printlogo


کد خبر: 160483تاریخ: 1397/4/21 00:00
سلطانی، پشتوانه‌ای برای پا به سن گذاشته‌های وزنه‌برداری
خط‌شکــن نقـــره‌ای

رضا عباسپور


 حسین سلطانی وزنه‌بردار آینده‌دار دسته 77 کیلوگرم تیم وزنه‌برداری جوانان، یکی از استعدادهای ناب وزنه‌برداری ایران است که در زادگاهش زنجان زیر نظرعلی نصرتی، مربی کاربلد و خوشفکر خود پا گرفت. او سپس به تیم ملی پایه رسید و تحت هدایت فنی محمد حسین برخواه رشد کرد و سریعتر از آنچه پیش بینی می‌شد اوج گرفت. سلطانی در رقابت‌های جهانی 2018 جوانان، باز هم فراتر از انتظار ظاهر شد و با پیشرفت رکوردی خوبی که در این آوردگاه معتبر داشت، موفق شد روند صعودی موفقیت‌های بین‌المللی خود را با کسب 2 نشان نقره و یک برنز جهان همچنان پرشتاب و با قدرت ادامه دهد.
او آینده‌ای درخشان پیش رو دارد، زیرا پله‌های ترقی را آهسته و پیوسته طی کرده و در جایگاهی که لیاقتش را داشته جا گرفته است. حسین سلطانی ملی‌پوش 77 کیلویی تیم وزنه‌برداری جوانان ایران، چند سالی است که با درخشش در تیم‌های مختلف رده سنی پایه طوری نظرها را به خود جلب کرده است که اغلب کارشناسان و اهالی فن در رشته وزنه‌برداری او را از نظر توانایی شبیه به کیانوش رستمی فوق ستاره طلایی وزنه‌برداری ایران در دنیای وزنه‌برداری می‌دانند.
حسین سلطانی وزنه‌بردار 77 کیلویی تیم جوانان ایران چندی پیش در ازبکستان و شهر اورگنج، موفق شد در پیکارهای آسیایی جوانان با ثبت رکوردهای 144 کیلوگرم در حرکت یکضرب، 180 کیلوگرم در دو ضرب و مجموع 324 کیلوگرم صاحب سه نشان ارزشمند طلا و عنوان قهرمانی قاره آسیا شود. ملی‌پوش جوان کشورمان بعد از کسب موفقیت در رقابت‌های آسیایی جوانان بلافاصله خود را برای حضور و درخشش در پیکارهای جهانی جوانان مهیا کرد. به همین دلیل کادرفنی تیم‌های پایه روی او به‌عنوان یکی از ستاره‌های پرامید تیم جوانان، همچنین شانس مسلم مدال‌آوری در رقابت‌های قهرمانی جهان سرمایه‌گذاری جدی کرد. البته سلطانی هم با کسب افتخار و مدال‌های خوشرنگ جهانی، در بهترین حالت ممکن پاسخ اعتماد و توجه ویژه کادرفنی و فدراسیون وزنه‌برداری را داد.

رقابتی فشرده برای طلایی شدن
در دسته 77 کیلو!
حسین سلطانی نخستین نماینده وزنه‌برداری ایران در رده سنی جوانان بود که به‌عنوان وزنه‌بردار 77 کیلویی کشورمان در تاشکند به مصاف رقبای قدرتمند جهانی خود رفت. سلطانی در شرایطی باید برای کسب مدال جهانی از سد وزنه‌برداران قدرتمند لتونی و ارمنستان عبور می‌کرد که توقع از او نیز به‌عنوان قهرمان وزنه‌برداری قاره آسیا در این وزن بالا بود. ضمن اینکه نتیجه و عملکرد مثبت یا منفی احتمالی سلطانی به ‌عنوان نخستین نماینده تیم وزنه‌برداری جوانان کشورمان در این دوره از رقابت‌ها قطعا متوجه سایر وزنه‌برداران و کادرفنی تیم هم می‌شد. به همین دلیل وظیفه حسین سلطانی به‌عنوان صف‌شکن وزنه‌برداری ایران در نخستین قدم خیلی مهم و حساس بود.
سلطانی اما با توجه به اینکه در کنار کادرفنی تیم جوانان، مربی سازنده خود یعنی علی نصرتی را هم داشت، با خیالی آسوده‌تر برای رقابت با رقبای جهانی خود در پشت صحنه مهیای دست به وزنه شدن در پیکارهای جهانی ازبکستان شد. همین موضوع عامل بسیار مثبت و انگیزشی خوبی برای سلطانی بود که با استرس کمتری پشت وزنه‌های انتخابی کادرفنی قرار بگیرد.

