printlogo


کد خبر: 155482تاریخ: 1397/2/26 00:00
کاپیتان، تنها بازیکنی که باید گل صعود را می‌زد
جلال پرسپولیس

محمد قراگزلو

آخ که چقدر چسبید. چه کیفی داد. چه صعود دراماتیکی شد با گل جلال. چقدر خوشحالیم که صدهزار
 نفر غمزده و خاموش از ورزشگاه نرفتند. مثل آن روزهایی که پشت‌شان به زمین بود تا چشم‌های‌شان
 اتفاقات دقایق غمبار را مرور کند. حالا اما داستان دیگری ورق خورده بود. صعود آسیایی حسن ختامی
 بود بر فصلی که حالا می‌شود رویایی‌اش نامید. اتفاقی که در بهترین حالت و بهترین لوکیشن ممکن رقم
 خورد. خدا را شکر که مسقط و ابوظبی نشد. همین جا در تهران خودمان بود که این صعود بزرگ رقم خورد.
 همین جا جلوی چشم همه‌مان که فریاد می‌کشیدیم و غرورمان به اوج رسیده بود. حالا همه ما آن لحظات
 استثنایی را فریم به فریم به خاطر می‌سپاریم و سال‌ها با آن حال خوش‌مان خاطره بازی می‌کنیم. سال‌ها
 بعد هر بار که یاد بازی الجزیره بیفتیم حتما پیش خودمان می‌گوییم عجب شبی بود، عجب گلی زد جلال..
عجب گلی زد جلال. نمی‌دانم چرا اما احساس می‌کنم این گل صعود را فقط باید جلال می‌زد نه کس دیگری. انگار فصل باید با معجزه بهترین بازیکن تیم تمام می‌شد. کاری به حرف‌های تن کاته ندارم. بله سیدجلال در اشل کلی فوتبال آسیا شاید سوپرمن نبود و مربی هلندی هم به این نکته اشاره داشت اما برای پرسپولیسی‌ها می‌توانست یک ابرقهرمان زنده باشد. سید سوپرمن پرسپولیس بود. او که در نبودش تیم در ابوظبی خمیده شد اما در تهران جان گرفت، دوباره سرپا شد و سر آخر پرواز کرد. گل جلال مثل پرواز بود. پرواز به یک چهارم نهایی که کمترین حق پرسپولیس به نظر می‌رسید. باور کنید حتی اگر واقعیت‌گرایی‌ها امان‌مان ندهد و کمی منصف باشیم معترفیم که تیم برانکو با وجود افت نسبی در دو ماه اخیر حداقل در این مسابقه استحقاق پیروزی داشت و بد می‌شد اگر جلوی صد هزار نفر، قهرمان فوتبال را خمیده، غمزده و شکست خورده می‌دیدیم.
مامور نجات اما کاپیتانی بود که همیشه در دفاع نقش لیدر و رهبر را ایفا می‌کرد و مسوولیت اصلی‌اش را به بهترین شکل ممکن انجام می‌داد. قبل‌تر در بازی الوصل سید با ضربه سر پاس گل داده و جایی در آمار تهاجمی پرسپولیس در آسیا پیدا کرده بود اما او را به‌عنوان صخره‌ای می‌شناختیم که مانع گلزنی است و گل زدن را شبیه به تمام مدافعان میانی با ضربات سر و از روی ارسال‌های ایستگاهی آموخته و هر از گاهی تکرار می‌کند. در این دو سال حتی این وظیفه هم بیشتر به عهده شجاع خلیل‌زاده بود و جلال حتی در لیگ و با ضربه سر هم گل نزده بود اما انگار اینجا همان نقطه‌ای بود که باید باشد و تقدیر برای پرسپولیس بهترین پایان ‌بندی را رقم زده بود.
یک سوال بزرگ از تمام خاطره‌بازان پرسپولیسی و اصلا فوتبالی دارم؛ آخرین باری که سیدجلال حسینی با پا گل زده بود را به خاطر می‌آورید؟ اصلا گل به این تمیزی و قشنگی از او دیده بودید و به خاطر دارید؟ باورتان می‌شود یک مدافع میانی سختگیر و فیزیکی که قاعدتا کمترین میزان تکنیک را در بین همبازیان خود دارد و اصلا مدلش به این جور ضربات نمی‌خورد، در لحظه درست در جای درست باشد و آنطور درست به توپ ضربه بزند؟ باور کنید ضربه سیدجلال تمام ویژگی‌های یک ضربه از مهاجمی تمام‌کننده یا هافبکی همه فن حریف را داشت. اگر مثلا رومارینیو برزیلی در تیم مقابل این شوت نهایی را می‌زد هیچ کدام‌مان اینقدر تعجب نمی‌کردیم اما حالا که سیدجلال با این شوت سرضرب و دقیق حریف را مقهور کرده متعجبیم و البته به همان اندازه مسرور که عجب گلی بود. چقدر خوب که جلال این شوت آخر را زد و چقدر این صعود شیرین شد.
دقیقه 90 بود. تقریبا سایه ناامیدی به امیدهای ته مانده‌مان می‌چربید که سانتر بشار روی سر مصلح نشست و دفع توپ بازیکن الجزیره سکانس رویایی را تکمیل کرد. بعد از آن شوت کشنده که حکم زندگی را برای پرسپولیس داشت ورزشگاه انفجاری را تجربه کرد که سال‌ها فراموشش کرده بود. لحظه‌ای بعد جلال رو به گوشه‌ای از زمین می‌دوید؛ مثل اتوئو به تخت سینه‌اش می‌زد و شادی دیوانه‌واری شبیه تاردلی داشت. بعد‌تر که عکس‌های شادی‌اش را فریم به فریم مرور می‌کردیم رگ‌های دستش و گردنش که بیرون زده می‌توانست اهمیت این گل و این صعود را با جزییات بیشتری به تصویر بکشد. شبی که عناصر درام یکی یکی پشت هم چیده شد تا جلال پرسپولیس با گل کاپیتان جلوی چشم 100 هزار هوادارش کم نشود و تیم برانکو با عزت فصل را تمام کند. باور کنید این مهم‌ترین عنصر درام بود که جلال خلقش کرد؛ درست همانی که باید..
 


Page Generated in 0.0058 sec