printlogo


کد خبر: 160481تاریخ: 1397/4/21 00:00
کشتی فرنگی ایران مسیر خوبی را برای قهرمانی دنیا طی می‌کند
بابک: از همه بهتر بودیم، قهرمان شدیمناصر انصافی مقدم


نوجوانان کشتی فرنگی ایران در پیکارهای جهانی 2018 زاگرب کرواسی با دریافت دو مدال طلا، دو نقره و دو برنز و مجموع 130 امتیاز، بالاتر از کشورهای روسیه، ترکیه و گرجستان برای سومین بار به مقام قهرمانی دست یافتند. این قهرمانی در شرایطی به دست آمد که روسیه رقیب اصلی تیم ایران و قهرمان سال گذشته جهان با 108 امتیاز زیر دستان نوجوانان شایسته فرنگی‌کار کشورمان به مقام نایب قهرمانی رسید. وضعیت سایر تیم‌های رقیب هم بهتر از روس‌های مدعی نبود و رقم امتیازات آنها اختلاف بسیاری را با تیم ایران نشان می‌داد. «حسن بابک» مدیر فنی تیم‌های پایه کشتی فرنگی که در کنار تیم اعزامی به مسابقه‌های جهانی کرواسی بود، می‌گوید: «در واقع از همه تیم‌ها بهتر و قویتر بودیم و توانستیم قهرمان جهان شویم.»

