printlogo


کد خبر: 124344تاریخ: 1396/4/20 00:00
شیوه برگزاری با کشورهای پیشرفته برابری می‌کند
بیاتانی: سال 96 نقطه عطف این رقابت‌ها بودابراهیم بیاتانی، مسوول برنامه‌ریزی و هماهنگی مسابقات ورزشی صندوق بازنشستگی کشوری و رییس انجمن ورزشی بازنشستگی کشور، پس از پایان رقابت‌های ورزشی بازنشستگان و مشخص شدن نفرات برتر، درباره این رقابت‌ها توضیح می‌دهد. او در صحبت‌هایش به آثار برگزاری این رقابت‌ها، جامعه آماری ورزشکاران حاضر و وضعیت برگزاری این رقابت‌ها نیز اشاره کرد. او می‌گوید این رقابت‌ها در مرحله اول با حضور 5 هزار ورزشگار بازنشسته در سراسر کشور آغاز شده و در مرحله نهایی 350 نفر برتر در تهران به رقابت پرداخته‌اند.

ابتدا فلسفه این رقابت‌ها و انگیزه صندوق بازنشستگی برای برگزاری آن را توضیح می‌دهید؟
 عوامل متعددی در این تصمیم دخیل است. صندوق بازنشستگی کشور در راستای اشاعه فرهنگ سلامت، توسعه نشاط و شادی، تحرک و پویایی، تولید ثروت ملی و فرهنگی و تحکم مبانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تصمیم به برگزاری این رقابت‌ها گرفته و برای آن تلاش می‌کند.
نقش پررنگی هم در سلامت جسمی و روحی بازنشستگان دارد.
 دقیقا. ریشه کن کردن فقر حرکتی، پیشگیری از شیوع انواع بیماری‌های روانی و جسمانی و حفظ منشور حقوق شهروندی بازنشستگان نیز از دلایل مهم برگزاری مسابقات ورزشی همزمان در کلیه استان‌های کشور و اشاعه فرهنگ ورزش همگانی میان اقشار جامعه بازنشستگان است.
این چندمین دوره است که این رقابت‌ها برگزار و چه رشته‌هایی را شامل می‌شود؟
 برای سومین سال پیاپی این مسابقات در استان تهران در پنج رشته ورزشی دارت، تیراندازی با تفنگ بادی، تنیس روی میز، شنا (کرال سینه و قورباغه) و شطرنج برگزار شده است.
آمار شرکت‌کنندگان این رقابت‌ها در تهران چقدر بود؟
 سال 96 تعداد شرکت‌کنندگان بالغ بر 1300 نفر بوده است که در نوع خودش آمار خوبی است و استقبال خوب پیشکسوتان و بازنشستگان را نشان می‌دهد.
و حالا نفرات برتر در تهران مسابقه دادند؟
 بله. سال 96 نقطه عطف این مسابقات محسوب می‌شود چراکه مرحله مقدماتی این رقابت‌ها به‌طور همزمان در سراسر استان‌های کشور برگزار و بازنشستگان در اقصی نقاط کشور به رقابت پرداختند. پس از انتخاب ورزشکاران برتر در هر استان، جشنواره ورزشی سراسری متشکل از 16 نفر از ورزشکاران برتر هر استان در شهر تهران برگزار شد و نفرات برتر معرفی شدند. یعنی روندی که از اردیبهشت آغازش کردیم و در سراسر کشور به طور گسترده پیگیری شد، در نهایت با رقابت نفرات برتر در تهران به پایان رسیده و دوره سوم این رقابت‌ها هم به ایستگاه نهایی‌اش رسید.
شرایط تهران را از لحاظ میزبانی چطور ارزیابی می‌کنید؟
 در این دوره مسابقات که از نظر جابه‌جایی، اسکان، سالن برگزاری مسابقات، داوری و توزیع جوایز، مراسم افتتاحیه و اختتامیه برگ زرین و نقطه عطف در این رده سنی محسوب می‌شود و با پیشرفته‌ترین کشورهای جهان برابری می‌کند.
جامعه آماری این رقابت‌ها از ابتدا شامل چند نفر بود؟
 در دوره مقدماتی این مسابقات که در اردیبهشت ماه امسال برگزار شد، بالغ بر 5هزار بازنشسته شرکت کردند که از میان آنها 350 نفر به دور نهایی رسیدند و به رقابت پرداختند.
 


Page Generated in 0.0058 sec