printlogo


کد خبر: 157960تاریخ: 1397/3/24 00:00
حاشیه‌ای بر دیدار رییس جمهوری چچن با بازیکن تیم ملی مصر
محمد صلاح، جایگزین جنگجویان افراطی

حمید قزوینی

قهرمان‌ها بخش جدا نشدنی زندگی انسان‌ها در طول تاریخ‌اند. آنها از فردی به فرد دیگر و از موقعیتی به موقعیت دیگر نقل مکان می‌کنند اما هیچ‌گاه حذف نمی‌شوند. در جوامع امروز وقتی فردی احساس ضعف می‌کند، دوست دارد در پناه یک قهرمان بزرگ، بتواند بخشی از آن حقارت را با تلاش‌های او جبران کرده و برای لحظاتی که شاید تاریخ‌‌ساز هم باشد، همراه قهرمان خود در آسمان‌ پرواز کرده و تحقیر رقیب را ببیند.
چند دهه قبل «محمد علی کلی»، مشتزن مسلمان و معروف آمریکایی قهرمان بسیاری از مسلمانان و سیاهپوستان و رنج دیدگان جهان بود. او نماد مقابله با هرگونه زورگویی و تجاوز شد و هوادارانش با پیروزی او شاد و با شکست‌هایش غمگین می‌شدند و نوعی همزاد پنداری با او داشتند.
و اکنون «محمد صلاح» فوتبالیست معروف «باشگاه لیورپول» و «تیم ملی مصر» که بازی‌های درخشانی از خود به نمایش گذاشته، بدل به قهرمان بسیاری از مسلمانان شده است. اغراق نیست اگر گفته شود که برای خیلی‌ها جایگاه محمد صلاح و بازی‌های او مهم‌تر از سرنوشت تیمی است که او در آن حضور دارد.
دیدار «رمضان قدیروف»، رییس جمهوری منطقه خودمختار و مسلمان نشین «چچن»، با این بازیکن مصری که بازتاب زیادی در رسانه‌های جهان و به ویژه رسانه‌های کشورهای عربی داشت، جلوه‌ای از همین وضعیت است. حضور رییس جمهوری چچن در اردوی تیم ملی مصر در گروزنی پایتخت این منطقه و دیدار سرزده با محمد صلاح در مقابل هزاران تماشاگری که به ورزشگاه آمده بودند، نشان می‌دهد که سیاستمداران تا چه اندازه به ظرفیت‌های این قهرمان‌ِ دوران جدید آگاه هستند.
فراموش نکنیم که در سال‌های اخیر هزاران جوان مسلمان از مناطق مسلمان نشین روسیه برای جنگ در سوریه و عراق به عضویت داعش درآمده‌اند و روسیه با بحران‌های شدید امنیتی از ناحیه همین افراد مواجه است. شاید بیراه نباشد اگر گفته شود که میزبان مسابقات جام جهانی عمداً اردوگاه تیم ملی مصر را در منطقه مسلمان‌نشین چچن قرار داد تا از این فرصت برای معرفی و ارتباط بیشتر مردم با محمد صلاح - قهرمان جدید مسلمانان- استفاده کند. آنها می‌دانند که جامعه نیازمند قهرمان است و چه بهتر که این قهرمان به جای انس با اسلحه و بمب، با توپ فوتبال مانوس باشد.
به جای آنکه نگاه‌ها معطوف جنگجویان خشونت‌طلب و افراطیون مذهبی و آواره در نقاط مختلف جهان شود؛ بهتر است متوجه قهرمانی باشد که مسلمان است و تنها در مستطیل سبز برای تصاحب توپ فوتبال مبارزه می‌کند و زمانی که همه حریفان را مقهور خود می‌سازد، گل‌های او هیجان‌انگیزترین صحنه‌ها را به ارمغان می‌آورد.

 


Page Generated in 0.0056 sec