printlogo


کد خبر: 160614تاریخ: 1397/4/23 00:00
استقلال با تیمی جوان و غایبان سرشناس در اردوی ترکیه
پیرمرد آخرین امید استقلال


حمیدرضا عرب

استقلال خریدهای سرشناسی نداشته و چهره‌های بزرگی را هم غایب در تمرینات اخیر خود می‌بیند. استقلال با تیمی نیم بند در تمرینات ترکیه حاضر شده اما در میان همه این نا امیدی‌ها یک نفر هست که همه یاس‌ها را به امید بدل می‌سازد. او وینفرد شفراست. مردی با زوایای کاری پنهان که هنوز هم برایمان عیان و آشکار نشده است. شفر خود نیز تلاش فزاینده‌ای برای بیرون آوردن تیمش از حس یاس و ناامیدی داشته است. او در تمرینات با چهره‌ای شاداب حاضر می‌شود. لبخند می‌زند، گاهی کری می‌خواند و حتی پا به توپ می‌شود تا شاید شاگردانش لحظه‌ای پاس نکشند و با همان شتاب و سیری ناپذیری فصل پیش به جلو حرکت کنند. شفر آخرین امید استقلالی است که ستون فقراتش را از دست داده و نتوانسته بازیکنان شاخصی به خدمت بگیرد.
شاید اگر وینفرد شفر روی نیمکت استقلال نبود از همین نقطه باید نسبت به آینده آبی‌ها در لیگ هجدهم قطع امید می‌کردیم.
 استقلال اکنون در شرایطی خود را مهیای حضور در فصل هجدهم می‌کند که با تعداد قابل توجهی غایب در تمریناتش مواجه است. برخی از این بازیکنان همچنان منتظر روشن شدن تکلیف قرارداد خود هستند و برخی هم به دلیل مصدومیت از حضور در تمرین‌ها خودداری کرده‌اند.
برخی ستاره‌ها همچون مهدی ترابی هم سر در آورده‌اند از پرسپولیس که این وضعیت نگرانی‌ها را فزونی بخشیده است.
 تماشای این وضعیت می‌تواند بهانه‌ای موجه برای قطع امید نهایی از استقلال باشد اما دیدن سیمای عزم و اراده مثال زدنی وینفرد شفر در تمرینات استقلال و آن دقت و ریزبینی که در نگاهش وجود دارد قطع امید از استقلال را از ذهن‌مان پاک می‌کند.
به یاد می‌آوریم هفته‌های ابتدایی لیگ هفدهم را. آن روزها که استقلال با انبوهی از ستاره‌هایش در قعر جدول قرار داشت و پیوسته نتایج ضعیفی را خلق می‌کرد.
 آن استقلال که با وجود برخورداری از وریا غفوری، امید ابراهیمی، فرشید اسماعیلی، مجید حسینی و روزبه چشمی نمی‌توانست نتایج در خور شانی را به چنگ آورد. همان استقلال اما زمان اندکی پس از ورود وینفرد شفر بدل شد به تیمی هماهنگ و قابل احترام و بدل شد به یکی از بهترین‌های لیگ.
تیمی که حتی در هفته‌های پایانی لیگ هفدهم به لحاظ فنی قدمی جلوتر از پرسپولیس قهرمان ایستاده بود.
تیمی با قابلیت‌های تاکتیکی فراوان که در انتهای فصل تحسین همه کارشناسان را برانگیخت. استقلال اما اکنون به فضای روزهای قبل از حضور شفر بازگشته است. فضایی از یاس و نا امیدی که نتیجه جدایی برخی بازیکنان و عملکرد نه چندان درخشان یارگیران در نقل و انتقالات است.
 اکنون نیز به دلیل جدایی امید ابراهیمی و امید نورافکن و احتمالا سید مجید حسینی و حتی روزبه چشمی همان ناامیدی‌ها به وجود آمده است.
 آیا استقلال پس از خروج این ستاره‌ها به تیمی دست بسته بدل خواهد شد؟ حتی اگر تیام و جباروف هم با استقلال تمدید کنند و به مانند پژمان منتظری در تمرین‌ها حاضر شوند، آیا می‌شود به آینده این تیم که ستون فقراتش را از دست داده امیدوار بود؟
استقلال به واقع بعد از امید ابراهیمی با حفره‌ای بزرگ در مرکز زمین مواجه می‌شود و مشخص نیست که فرشید باقری آیا توانایی برآورده کردن انتظارها در پست حساس هافبک دفاعی را داشته باشد یا خیر؟!
 مصدومیت داریوش شجاعیان و محسن کریمی نیز بازگشت استقلال به روزهای اوج را ممکن است به تعویق بیندازد.
درعین حال بازیکنانی در تمرینات استقلال حی و حاضرند که هیچ یک نام و نشان آنچنانی ندارند.
حتی صیادمنش که در میان جوان‌های تازه راه یافته به اردوی استقلال چهره شناخته شده‌تری به حساب می‌آید مشخص نیست که چه برآیندی ازخود برجا بگذارد.
 اینکه بتواند با استقلال خودش را وفق دهد یا نتواند! اینها مجموعه ابهام‌ها و پرسش‌هایی است که اندکی مانده به شروع لیگ ذهن‌مان را درگیر خود کرده است.
 استقلال و سرنوشتش! استقلال و آینده‌اش در لیگ، جام حذفی و از همه مهم‌تر لیگ قهرمانان آسیا. صدای خریدهای باشگاه السد قطر به گوش ما هم رسیده تا این کج‌گمانی‌ها نسبت به آینده استقلال قوت بگیرد اما یک چیز سد راه‌مان است. یک نام. یک مرد؛ او وینفرد شفر است.
 پیرمرد به رغم تمام دغدغه‌های ذهنی‌اش می‌کوشد مرهم همه زخم‌ها و یاس‌های استقلال باشد. او مصمم و با انگیزه در تمرینات حاضر می‌شود و با همان دقت و ریزبینی می‌کوشد استقلال را به بهترین شکل ممکن برای فصل بعد آماده و مهیا سازد. شفر لحظه‌ای پا پس نگذاشته است. گرچه او از برخی ناهماهنگی‌ها و ناملایمات دلگیر است اما با آرامش به کارش ادامه می‌دهد و تلاش می‌کند استقلال را در میان انبوهی از گرفتاری‌های خواسته و ناخواسته آماده بازی‌های آتی کند. حرف‌های شفر در جمع بازیکنان استقلال را می‌شود مبنایی بر خوشبینی گذاشت. آنجا که پیرمرد در میان بازیکنانش گفته: «استقلال را با هم می‌سازیم.»
یعنی چه ستاره‌ها باشند، چه نباشند. چه بازیکن جدیدی به خدمت گرفته شود، چه نشود. این خوشبینی نیست. شفر اعتقاد عمیقی به کارش دارد.
او می‌خواهد با همین داشته‌ها به نقطه‌ای برود که فصل پیش رفت.
 

 


Page Generated in 0.0054 sec