«پوش پرس»های سلطانی
در تاشکند عمل نکرد
حسین سلطانی مثل بیشتر وزنه‌برداران قدرتی و صاحب سبک وزنه‌برداری ایران در حرکت دوضرب که نسبت به یکضرب حرکت قدرتی‌تری به شمار می‌رود، به خاطر شرایط فیزیکی و توان عضلانی خوبی که دارد، اغلب رکوردهای خوبی را در مسابقات مختلف از خود به جا می‌گذارد. مثل مسابقات آسیایی اورگنج که او موفق شد با ثبت وزنه 180 کیلوگرمی صاحب نشان طلای دوضرب و مجموع قاره آسیا در این وزن شود. البته سلطانی در حرکت دوضرب به جای استفاده از تکنیک قیچی از تکنیک «پوش پرس» که حرکت مورد علاقه شرق آسیاست، برای تکمیل دوضرب استفاده کرد. تکنیکی که در بیشتر موارد به خوبی از پس آن بر می‌آید اما در رقابت‌های جهانی 2018 ازبکستان گویا خیلی وزنه‌ها روی دست سلطانی خوب جفت و جور نشد تا او بتواند با یک (پوش پرس) عالی حرکتش را تکمیل کند. به همین دلیل سلطانی در حرکت اول دوضرب خود وزنه 171 کیلوگرمی را با موفقیت بالای سر برد اما در حرکت دوم دوضرب نتوانست وزنه 176 کیلوگرمی را بالای سرش به پرواز در بیاورد تا کار برای طلایی شدن او درکورس رقابت مشکل شود. اگر چه موفق شد در حرکت سوم دو ضرب، وزنه 177 کیلوگرم را مهار کرده و با کسب یک مدال برنز دو ضرب و تصاحب نشان نقره حرکت مجموع و با ثبت رکورد 326 کیلوگرم به کارش خاتمه دهد. ولی او در مقایسه با عملکرد فنی‌اش در رقابت‌های قهرمانی آسیا، 3 کیلوگرم کاهش رکوردی در دوضرب داشت اما در مجموع 2 کیلوگرم در مقایسه با رقابت‌های قهرمانی آسیا رکوردهایش را افزایش داد. در این دسته ریتوارس سوهاریوس از لتونی با ثبت وزنه 180 کیلوگرمی در دوضرب و مجموع 336 کیلوگرم صاحب دو نشان طلای دیگر قهرمانی جهان و سکوی اول دنیا شد.
رافیک وارتانیان ارمنی هم با ثبت وزنه 179 کیلوگرم در حرکت دوضرب به نشان نقره دوضرب جهان رسید و با مجموع 324 کیلوگرم در سکوی سوم جهان جا خوش کرد. البته رکوردهای جهانی این دسته جوانان متعلق به تانر ساجیر، وزنه‌بردار کشور ترکیه است که موفق شد در بازی‌های المپیک 2004 آتن با ثبت رکوردهای 172 کیلوگرم در حرکت یکضرب، 202 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 375 کیلوگرم، به مدت 14 سال یعنی تا به امروز تمامی رکوردهای جهانی این رده سنی و وزنی را به خود اختصاص دهد.

5 کیلوگرم افزایش رکورد در یکضرب
سلطانی با شروع مسابقه دسته 77 کیلوگرم در حالی‌که برای ایستادن روی سکوی قهرمانی دو وزنه‌بردار قدرتمند یعنی ریتوارس سوهاریوس از لتونی و رافیک وارتانیان از کشور ارمنستان را به‌عنوان رقیب کنار خود احساس می‌کرد، در نخستین حرکت یک ضربش وزنه 141 کیلوگرم را به راحتی بالای سر برد. سلطانی در حرکت دوم یکضرب وزنه 146 کیلوگرمی را مهار کرد و در حرکت سوم و آخرین حرکت یکضربش با مهار وزنه 149 کیلوگرم، ضمن اینکه او افزایش (5 کیلوگرمی) رکوردی در مقایسه با رقابت‌های آسیایی اورگنج داشت، بعد از ریتوارس لتونیایی صاحب مدال نقره حرکت یکضرب جهان در این دسته وزنی شد. ریتوارس سوهاریوس از لتونی با 156 کیلوگرم در این حرکت طلا گرفت و و غیرت آیتموراتوف از ازبکستان با 146 کیلوگرم به مدال برنز این حرکت بسنده کرد.
 


Page Generated in 0.0064 sec