن است اما نظر شورای فنی فعلا آن ‌را به گردن مهدی‌زاده انداخته است. این طلای آسان اما به دلیل برخی روابط و تلاش‌های خارج از عرف به سختی هم به دست می‌آید. خاطرات بازی‌های آسیایی 2010 این نکته را به همه یادآوری می‌کند که نورماخان تنالیف قزاقستانی با حربه دولت تورلی خانف، طلا را از چنگ امیر علی اکبری درآورد. تنالیف سخت‌ترین حریف بهنام است البته به خاطر مسائل پشت پرده وگرنه او هیچ وقت رقیب دلاوران ایرانی نبوده است. اگر این تلاش سخت قزاق‌ها را کنار بگذاریم بهنام به سادگی به مدال طلای این وزن می‌رسد.
 


Page Generated in 0.0057 sec