آقای بابک ضمن عرض تبریک قهرمانی نوجوانان فرنگی‌کار کشورمان و خسته نباشید به شما، از مسابقه‌های قهرمانی جهان در زاگرب کرواسی برای ما بگویید.
 مسابقه‌های جهانی کشتی در همه رده‌های سنی شرایط و حال و هوای خاص خود را دارد و همیشه از کمیت و کیفیت بالایی برخوردار است. من چند سال است به‌عنوان مدیر فنی تیم‌های پایه کشتی فرنگی در مسابقه‌های جهانی کشتی نوجوانان و جوانان حضور می‌یابم. اگر بگویم سطح رقابت‌های جهانی امسال نوجوانان در کرواسی نسبت به چند سال اخیر بالاتر بود، سخنی اغراق‌آمیز نیست. رقابت‌ها از کمیت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود و بچه‌های ما با سعی و تلاش و همت خود توانستند به مقام قهرمانی برسند.
چه دلیلی بر این حرف خود دارید که سطح رقابت‌های جهانی نوجوانان امسال در مقایسه با چند سال اخیر بالاتر و بهتر بود؟
 دلیلی که می‌تواند مبتنی بر منطق و اصول باشد، این است که در پنج، شش سال گذشته صحبت از حذف ورزش کشتی در المپیک بود و همین مساله به خودی خود رکودی در این ورزش به‌ویژه در رده‌های سنی پایه کشورهای دنیا به‌وجود آورد. حالا که کشتی خوشبختانه در المپیک ماندگار شده، کشورهای جهان فعالیت و سازندگی خود را در ورزش کشتی در رده‌های سنی پایه از جمله نونهالان و نوجوانان از سر گرفته‌اند و اهمیت زیادی به این رده‌ها نشان می‌دهند. نه تنها ایران، روسیه، ترکیه، آمریکا، گرجستان و چند کشور دیگر که قدرت‌های اصلی کشتی جهان هستند بلکه همه کشورها در این ورزش کار و تلاش می‌کنند و سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
سوای قدرت‌های اصلی کشتی که به آنها اشاره کردید، کدام کشورها در کشتی سرمایه‌گذاری و فعالیت خود را بیشتر کرده‌اند؟
 در قاره آسیا می‌توان به ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ژاپن، کره جنوبی، چین و هند اشاره کرد. در مسابقه‌های جهانی زاگرب کرواسی تیم ازبکستان در دو وزن صاحب مدال طلا شد. یعنی در تعداد مدال‌های طلا به اندازه تیم‌های ایران، روسیه و ترکیه که هر کدام دو مدال طلا گرفتند، مدال گرفت و در رده‌بندی در جایگاه پنجم جهان ایستاد که کار بزرگی است. در بین اروپایی‌ها هم مولداوی و ارمنستان هر کدام صاحب یک مدال طلا شدند.
قهرمانی نوجوانان کشتی فرنگی ما در کرواسی با کسب شش مدال طلا، نقره و برنز را چگونه دیدید؟
 ما در 10 وزن رقابت‌ها، در شش وزن صاحب مدال شدیم که کار مهمی است. ضمن آنکه ناداوری‌ها مدال برنز امیررضا ده‌بزرگی در 45 کیلوگرم را گرفت و مدال طلای شاهین بداغی در 60 کیلوگرم را به نقره تبدیل کرد. همچنین در 51 کیلوگرم هم می‌توانستیم توسط ایمان محمدی صاحب یک مدال شویم اما ناداوران این اجازه را به کشتی‌گیر ما ندادند. با همه این مسائل توانستیم برای سومین بار به مقام قهرمانی جهان برسیم. در واقع ما پنج، شش سال است که در کورس قهرمانی دنیا قرار داریم و در این سال‌ها مقام‌های قهرمانی یا نایب قهرمانی را با روس‌ها تقسیم کرده‌ایم. خوشبختانه کشتی فرنگی ایران در همه رده‌های سنی مسیر خوبی را برای قهرمانی دنیا طی می‌کند.
به مساله ناداوری اشاره کردید، چرا داوران سه کشتی‌گیر ما را مقابل حریفان آنها بازنده کردند؟
 در قوانین جدید داوری، شرایط کشتی فرنگی با کشتی آزاد بسیار فرق می‌کند و داوران در کشتی فرنگی به راحتی می‌توانند یک کشتی‌گیر را بازنده کنند. به اصطلاح دست داوران برای بازنده کردن هر کشتی‌گیری که بخواهند او بازنده شود، باز است و اصلا ارتباطی به حمله کردن و تهاجمی کشتی گرفتن کشتی‌گیر ندارد و این بستگی به وجدان داوران دارد. در وزن 45 کیلوگرم امیررضا ده‌بزرگی مقابل کشتی‌گیر بلغاری مرتب حمله می‌کرد و در حالی که حریف بلغاری سر او را روی سینه خود قرار داده بود و مدافع بود، بدون آنکه اخطار بگیرد، 2 بر صفر برنده شد. این مساله واقعا فلج کننده است و اعتراض مربیان هم فایده‌ای ندارد و می‌تواند شرایط کشتی‌گیر آنها را بدتر کند.
چاره کار کجاست که کشتی‌گیران فرنگی‌کار ما قربانی ناداوری نشوند؟
 فقط داشتن مدرس داوری در هیات ژوری داوران در مسابقه‌های قهرمانی آسیا، جهان و المپیک است و داشتن نماینده در هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی تاثیری در این زمینه ندارد. ما در حال حاضر مدرس داوری برای این سه میدان مهم نداریم. «محمدابراهیم امامی» در واقع مدرس داوری برای تورنمنت‌های بین‌المللی کشتی است. فدراسیون کشتی باید او را حمایت کند تا بتواند به‌عنوان مدرس داوری در هیات ژوری میدان‌های آسیایی، جهانی و المپیک حضور پیدا کند.
شورای فنی کشتی فرنگی با انتخاب «فرشاد علیزاده» به‌عنوان سرمربی تیم نوجوانان ایران از سوی شما مخالفت کرد، حالا اعضای این شورا با این قهرمانی به دست آمده چه حرفی دارند؟
 نمی‌دانم. خود آنها باید پاسخ این سوال شما را بدهند. همه اعضای این شورا با انتخاب فرشاد علیزاده کلا مخالف بودند. نه تنها علیزاده که با انتخاب افرادی چون حمید باوفا و احد پازاج که از سوی من انتخاب و معرفی شدند هم مخالف بودند. در حالی‌ که من در انتخاب بهترین مربیان تبحر کامل دارم و کارم علاوه بر مربیگری و پرورش نوجوانان و جوانان، ساختن مربیان هم برای آینده کشتی فرنگی ایران است.
تیم ایران در رقابت با تیم روسیه، چند پیروزی داشت؟
 کلا هفت کشتی‌گیر ما در جدول رقابت‌ها با روس‌ها کشتی گرفتند که در مواجهه با آنها صاحب چهار پیروزی و سه شکست شدیم.
 


Page Generated in 0.0047 sec