printlogo


کد خبر: 157902تاریخ: 1397/3/24 00:00
کعبی: پرتغال 2006 را با این پرتغال مقایسه نکنید!
بازی هوایی مراکش به ضرر ماست

بهناز میر مطهریان

حسین کعبی بهترین خاطرات فوتبالی‌اش را مربوط به جام جهانی 2006 می‌داند که ایران با پرتغال همگروه شده بود. او یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی بود و حالا گویی که خودش چند روز دیگر باید مقابل مراکش بازی کند، از جزییات حال و هوای بازیکنان در این روزها می‌گوید. او به هیچ عنوان حاضر نیست درباره این رقابت‌ها پیش بینی کند و به همین خاطر تنها به توصیف سبک بازی حریفان ایران در این دوره از رقابت‌ها می‌پردازد و نکات مثبت و منفی بازی‌های پیش رو. نکاتی که دانستن آنها برای اهالی فوتبال که برای شروع شدن جام جهانی لحظه شماری می‌کنند، خالی از لطف نیست.
سال‌ها در تیم ملی توپ زدی و حال این روزهای بازیکنان تیم ملی را خوب درک می‌کنی. روزهای قبل از بازی چطور می‌گذرند؟
 بازیکنی که به مسابقات سنگینی چون جام جهانی آمده و می‌خواهد خودش را امتحان کند، الان دارد ثانیه‌ها را می‌شمارد تا ببیند کی بازی اول شروع می‌شود که برود و خودش را نشان بدهد. نمی‌گویم بازیکن استرس ندارد که حتی تا داخل تونل ورزشگاه هم استرس دست از سر بازیکنان برنمی دارد اما 5 تا 10 دقیقه از بازی که می‌گذرد، دیگر خبری از استرس نیست. این را فقط من نمی‌گویم و می‌توانید از هر بازیکن دیگری هم بپرسید.
12 سال پیش مقابل پرتغال بازی کردی. آن سال کریستین رونالدو نخستین جام جهانی‌اش را تجربه می‌کرد.
 بهترین خاطرات زندگی فوتبالی من به همان دوره از جام جهانی برمی گردد که با پرتغال بازی داشتیم.
آن تیم پرتغال را با تیمی که این دوره با آن رو به رو می‌شویم، چطور مقایسه می‌کنی؟
 اصلاً نمی‌توان این دو تیم را با هم مقایسه کرد. پرتغال سال 2006 پربود از بازیکنان اسمی و بزرگ مثل لوئیس فیگو، دکو، کاروالیو و اصلاً بازیکنان بزرگ آن تیم را با تیم فعلی نمی‌توان مقایسه کرد. الان از بچه 20 ساله هم بپرسی، جز پپه و کریستین رونالدو بازیکن بزرگ دیگری را در پرتغال نام نمی‌برد.
یعنی می‌خواهی بگویی تیم ملی در این دوره کار راحت‌تری مقابل پرتغال خواهد داشت؟
 نه. من کلاً معتقدم که فوتبال را نمی‌توان پیش بینی کرد. ضمن اینکه من معتقدم پرتغال هم روز سختی مقابل ما خواهد داشت. البته قبلاً هم تأکید کرده‌ام که کار تیم ملی در این دوره واقعاً سخت است و ما نباید توقع مردم را بالا ببریم. صعود کار سختی است اما ما بازیکنان فوق‌العاده‌ای داریم که اسم شان هم برای هر تیمی نعمتی است.
درباره نخستین بازی تیم ملی مقابل مراکش، گروهی این بازی را خیلی سخت می‌دانند و گروهی خیلی آسان! شما جزو کدام گروه هستی؟
 من در هیچ یک از این دو گروه نیستم. من می‌گویم فوتبال 90 دقیقه است و نمی‌توان درباره‌اش پیش بینی کرد. تیم ملی ایران چیزی از حریفانش کم ندارد اما مراکش هم تیم ضعیفی نیست و بازیکنان این تیم جزو بهترین‌های دنیا هستند. واقعاً کار سختی داریم.
به نظر می‌رسد بازیکنان مراکش از نظر فیزیکی خیلی بهتر از ملی پوشان ما باشند و همین موضوع بازی را به سمت یک فوتبال فیزیکی خواهد برد.
 مراکش بازیکنان قدبلند زیادی دارد. من بازی‌های آخرشان را دیده‌ام. دو مهاجم قدبلند خطرناک دارند اما نکته خوب تاکتیک شان این است که روی زمین بازی می‌کنند و این برای ما خیلی خوب است. اگر بخواهند بازی را روی هوا ببرند، به خاطر قد و قامت شان، ما خیلی ضرر می‌کنیم.
ممکن است تاکتیک تیمی شان را مقابل ما تغییر بدهند؟
 بعید می‌دانم چون سبک بازی شان روی زمین است.
سبک بازی پرتغال و اسپانیا از این منظر چطور است؟
 قد بازیکنان پرتغال خیلی از بازیکنان ما بلندتر است. ما فقط در خط دفاعی یکی، دو بازیکن قدبلند داریم. اسپانیا اما معمولاً بازیکنانش در رنج بازیکنان ما است و روی زمین هم بازی می‌کنند.
مراکش در نخستین بازی تدارکاتی‌اش خیلی ضعیف حاضر شد.
 نباید گول بازی‌های تدارکاتی را بخوریم چون تیم‌ها در بدنسازی بودند. مثل مسابقه‌ای که ما مقابل ترکیه داشتیم و خیلی‌ها از عملکرد تیم ناراضی بودند.
در مجموع با توجه به تغییراتی که کی‌روش در ترکیب تیم ایجاد کرده، فکر می‌کنی در این مسابقه به بازی هجومی روی بیاورد یا همچنان رویکردهای دفاعی خود را داشته باشد؟
 واقعاً نمی‌توان در این رابطه پیش بینی خاصی داشت. ضمن اینکه ما بازی‌های تدارکاتی زیادی هم نداشته‌ایم که بتوانیم سبک بازی تیم ملی را از روی این بازی‌ها پیش بینی کنیم. بازی آخر هم که پشت درهای بسته بود.
خیلی‌ها معتقدند این ترفند کی‌روش است که دست خود را برای حریفان رو نکند.
 نمی‌دانم اما باید این را بدانیم که مردم ما فوتبال را می‌فهمند. آنها هم بردن را دوست دارند و هم خوب بازی کردن تیم را. قطعاً اگر تیم ملی هجومی بازی کند، بازی‌های زیباتری خواهیم داشت. من بهترین آرزوها را برای بازیکنان تیم ملی دارم.
بهترین بازیکن تیم ملی به نظر شما کیست؟
 من بیشتر از همه علیرضا جهانبخش و سید جلال حسینی را دوست دارم که متأسفانه جلال حسینی در این دوره از مسابقات نیست. علیرضا جهانبخش هم از نظر فوتبالی، بازیکن خوبی است و هم شخصیت خوبی دارد. 

 


Page Generated in 0.0053 sec